طراحی و اجرای روف گاردن ارزان

روف گاردن ارزان | طراحی پشت بام ارزان | ساخت روف گاردن ساده | روف گاردن ارزان | مجری روف گاردن

فرم محاسبه آنلاین قیمت روف گاردن

قیمتی که در پایان فرم مشاهده می کنید با توجه به میزان متریال های مصرفی در ساخت سازه و طبق استاندارد صنعت ساختمان، چوب مورداستفاده، چوب زیر سازی، رنگ آمیزی کامل (2 دست) ، پیچ و متعلقات مورد نیاز، اجرت نصب محاسبه شده است
قیمت: 1,800,000 تومان

دنیای مدرن به کمک افراد آمده که این امکان را فراهم کرده تا بتوانند فضای سبزی را در روی پشت بام ساختمان یا تراس منزل داشته باشند. در این جا قصد داریم اجرای روف گاردن را در سبک نوین و زیبا به طور کامل برای شما معرفی کرده و مزایا و کاربردهای آن را بیان کنیم. 

نمونه تصاویر روف گاردن رسپیناوود راشین

طراحی روف گاردن

برای طراحی روف گاردن مدرن باید به مسائل و نکات بسیار مهمی توجه شود تا بتوان فضای جذاب و زیبایی را بر روی پشت بام ساختمان اجرا کرد. نوع طراحی روف گاردن تا حد بسیار زیادی به مساحت پشت بام یا مساحت قابل ساخت برای روف گاردن بستگی دارد. نظر دادن در رابطه با این موضوع باید توسط مهندسین معماران و سازندگان ماهری در صنعت ساختمان انجام شود. برای طراحی روف گاردن یا همان بام باغ از المان های مختلفی مانند : آلاچیق ، آبنما ، گلدان های متنوع ، چمن های طبیعی یا مصنوعی ، نیمکت ، باربیکیو ، استخر ، جکوزی و غیره استفاده می شود.

روف گاردن را می ‌توان با استفاده از قرار دادن چندین گلدان بر روی پشت بام شروع کرد و در پایان نیز با اجرا کردن یک فضای سبز زیبا آن را به اتمام رساند. باغچه هایی که روی پشت بام ساخته می شوند می توانند پر از بوته های میوه ، گل و … باشند و با داشتن یک آلاچیق چوبی زیبا فضای جذابی را تشکیل دهند.

طراحی روف گاردن

مراحل اجرای روف گاردن از صفر تا صد

اجرای روف گاردن، مستلزم انجام کارهای متعددی است. در اینجا اصلی ترین مراحل را بیان کرده و توضیحات مختصری درباره اجرای هر مرحله ارائه می دهیم.

1.زیرسازی پشت بام

بعد از بررسی سازه، انجام محاسبات لازم و پی بردن به وزن بار مجاز ساختمان، نوبت به زیرسازی بام می رسد. این بخش از کار را می توان به دو مرحله کروم بندی و ایزولاسیون تقسیم کرد.

کروم بندی، به معنای ایجاد شیب، جهت خروج آب باران یا آب باقیمانده از آبیاری گیاهان به سمت چاه است. بعد از انجام این کار، باید سقف را  ایزولاسیون یا عایق بندی کرد. این مرحله بسته به شرایط اقلیمی با استفاده از انواع ایزوگام یا سایر عایق‌ها از جمله ژئو ممبران و ژئو کامپوزیت انجام می شود.

2.اجرای شبکه بندی آهنی

شبکه بندی بام، با استفاده از قوطی های 4*4 و 4*8، به شکل مربعی انجام می شود. ابعاد مربع های شبکه، بسته به شرایط بام و طراحی روف گاردن، 30*30 یا 40*40 هستند. شبکه آهنی گسترده، باید بین 15 تا 35 سانتی متر از کف بام، ارتفاع داشته باشد؛ همچنین قبل از اقدام به جوشکاری قوطی ها، باید آنها را با ماده ضد زنگ پوشاند؛ چرا که قرار است، تأسیسات برق، آب و گاز، از زیر این شبکه عبور کنند.

3.اجرای تأسیسات روف گاردن

مهم ترین چیزی که روف گاردن، نیاز دارد، آب است؛ از این رو پس از زیرسازی و شبکه سازی، نخستین کاری که باید انجام شود، نصب لوله و شیلنگ های آبیاری است. این شیلنگ ها باید از زیر شبکه عبور داده شوند. بسته به طراحی باغ بام، می توان از مه پاش نیز استفاده کرد؛ در این صورت باید شیلنگ های مخصوص را به سیستم آبیاری، متصل نمود.

با توجه به سیستم نورپردازی روف گاردن، باید کابل و لوله های برق را نصب کرد. در برخی موارد، از لوله کشی گاز نیز برای گرم کردن فضای آلاچیق در زمستان یا جهت مصارف پخت و پز استفاده می شود.

4.اجرای باکس گل و گیاه

در این مرحله، با توجه به طرح روف گاردن، باکس های گل، نصب می گردند. معمولاً برای این کار با استفاده از قوطی های آهنی 4*4، آهن کشی دیگری انجام شده و به شبکه آهنی زیرین متصل می شود. این قوطی ها نیز باید ضد زنگ باشند؛ همچنین بخش داخلی آنها، دارای پوشش مناسب (معمولاً ورق گالوانیزه) باشد.

ناگفته نماند که باکس های گل و گیاه، باید با چوب مناسب، زیرسازی شوند؛ همچنین در این مرحله، باید سیستم آبیاری از قبل آماده باشد، تا به محض کاشت گیاهان، بتوان به آنان رسیدگی نمود.

5.نصب ترموود و ورق پانچ

در این مرحله، بر روی چوب زیرساز مرحله قبل، چوب ترموود نصب می شود که محصولی کاملاً مقاوم در برابر باران و عوامل محیطی به شمار می رود.

برای نصب ترموود از پیچ مخصوص و منگنه برقی استفاده می کنند. سایر بخش های کف را نیز می توان با چوب زیرساز و ترموود پوشاند؛ البته در بخش هایی که قرار است، چمن مصنوعی باشد، ورق پانچ را به شبکه آهنی، جوش می دهند.

6.انجام کارهای تکمیلی

پس از این که کار نصب چوب ترموود، باکس های گل و چمن مصنوعی انجام شد، بسته به میزان فضا و طراحی روف گاردن، نوبت به نصب آلاچیق، سایه بان، باربیکیو، قرار دادن میز و صندلی یا مبلمان و مواردی از این دست می رسد.

نصب فلاور باکس، پوشاندن دور تا دور روف گاردن از درختچه های کاج تزئینی، به کار بردن سنگ قلوه، جهت زیبایی بیشتر کار، پارتیشن بندی بام و ایجاد فضای بازی برای کودکان، از جمله کارهایی هستند که در این مرحله، انجام می شوند.

دلایل استفاده و مزایای سقف روف گاردن

استفاده از روف گاردن برای ساختمان علاوه بر زیبایی بخشیدن به فضا دارای مزایای بسیاری نیز است که برخی از مهم ترین این مزایا عبارتند از:

در سقف هایی که با قیر سیاه سنتی پوشانده می ‌شوند انرژی گرمایی بازتاب شده و از دست می رود. اما پشت بام هایی که دارای روف گاردن هستند یا به اصطلاح پشت بام سبز دارند گرما را به خوبی جذب می‌ کنند و از این طریق یک عایق طبیعی برای ساختمان تشکیل می دهند. همچنین می ‌توانند بیش از ۷۵ درصد نیازهای انرژی تابستان را کاهش دهند.

روف گاردن ها این توانایی را دارند که شرایطی را که در محیط ‌های شهری گرما می شود و تا ساعت ها پس از غروب آفتاب گرما در فضا باقی می ماند را کاهش می دهند. تولید هوای سالم و تهویه هوا ، ذرات هوا را از بین می ‌برند و به جای آن به تولید اکسیژن می پردازند. به این ترتیب می ‌توانند یک هوای سالم تولید کرده و انتشار گازهای گلخانه ‌ای را تا حد قابل قبولی کاهش دهند.

وجود روف گاردن باعث ایجاد سایه می شود و به این ترتیب تا دو برابر نسبت به پشت بام های سنتی می ‌توانند محیط را در برابر گرمای شدید به صورت طبیعی محافظت کنند.

از نظر مهندسی ساختمان هایی که دارای باغ بام یا روف گاردن هستند پایداری آن ها تا حد زیادی افزایش پیدا می ‌کند و می ‌توانند به صورت صحیح و اصولی باران های شدید و سیل آسا را مدیریت کرده و جلوی جاری شدن رواناب های شدید را بگیرند.

دلایل استفاده و مزایای سقف روف گاردن

استعلام قیمت و تماس باما
کارشناسان فروش ما به صورت 24 ساعته منتظر شنیدن صدای گرمتان هستند
تماس سریع

انواع روف گاردن (بام سبز)

انواع روف گاردن (بام سبز)

روش های زیادی برای طراحی و اجرای روف گاردن وجود دارد. انواع بام سبز را بر اساس مشخصات ظاهری به چند دسته زیر تقسیم می کنند.

1. سیستم متمرکز

برای طراحی چنین روف گاردن هایی از انواع مختلف گیاهان استفاده می شود. بام سبزی که با سیستم متمرکز اجرا می شود، شبیه یک پارک کوچک است و حالت عمومی دارد. در اینجا باید خاک، عمق کافی داشته باشد، تا چمن و گیاهان، به خوبی رشد کنند. این روف گاردن ها تحت عنوان سیستم مقطع عمیق نیز خوانده می‌شوند.

2. سیستم گسترده

زمانی که با حداقل میزان بار وزن ساختمان، مواجه هستیم، باید از گیاهانی استفاده کنیم که برای رشد خود به عمق زیادی از خاک نیاز ندارند؛ طبیعتاً در این شرایط، از گل های محدودی می توان استفاده کرد. سیستم بام سبز گسترده، مقطع کم ارتفاع نیز نامیده می شود.

3. روف گاردن ترکیبی

این روف گاردن، ترکیبی از سیستم متمرکز و گسترده است؛ البته نسبت به دو مورد قبلی، تحمل بار بیشتری دارد. در این باغ بام ها می توان سازه های مختلفی را در کنار چمن و گیاهان به کار برد.

4. سیستم جعبه گیاه

در این گروه از روف گاردن ها، کاشت گل ها و گیاهان در باکس های مخصوص انجام می شود. همه یا بخشی از فضای بام را می توان با این جعبه ها پوشاند.

گالری تصاویر روف گاردن به عنوان ایده طراحی

تجهیزات جانبی بام

کفپوش چوبی، چمن مصنوعی، گلدان و فلاورباکس را می توان از اجزای مهم روف گاردن دانست؛ اما علاوه بر اینها بسته به نیاز و سلیقه می توان از انواع میز و صندلی، مبلمان، پشتی و تکیه گاه، برای بام سبز استفاده کرد. سایر تجهیزات جانبی روف گاردن، عبارتند از:

 • آتشدان
 • باربیکیو
 • سایه بان (آلاچیق ، پرگولا و …)
 • گرانول
 • تاب و سایر وسایل بازی
 • مینی گلف
 • روشویی یا ظرفشویی
 • لامپ های ساده یا رنگی و سایر تجهیزات نورپردازی
 • درختچه های مصنوعی یا طبیعی تزئینی
تجهیزات جانبی بام

زهکشی روف گاردن

بدون شک، زهکشی، یکی از مهم ترین مواردی است که در هنگام اجرای روف گاردن، باید به آن توجه شود. این بخش در حد فاصل بین محل کشت گیاه و لایه محافظ بام قرار گرفته، باید به گونه ای اجرا شود که آب، بدون هیچ مشکلی در آن جریان یابد.

شایان ذکر است که آب اضافه، باید به واسطه ناودان، آبراه و خود بام، تخلیه شود. عدم تخلیه صحیح آب، ممکن است، از دست رفتن گیاهان یا آسیب دیدگی روف گاردن را در پی داشته باشد؛ از این رو انتخاب لایه زهکش مناسب، بسیار مهم است و باید با توجه میزان بارش و حداکثر آبی که جمع می شود، صورت گیرد؛ همچنین بسته به شرایط، یک یا دو کانال، برای خروج آب در نظر می گیرند.

به طور کلی لایه زهکشی روف گاردن، باید از استحکام و مقاومت کافی برخوردار باشد؛ بتواند، فشار ناشی از آب را تحمل کند. به طور معمول از یک حصیر زهکشی با پستی و بلندی‌های منظم، برای این کار استفاده می‌کنند.

حداقل ضخامت این حصیر، 20 میلی متر است؛ اما در صورت نیاز می توان چند لایه از آن را به کار برد. یک لایه محکم، استاندارد و مناسب برای بام سبز از بخش های صفحه زهکش، لایه محافظت از ریشه گیاه و لایه صافی تشکیل می شود.

مدت زمان اجرای روف گاردن

مدت زمان لازم برای اجرای روف گاردن، به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل می توان به متراژ بام، نحوه طراحی بام سبز، میزان پیچیدگی طرح، اجزای در نظر گرفته شده برای روف گاردن و متریال های مورد استفاده اشاره کرد؛ اما در یک بیان بسیار کلی می توان گفت که اجرای باغچه بام، تقریباً به 4 تا 5 ماه زمان نیاز دارد.

مدت زمان اجرای روف گاردن

نگهداری بام سبز به چه شکل است؟

هر چند که طراحی و اجرای روف گاردن به شیوه صحیح و اصولی، بسیار مهم است؛ اما نگهداری از آن نیز اهمیت زیادی دارد؛ بر زیبایی و طول عمر بام سبز تأثیر می گذارد. نگهداری از روف گاردن را می توان به سه بخش زیر تقسیم کرد:

 • مراقبت از گیاهان
 • نگهداری از سازه
 • نگهداری عایق

پوشش گیاهی روف گاردن، باید با توجه به شرایط اقلیمی انتخاب شود؛ به علاوه، آبیاری به موقع، استفاده از خاک مناسب، کود دهی، تعویض گلدان و مواردی از این قبیل نیز باید مد نظر قرار گیرند.

در مورد نگهداری از سازه، بسته به نوع مبلمان، جنس میز و صندلی و سایر اشیاء باید از آنها مراقبت کرد؛ به عنوان مثال استفاده از چوب ترموود مخصوص فضای بیرونی ساختمان، برای اجرای آلاچیق یا هر سازه سایبان مانند توصیه می شود؛ همچنین روکش مبل و صندلی باید در برابر رطوبت و نور خورشید، مقاوم باشد. در خصوص وسایل فلزی، باید از پوشش ضد زنگ استفاده کرد.

نگهداری از عایق بام سبز نیز بسیار مهم است؛ علاوه بر استفاده از متریال متناسب با شرایط آب و هوایی، باید مراقبت کافی را در خصوص نشت آب و پیشگیری از مواجهه عایق با اشیای نوک تیز به عمل آورد؛ همچنین در صورت بروز هر گونه مشکلی، باید پوشش عایق را در اسرع وقت، تعمیر کرد.

فرم ثبت سفارش

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

نشانی:
5/5 - (1 امتیاز)

1 دیدگاه دربارهٔ «طراحی و اجرای روف گاردن ارزان»

 1. روز خوش من برای طراحی پشت بام ویلا دنبال یه مجموعه حرفه ای هستم از نمونه کارهای شما خوشم اومد میشه بگید چطوری باید کارو استارت بزنیم با شما ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
رسپیناوود1

گروه صنعتی رسپینا چوب راشین

۰۲۱۲۲۷۳۴۹۹۸ / ۰۲۱۲۲۲۳۱۲۵۳ / ۰۹۱۲۲۲۴۴۱۲۸

<< لیست قیمت چوب ترموود فنلاندی >>

نرخ (قیمت روز یورو)

قیمت

مقطع

جنس

836,000

27 یورو

16*92  - 118 SHP

فنلاندی

490,000

29 یورو

16*92  UTV

فنلاندی

992,000

32 یورو

19*92  - 95 SHP 118

فنلاندی

1,116,00 

36 یورو

20*140  UTV

فنلاندی

1,300,000

42 یورو

26*92 * 118 SHP

فنلاندی

1,900,000

62 یورو

42*42  - 92 - 68

فنلاندی

2,000,000

65 یورو

42*140

فنلاندی

شرکت بازرگانی رسپیناوود راشین ترموود فنلاند ترموود فنلاند.

طراحی ، فروش و اجراء تخصصی نمای بیرونی ساختمان با چوب های فرآوری شده ترموود فنلاندی و ایرانی و چوب پلاست بدون واسطه با نصاب و جوشکار سراسر کشور.

www.respinawood.info