ساخت و اجرای سونا خشک

فرم محاسبه آنلاین قیمت سونا خشک

قیمتی که در پایان فرم مشاهده می کنید با توجه به میزان متریال های مصرفی در ساخت سازه و طبق استاندارد صنعت ساختمان، چوب مورداستفاده، چوب زیر سازی، رنگ آمیزی کامل (2 دست) ، پیچ و متعلقات مورد نیاز، اجرت نصب محاسبه شده است
قیمت: 1,800,000 تومان

یکی از فضاهایی که امروزه در استخرها و ویلاها بسیار به چشم می خورد ، سونا یا به اصطلاح گرمخانه است. سونا دارای دو نوع خشک و بخار است. استفاده از سونا در ایران قدمت زیادی ندارد ولی در کشورهایی مانند روسیه و فنلاند برای اولین بار از آن استفاده شد و پس از این که فواید زیاد استفاده از آن کشف شد ، استفاده از آن در دیگر نقاط جهان رونق گرفت.

به همین دلیل زادگاه اولیه سونا به شکل امروزی آن را کشور فنلاند می دانند. در حال حاضر علم ثابت کرده است که استفاده از سونا برای سلامتی و طول عمر بسیار مفید است. از طرف دیگر چون در اتاق های سونا خشک از چوب استفاده می شود باعث می شود در افراد حس شادابی به وجود آید. همچنین استفاده از سونا خشک یکی از روش های مرسوم برای لاغری محسوب می شود.

در این مبحث قصد داریم شما را با سونا خشک ، مزایا ، روش اجرا و قیمت ساخت آن آشنا کنیم. پس برای دریافت این اطلاعات تا پایان همراه ما باشید.

سونا خشک چیست؟

منظور از سونا خشک اتاقی است چوبی که در آن دمادر سطح بالایی قرار دارد و رطوبت بسیار پایین است و به عبارتی بدن انسان در معرض رطوبت پایین و دمای بالا قرار داده می شود. این پایین بودن رطوبت نیز باعث می شود تا افراد راحت تر بتوانند دمای بالای آن را تحمل کنند.

دما و طوبت در سونای خشک با استفاده از سیستم های کنترلی تنظیم و کنترل می شود. در طراحی این فضا باید دقت و وسواس زیادی به خرج داده شود تا بتوان علاوه بر کاهش دادن هزینه های نگهداری ، ماندگاری و دوام سونا خشک را نیز افزایش داد.

برای ساخت سونای خشک از چوب های مخصوص و به عبارتی چوب های ترموود استفاده می شود زیرا این چوب ها به دلیل ویژگی هایی که دارند می توانند به راحتی دمای بالا را تحمل کنند و علاوه بر این موضوع باعث زیبایی بخشیدن به فضا نیز می شوند. استفاده از سونا خشک علاوه بر تاثیرات آن بر سلامت جسم ، روی سلامت روحی و آرامش نیز موثر است.

زیر سازی سونا خشک
چوب مخصوص سونا خشک

مراحل اجرای سونا خشک

به طور کلی برای اجرای سونا خشک باید 5 مرحله اصلی را رعایت کرد که عبارتند از :

اولین مرحله در ساخت و اجرای سونا خشک آماده کردن اتاقک سونا است. به این صورت که ابتدا باید یک اتاقک سیمانی تعبیه شود. ابعاد در نظر گرفته شده برای این اتاقک باید در کمترین مقدار ممکن و مورد نیاز باشد زیرا از این طریق می توان جلوی هدر رفتن گرما را گرفت.

دومین مرحله در ساخت سونا خشک چوب کاری کردن آن است. این مرحله خود نیز به 3 مرحله تقسیم می شود که عبارتند از : اولین مرحله شاسی کشی یا همان زیر سازی ، دومین مرحله عایق کاری ، سومین مرحله چوب کاری.

سومین مرحله در اجرا کردن سونا ، رنگ آمیزی چوب های آن است. یکی از کاربردی ترین انواع رنگ آمیزی استفاده از روغن سونا است زیرا تا حد ممکن بهتر است از رنگ برای چوب های سونا استفاده نشود و این چوب ها بدون هیچ رنگ و پوششی باشند تا امکان انتقال گازهای سمی کاهش پیدا کند.

یکی از مهم ترین و اساسی ترین بخش ها و مراحل برای اجرای اتاق سونا خشک ، تهیه و نصب هیتر برای آن است. به عبارت دیگر هیترها به عنوان قلب سونا خشک شناخته می شوند. هیترهای مورد استفاده برای این کار معمولا به دو نوع هیترهای گازی و هیترهای برقی تقسیم می شوند.

پس از این که تمامی مراحل گفته شده به درستی انجام شد نوبت آن رسیده که تجهیزات دیگر سونا خشک مانند : لوازم جانبی ، روشنایی و تزئینی نصب شوند.

ویژگی های چوب مخصوص سونا خشک

چوب های مورد استفاده براس ساخت اتاقک سونا خشک به این دلیل که به صورت دائم در برابر حرارت و رطوبت قرار دارند باید دارای مقاومت و استحکام بالایی باشند. همچنین چوب مخصوص سونا خشک باید در برابر تاب برداشتن در معرض دمای بالا و یا پیچ خوردگی نیز بسیار مقاوم باشد.

به طور کلی برخی از مهم ترین ویژگی های چوب مخصوص سونا خشک عبارتند از :

۱- چوب هایی برای استفاده در سونا خشک پیشنهاد می شوند که دارای گره های کمتری نسبت به انواع دیگر چوب ها باشند. به این دلیل که قسمت هایی از چوب که دارای گره است نسبت به سایر قسمت ها دیرتر خشک می شود و رطوبت را در خود نگه می دارند و در نتیجه باعث ایجاد تابیدگی و پیچ خوردگی چوب می شود.

به همین جهت نمی توان از چوب هایی که دارای تراکم بالایی هستند ، بافت پیچیده ای دارند و گره های زیادی در آن ها وجود دارد برای ساخت سونا خشک استفاده کرد.

۲- ویژگی دیگر چوب های مخصوص سونا خشک این است که باید کاملا طبیعی باشند و بدون هیچ گونه رنگ یا پوششی باشند. به این دلیل که در صورت وجود رنگ روی این چوب ها ممکن است گازهای سمی ( VOC ) در فضای سونا به دلیل حرارت دیدن رنگ ها انتشار پیدا کند که خطرناک است.

در برخی از موارد خاص نیز می توان با داشتن تاییده فنی ، از رنگ هایی که بر پایه آب هستند و مخصوص سونا هستند استفاده کرد.

۳- استفاده از چوب هایی که درون آن ها صمغ زیادی وجود دارد نیز برای استفاده در سونا خشک مناسب نیست.

چون صمغ این چوب ها در معرض رطوبت و حرارت از آن ها خارج می شود و علاوه بر ایجاد انواع سردردها و حساسیت ها به دلیل بخارهای ناشی از آن ، می تواند سوختگی هایی را نیز روی بدن ایجاد کند.

۴- بهتر است برای ساخت سونا خشک از چوب ترموود یا چوب های روسی که به صورت لنبه سونایی شکل گرفته اند ، استفاده شود. این چوب ها دارای شیارهایی هستند که داخل هم فرو می روند و به زیر سازی هایی که از قبل روی دیوار نصب شده است متصل می شوند.

۵- به طور کلی چوب مخصوص سونا خشک باید از گروه چوب های نرم باشد زیرا این چوب ها در اثر حرارت بوی مطبوعی از خود تولید می کنند و همچنین در برابر حرارت زیاد سطح آن ها داغ نمی شود.

استعلام قیمت و تماس باما
کارشناسان فروش ما به صورت 24 ساعته منتظر شنیدن صدای گرمتان هستند
تماس سریع

مزایای استفاده از سونا خشک

همان طور که گفته شد استفاده از سونا خشک دارای فواید و مزایای بسیار زیادی برای سلامتی انسان دارد. برخی از مهم ترین این مزایا عبارتند از :

قیمت سونا خشک چوبی
انواع سونا

قیمت چوب سونا خشک

در تعیین قیمت چوب سونا خشک عوامل مختلفی دخیل هستند که می توانند روی قیمت نهایی چوب موثر باشند. این عوامل عبارتند از : مساحت و متراژ اتاق سونا ، نوع چوب مورد استفاده برای سونا خشک ، درجه کیفی چوب و … . تمامی این موارد باید توسط کارشناسان مربوطه بررسی شده و در نهایت بر اساس چوبی که مشتری انتخب می کند قیمت نهایی آن مشخص می شود.

هزینه و قیمت ساخت سونا خشک

همان طور که در بخش های قبل اشاره شد برای ساخت سونا خشک تجهیزات مختلفی نیاز است و ساخت یک اتاق سونا خشک اصولی به رعایت مراحل مختلف و استفاده از متریال و مصالح گوناگونی نیاز دارد.

به طور کلی می توان گفت هزینه ساخت سونا خشک به متراژ اتاقک سونا خشک ، نوع زیر سازی ، نوع چوب مورد استفاده ، نوع هیتر مورد استفاده ، تجهیزات روشنایی و تزئینی و … بستگی دارد. علاوه بر این موارد نوسانات قیمت ارز نیز در این موضوع دخیل هستند.

به همین جهت نمی توان قیمت ثابتی برای ساخت سونا خشک تعیین کرد. شما می توانید برای اطلاع دقیق از قیمت ها بر اساس فضای مورد نظر خود با کارشناسان گروه صنعتی رسپینا چوب راشین که متخصص در این زمینه هستند ؛ مشورت کرده تا آن ها نیز پس از انجام بررسی های لازم قیمت نهایی را به شما ارائه دهند.

ضخامت چوب سونا
5/5 - (2 امتیاز)
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
رسپیناوود1

گروه صنعتی رسپینا چوب راشین

۰۲۱۲۲۷۳۴۹۹۸ / ۰۲۱۲۲۲۳۱۲۵۳ / ۰۹۱۲۲۲۴۴۱۲۸

<< لیست قیمت چوب ترموود فنلاندی >>

نرخ (قیمت روز یورو)

قیمت

مقطع

جنس

836,000

27 یورو

16*92  - 118 SHP

فنلاندی

490,000

29 یورو

16*92  UTV

فنلاندی

992,000

32 یورو

19*92  - 95 SHP 118

فنلاندی

1,116,00 

36 یورو

20*140  UTV

فنلاندی

1,300,000

42 یورو

26*92 * 118 SHP

فنلاندی

1,900,000

62 یورو

42*42  - 92 - 68

فنلاندی

2,000,000

65 یورو

42*140

فنلاندی

شرکت بازرگانی رسپیناوود راشین ترموود فنلاند ترموود فنلاند.

طراحی ، فروش و اجراء تخصصی نمای بیرونی ساختمان با چوب های فرآوری شده ترموود فنلاندی و ایرانی و چوب پلاست بدون واسطه با نصاب و جوشکار سراسر کشور.

www.respinawood.info