بهترین چوب مناسب سونا خشک چیست؟

چوب مناسب سونا خشک

فهرست مطالب

یکی از فضاهایی که امروزه در ویلاها و برخی خانه ها نیز ساخته می شود و مورد استفاده قرار می گیرد ، سونا است. این مکان و سازه جذاب زمان زیادی نیست که به یکی از بخش های پر طرفدار در منازل تبدیل شده است و شیوه های ساخت آن نیز به سرعت در حال رشد و پیشرفت است.

افرادی که به فضاهایی مانند استخر علاقه دارند بدون شک در منزل خودشان نسبت به ساخت استخر و سونا اقدام می کنند تا به این ترتیب بتوانند فضای مفرح و جذابی را برای خود در محیط خانه ایجاد کنند. سونا علاوه بر جذابیت به دلیل مزایا و فوایدی که برای سلامتی انسان دارد نیز از طرفداران زیادی برخوردار است.

برای ساخت سونا باید به یک سری نکات دقت کرد و از مصالح و متریال مناسب برای ساخت آن استفاده کرد تا محیط ایده آل و استانداردی ساخته شود. یکی از مصالحی که برای ساخت سونا مورد استفاده قرار می گیرد و از اهمیت زیادی برخوردار است ، چوب است.

در این مقاله قصد داریم ویژگی های بهترین چوب مناسب سونا خشک و انواع آن ها را برای شما بیان کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

سونا چیست ؟

ساخت سونا خشک

همان طور که گفته شد ، سونا یا همان گرم خانه ها فضاهایی هستند که امروزه در ویلاها و در استخرها ساخته می شوند و بسیار نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

البته لازم به ذکر است که این بنا در ایران قدمت زیادی ندارد اما با توجه به فواید و ویژگی هایی که برای آن بیان شده و اثرات مثبت آن که ثابت شده است و همچنین ایجاد یک فضای شاد و مفرح ، طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کرده است و استفاده از آن روز به روز در حال افزایش است.

فضای داخلی سونا به صورت سنتی از چوب های مخصوصی ساخته می شود به این صورت که قسمت دیواره ها و کف آن به طور کامل از چوب پوشیده شده است. به همین جهت انتخاب کردن چوب مناسب برای سونا یکی از بزرگ ترین و مهم ترین مسائل و موضوعاتی است که هنگام ساخت سونا باید به آن توجه شود.

شاید این سوال برای شما ایجاد شود که چرا باید از از چوب در ساخت سونا استفاده شود ؟ که در پاسخ به آن باید گفت که چوب ها علاوه بر این که احساس گرما و راحتی ایجاد می کنند ، دارای ظرفیت گرمایی بالا و انتقال حرارت پایین هستند. در ادامه برخی از ویژگی های معمول که باید چوب سونا خشک داشته باشد را برای شما بیان می کنیم.

ویژگی های عمومی چوب مناسب برای سونا خشک

چوب مناسب سونا

از آن جایی که چوب های مورد استفاده برای سونا خشک به صورت مرتب و دائم در معرض حرارت و رطوبت قرار دارند ، باید از چوب هایی استفاده شود که در برابر این عوامل دارای مقاومت بالایی باشند و نه تنها در معرض رطوبت دچار پوسیدگی نشوند ، بلکه استقامت آن ها به حدی باشد که در اثر حرارت دچار پیچیدگی نیز نشوند و این دو مورد از مهم ترین ویژگی های فنی در رابطه با این چوب ها است. در ادامه برخی از مهم ترین ویژگی های عمومی چوب مناسب سونا خشک را بین می کنیم که عبارتند از :

1

داشتن گره های کم تر

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که چوب های مورد استفاده در سونا خشک باید داشته باشند ، داشتن گره های کم است و می توان گفت بهترین چوب هایی برای استفاده در فضای سونا مناسب هستند ، چوب هایی هستند که نسبت به سایر چوب ها گره های کم تری دارند. دلیل این موضوع این است که در قسمت گره های چوب به دلیل وجود تراکم و فشردگی بیش تر ، رطوبت دیرتر از بین می رود و چوب به زمان بیش تری برای خشک شدن نیاز دارد ؛ به همین دلیل ممکن است از همین قسمت ها پیچ خوردگی یا تابیدگی در چوب ایجاد شود و در نتیجه برای استفاده و ساخت اتاقک سونا مناسب نیستند.

2

طبیعی بودن چوب

چوب هایی که در ساخت فضای سونا مورد استفاده قرار می گیرند باید کاملاً طبیعی باشند و هیچ گونه رنگ و پوشش مصنوعی نداشته باشد. اگر چوب هایی که برای ساخت سونا مورد استفاده قرار می گیرند دارای رنگ ها یا رزین هایی باشند امکان منتشر شدن گازهای سمی از این رنگ ها در اثر حرارت اتاق سونا بسیار زیاد است که می تواند برای سلامتی مضر باشد. البته باید گفت در بعضی شرایط خاص و در صورتی که تاییدیه های فنی وجود داشته باشد می توان برخی رنگ های بر پایه آب که مخصوص سونا هستند را استفاده کرد.

3

نداشتن صمغ بالا

چوب های مانند چوب کاج که دارای مقدار صمغ بالایی هستند به هیچ وجه برای استفاده در اتاق سونا مناسب نیستند. به این دلیل که در اتاقک های سونا حرارت زیادی وجود دارد و این احتمال وجود دارد که صمغ موجود در این چوب ها در اثر حرارت و رطوبت زیاد سونا از چوب بیرون بزند. در صورت بیرون زدن صمغ های داخل چوب علاوه بر ایجاد سوختگی در بدن ، بخار ناشی از آن ها می ‌تواند باعث ایجاد انواع حساسیت ها و سردرد ها در افراد شود.

چوب های نرم برای سونا مناسب تر هستند یا چوب های سخت ؟

هنگامی که می خواهیم یک چوب را برای کاربری خاص انتخاب کنیم با این سوال مواجه می ‌شویم که باید از چوب چه درختی برای این منظور استفاده کرد تا نتیجه کار را به بهترین شکل ممکن باشد؟ بر همین اساس درختان با توجه به نوع چوبی که دارند و همین طور میزان تراکم و ویژگی ‌های فنی چوب آن ها به دو دسته : درختان نرم چوب و درختان سخت چوب تقسیم می شوند.

هنگامی که می ‌خواهیم چوب مناسب برای اتاق سونا را انتخاب کنید بهتر است از چوب های نرم ( Soft Wood ) یا همان درختان نرم چوب به عنوان پوششی مناسب برای فضا استفاده کنید.

چوب نرم و چوب سخت

چوب های نرم مانند : چوب درخت سدر ، دارای گره ‌های کم تر و در نتیجه تراکم کمی هستند و مواد سلولزی و فیبری سبک تری را دارند. همچنین بر خلاف چوب های سخت مانند : چوب بلوط گرما را جذب نمی‌ کنند و به همین جهت در برابر حرارت زیاد سونا گرم نمی شوند و هنگام نشستن یا راه رفتن روی آن ها باعث ایجاد سوختگی در بدن نمی شوند. اما در مقابل چوب های سخت ( Hard Wood ) مانند : بلوط ، ساج و … به دلیل گرم شدن سریع و نگه داشتن گرما می توانند باعث ایجاد سوختگی شده و به همین جهت برای استفاده در ساخت اتاقک سونا مناسب نیستند.

انواع چوب های پیشنهادی مناسب برای سونا خشک

۱) چوب درخت سدر یا سدار ( Cedar )

چوب سدر یک نوع چوب انعطاف پذیر و سبک است و به دلیل داشتن الیاف های بلند در برابر پیچ خوردگی و تابیدن مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد.

این نوع چوب دارای خاصیت فیبری است و به همین جهت در معرض حرارت بالای سونا بیش از اندازه گرم نمی شود و گرمایی که روی این چوب احساس می ‌شود حالتی متبوع دارد و باعث سوختگی بدن نمی شود.

چوب درخت صدر با توجه به زیبایی و ظرافتی که دارد و همچنین عطر و بوی طبیعی آن یکی از چوب های مناسب برای ساخت اتاقک سونا است و این قابلیت را دارد که در اثر گرمای سونا عطر و بوی مطبوعی را از خود منتشر کند. از این چوب بیش تر در سونا های لوکس و تجاری استفاده می شود.

۲) چوب درخت زبان گنجشک ( ash wood )

چوب زبان گنجشک که از آن برای ساخت چوب ترموود استفاده می شود یک نوع چوب با رگه های تیره است و با توجه به این که چوب ترموود است مقاومت بسیار خوبی در برابر رطوبت و حرارت موجود در سونا از خود نشان می دهد و به همین دلیل گزینه بسیار مناسبی برای ساخت اتاقک سونا محسوب می شود.

۳) چوب نمدار

چوب درخت نمدار یکی دیگر از چوب های مناسب برای سونا است. این نوع چوب در رنگ های زرد تا سفید مایل به صورتی وجود دارد که پیشنهاد مطلوب و مناسبی برای استفاده در سونا است.

۴) چوب صنوبر

این نوع چوب دارای رنگ زرد کم رنگ و مایل به سفید است و یک نوع چوب بسیار مقاوم است که می توان به آسانی از آن استفاده کرد. چوب صنوبر نیز یکی دیگر از چوب های مناسب برای ساخت سونا خشک به شمار می آید.

۶) چوب درخت نراد

این چوب دارای رنگ قهوه ای روشن و دارای خطوط ظریفی است. چوب درخت نراد این قابلیت را دارد که فضای گرم و خوشایندی را در سونا ایجاد کند. همین موضوع سبب شده تا استفاده از این نوع چوب برای سونا رونق زیادی داشته باشد و یکی از چوب های مناسب سونا خشک محسوب شود.

نتیجه گیری

همان طور که در این مقاله اشاره شد سونا یکی از سازه هایی است که امروزه طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده و در برخی ویلا ها و ساختمان ها ساخته می شود. یکی از متریال و مصالح مهمی که برای ساخت سونا خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد ، چوب است.

این چوب ها باید یک سری ویژگی های خاص داشته باشند تا برای ساخت چنین فضایی مناسب باشند. از مهم ترین مسائلی که باید در ساخت اتاقک سونا مورد توجه قرار گیرد ، این است که چوب های مورد استفاده برای آن باید در برابر حرارت و رطوبت مقاومت بسیار بالایی داشته باشند تا در گذر زمان دچار آسیب نشوند.

در این مقاله نیز ویژگی های بهترین چوب مناسب سونا خشک و برخی از انواع چوب ها که برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند ، برای شما بیان شد تا بتوانید با استفاده از این اطلاعات چوب مناسبی را برای ساخت اتاقک سونا انتخاب و تهیه کنید.

البته باید توجه داشته باشید که این چوب ها باید از برندهای معتبری باشند و توسط تولید کنندگان با تجربه و حرفه ‌ای تولید شوند تا دوام ، استقامت و کیفیت مورد نظر را داشته باشند.

5/5 - (1 امتیاز)
آخرین نوشته ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
رسپیناوود1

گروه صنعتی رسپینا چوب راشین

۰۲۱۲۲۷۳۴۹۹۸ / ۰۲۱۲۲۲۳۱۲۵۳ / ۰۹۱۲۲۲۴۴۱۲۸

<< لیست قیمت چوب ترموود فنلاندی >>

نرخ (قیمت روز یورو)

قیمت

مقطع

جنس

836,000

27 یورو

16*92  - 118 SHP

فنلاندی

490,000

29 یورو

16*92  UTV

فنلاندی

992,000

32 یورو

19*92  - 95 SHP 118

فنلاندی

1,116,00 

36 یورو

20*140  UTV

فنلاندی

1,300,000

42 یورو

26*92 * 118 SHP

فنلاندی

1,900,000

62 یورو

42*42  - 92 - 68

فنلاندی

2,000,000

65 یورو

42*140

فنلاندی

شرکت بازرگانی رسپیناوود راشین ترموود فنلاند ترموود فنلاند.

طراحی ، فروش و اجراء تخصصی نمای بیرونی ساختمان با چوب های فرآوری شده ترموود فنلاندی و ایرانی و چوب پلاست بدون واسطه با نصاب و جوشکار سراسر کشور.

www.respinawood.info