بهترین ضخامت ترمووود نما چقدر است؟

بهترین ضخامت ترموود نما چقدر است؟

فهرست مطالب

در بعضی مواقع افراد می خواهند نمای ساختمان خود از چوب بسازند یکی از مصالح چوبی که برای ساختمان می توانید استفاده کنید، ترمووود است. این نمونه از نما در مقایسه با نما های ساختمانی دیگر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و علت آن هم زیبایی و استحکام بالای آن است. در صورتی که بخواهید برای نمای ساختمان از ترمووود استفاده کنید باید یک ترمووود با ضخامت بالا و با کیفیت خریداری کنید. همچنین از مشاوران با تجربه و کاربلد کمک بگیرید تا بتوانید بهترین ضخامت و کیفیت را انتخاب نمایید. ضخامت ترمووود نما را می توانید از کاتالوگ های محصولات و وبسایت ها ببینید. چوب ترموود در ابعاد و اندازه های مختلفی به بازار عرضه می شود. در این مقاله می خواهیم بهترین ضخامت ترمووود نما را برای انتخابی راحت و اصولی شرح بدهیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نمای ساختمان و محصولات مربوط به آن، می توانید به مقاله انواع چوب نمای ساختمان مراجعه کنید.

 

کاربرد ترموود در نمای ساختمان

ضخامت ترمووود

ضخامت چوب های ترموود با توجه به معیار هایی که توسط استاندارد های چوب ترمووود اروپا تعیین شده، ساخته می شوند و تفاوت های مشخصی با یکدیگر دارند. از چوب ترمووود استفاده های زیادی می شود که یکی از نمونه های آن استفاده در نمای ساختمان است. ابعاد چوب برای هر پروژه متفاوت است. از سال های گذشته، انسان ها روشی را کشف کردند که باعث افزایش کیفیت و مقاومت چوب می شود. در این روش، با گرما دادن به چوب، می توان مقاومت چوب را افزایش داد. این روش برای محصولات و مصالحی که در فضا های خارجی استفاده می شوند به کار برده می شود. ابتدا در سال ۱۹۳۰ در آلمان روش حرارت دادن به چوب را آغار کردند و بعد از آن تحقیقات زیادی در فنلاند انجام شد که در نتیجه چوبی با نام ترمووود ساخته شد و به بازار عرضه گردید. ترمووود در اثر خشک نمودن چوب با حرارت به وجود می آید. در زمان های متفاوتی این حرارت دهی انجام می شود. از جمله عواملی که به زمان حرارت دهی بستگی دارد شامل ضخامت، نوع، قطر و رطوبتی است که در بافت چوب وجود دارد.

 

استعلام قیمت و مشاوره رایگان

برای استعلام قیمت و مشاوره رایگان در خصوص محصولات و خدمات مجموعه رسپیناوود با ما تماس بگیرید.

 

ابعاد استاندارد ترموود نما

استاندارد ابعاد و اندازه های ترمووود

به طور کلی ابعاد ترمووود همان اندازه هایی است که بر اساس آن ها ترمووود را طراحی و تولید می کنند. ترمووود در ابعاد ۹۲*۱۶ به معنی اندازه و سایز آن است که در مقیاس میلی متر با توجه به کلفتی و ضخامت چوب و همینطور عرض و پهنای آن است. در نهایت ابعاد ترمووود را نباید با برش های عرضی یا همان مقاطع ترمووود اشتباه بگیرید. همه ی اندازه های ترمووود، قالب و سایز چوب، جنس چوب (سخت چوب ها یا نرم چوب ها) که مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین نمونه ی عملیات ترمو کردن ( ترمو D یا ترمو S ) که انجام می شود، به طور معمول از ضخامت شانزده میلی متر آغاز شده و تا ضخامت چهل و دو میلی متر هم ادامه پیدا می کند. یکی از مواردی که باید بدانید، عرض استاندارد ترمووود است. باید دقت کنید تا کمتر از ۹۲ میلی متر تولید نشود و حتی بالاتر از ۱۴۰ میلی متر هم طراحی و ساخته نشود. هرچند که اندازه ها و ابعاد ۴۲*۴۲ و ۶۸*۴۲ ترمووود هم وجود دارند که از نمونه های استثنا هستند. یکی از دلایلی که باعث شده این سایز چوب ها را تولید کنند، ضخامت بسیار زیاد آن ها است. زیرا سبب شده تاب آوری این مقاطع در شرایط محیطی سخت و نامناسب زیاد شود.

برای دیدن نمونه های مختلف نمای ترمووود می توانید به مقاله نمای ترمووود مراجعه کنید و بهترین نوع چوب را انتخاب کنید.

 

ابعاد استاندارد ترموود

همانطور که گفتیم چوب ترمووود با توجه به استاندارد هایی که سازمان بین المللی ترمووود فنلاند مشخص کرده، ساخته می شود. همه شاخه ها و الوار های ترمووود باید با توجه به ابعادی که در این قسمت به شما معرفی می کنیم طراحی و ساخته شوند.

 • ترمووود مقطع ( SHP چهار تراش )

این نمونه از ترموود در اصل ضخامت های ۱۶، ۱۹، ۲۶ و ۴۲ میلی متر دارد که در عرض های متفاوت و متناسب با ضخامت آن ساخته می شود. به طور معمول اگر ضخامت چوب های ترموود ۱۶، ۱۹ و ۲۶ میلی متر باشد، عرض آن ها ۹۲، ۱۱۷، ۱۳۵ و ۱۴۰ میلی متر خواهد بود. همچنین چوب ترمو که ضخامت ۴۲ میلی متر دارد در عرض های ۴۲، ۶۸، ۹۲، ۱۳۵، ۱۴۰ و ۱۸۰ میلی متر طراحی و ساخته می شود. بیشتر این ابعاد و ضخامت ترمووود نما بیرونی ساختمان را تشکیل می دهند. همچنین در تابلو، کف ساختمان، دکوراسیون داخلی ساختمان و … استفاده می شوند.

 • ترمووود مقطع ( UTV کام و زبانه )

این نمونه از چوب ها و الوار های ترموود دارای زبانه و فاق بوده و اندازه های آن ها دارای ضخامت بین ۱۶ تا ۱۹ میلی متر هستند. به همین دلیل به طور معمول برای نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی از این ترمووود استفاده می شود. این نمونه چوب ترمو، یکی از بهترین انواع ضخامت ترمووود نما را دارا است. در بیشتر موارد این مقطع از ترمووود در ضخامت ۱۹ میلی متر طراحی و ساخته می شود و ممکن است این مقاطع را در ضخامت ۱۶ میلی متر هم تولید کنند.

برای کسب اطلاعات دقیق از قیمت نمای ترمووود و تخمین هزینه ی مساحت مد نظرتان، می توانید به سایت رسپیناوود مراجعه کنید.

 • ترمووود مقطع ( UTS فاق و زبانه )

این نمونه از ترمووود هم مثل ترمووود مقطع utv است و همه خصوصیات و ویژگی های آن را دارد. تنها تفاوت این مقاطع، در این است که مودم مقطع یو تی اس در قسمت نری آن به صورت زاویه باز نبوده و به صورت زاویه ۹۰ درجه و قائم است. ابعاد و اندازه های ترمووود uts هم در ضخامت های ۲۰ تا ۱۶ میلی متر وجود دارد.

 • ترمووود مقطع DECK

به طور معمول ترمووود deck هم به شکل شیار دار و هم به شکل چهار تراش برای کف محوطه های بزرگ و باز کاربرد بیشتری دارد. بهتر است با توجه به فشاری که امکان دارد به چوب های کف وارد شود و با دقت به میزان رفت و آمد، از نمونه ترموودی به نام عش که استحکام بسیار زیادی دارد استفاده شود.

 

کاربرد سایزهای مختلف ترموود

طول شاخه ترمووود

طول اندازه های شاخه ترمووود 270 ، 300، 330، 360، 390، 420، 450، 480، 510، 540 و 570 سانتی متر هستند. معمولاً بر اساس همین اندازه و ابعاد چوب های ترمو نیز ساخته می شوند. به طور معمول اندازه شاخه ترمووود ۳۰ سانتی متر در ۳۰ سانتی متر به بالا تر است. تمامی طول های چوب ترمو به صورت کامل در بازار وجود ندارند. پس بهتر است قبل از اینکه ابعاد را محاسبه کنید، از فروشگاه مد نظرتان استعلام موجودی اندازه های چوب ترمو را بگیرید.

 

بهترین ضخامت ترموود برای نمای ساختمان

به طور کلی ترمووود در واحد اندازه گیری  متر مربع به فروش می رسد. به همین دلیل ترمووود به شکل الوار های چوبی در اندازه ها و ابعاد مختلف وجود دارد. بهتر است مقدار مساحت چوب ترمووود مورد استفاده در هر فضا را بر واحد متر مربع محاسبه کنید. برای اینکه مساحت فضا را محاسبه کنید می توانید طول و عرض فضا را در یکدیگر ضرب کنید. برای محاسبه متراژ چوب بر حسب متر مربع عوامل مختلفی مانند طول شاخه، عرض چوب و متراژ چوب نما اهمیت بسیار زیادی دارند. ضخامت چوب ترمووود با قیمت چوب ترمووود رابطه مستقیمی دارد. به این صورت که هر چقدر ضخامت الوار بیشتر باشد، قیمت آن هم بیشتر می شود. در این قسمت قصد داریم تا برخی از این ابعاد را به شما معرفی کنیم.

محاسبه متراژ چوب ترمووود

 • ابعاد ترموود 92 در 16 SHP

بهترین و کم انداره ترین ابعاد ترمووود با توجه به ضخامت آن ۱۶ در ۹۲ است که در بیشتر مواقع برای نما و دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً آن ها را برای فلاور باکس به عنوان کاور و یا برای دیوار های داخلی ساختمان برای کاور به کار می گیرند. این نمونه از چوب دارای ضخامت ترمووود نما به صورت استاندارد است. کلمه اس اچ پی به طور معمول به معنی چهار تراش ساده است. چوب یا الواری که به طور کامل هر چهار وجه آن ساده بوده و در بعضی اوقات صیقلی است.

 • ابعاد ترمووود 117 در 19 SHP

اندازه ها و ابعاد این ترمووود در مقطع های گوناگون و در سه مدل متفاوت هستند. بالا ترین میزان استفاده از این چوب به shp اختصاص دارد. بیشترین و بهترین استفاده از آن در نما های ساختمان به دلیل داشتن استاندارد های ضخامت ترمووود نما است. همچنین در سر در مغازه ها و در تولید تابلو های ترمووود نیز کاربرد دارد. برای شناخت کامل بهترین نمای چوبی می توانید به مقاله بهترین چوب برای نمای ساختمان سر بزنید. این نوع چوب ها، به علت داشتن ضخامت نسبتاً زیاد در مکان های که زیر فشار هستند، بسیار مناسب اند. تایل ترمووود از ضایعات آن به وجود می ‌آید و به آسانی در رفت و آمد زیاد، شکسته نمی شود و دارای ضخامت قابل قبولی است.

 • ابعاد چوب ترموود 117 در 19 UTS

ترمووود uts به صورت زبانه و فاق طراحی و ساخته می شود و در نهایت در درون یکدیگر قفل می شود. دو یا سه شیار طولی در پشت آن ها قرار دارد که از شکستگی چوب به دلیل انبساط و انقباض جلوگیری می کند. به دلیل اینکه این چوب ها قسمت ماده و نر آن در درون یکدیگر سفت شده و قفل می شوند و هیچ فاصله ای در بین آن ها وجود ندارد، در شرایط جوی گرم و سرد خیلی زود شکسته می شود. به همین دلیل در قسمت پشت کل الوار ها چند شیار طولی وجود دارد که از شکستگی آن ها جلوگیری می کنند. این نمونه از چوب ترمووود در قسمت زبانه و فاق زاویه ۹۰ درجه دارد.

 • ابعاد ترمووود 117 در 19 UTV

ترمووود utv هم مثل ترمووود uts زبانه و کام دارد و همه مشخصات و ویژگی های آن را نیز در خود دارد. تنها تفاوت این مدل ترموود این است که در قسمت زبانه و کام زاویه ۹۰ درجه وجود ندارد. به شکل کاملاً شیبدار است و زاویه آن باز است. این اندازه های ترمووود هم مثل   utsسه شیار طولی و موازی دارند تا از ترک برداشتن و شکستگی آن ها جلوگیری شود.

 • ابعاد ترمووود 92 در 26 SHP

معمولاً اندازه های ترمووود ۲۶ در ۹۲ ضخامتی برابر با ۲ سانت و ۶ میلی متر دارند و برای استفاده در کف بسیار مناسب هستند. استفاده از آن بیشتر در نشیمنگاه اتاقک های کنار استخر و سونا و در میز ها است. در بعضی مواقع نیز به شکل صندلی در فضا های سبز و محیط های باز استفاده می شود. این ترمووود به علت وزن زیادی که دارد نمی توان به عنوان نمای چوبی ساختمان از آن استفاده کرد. این ابعاد چوب، ضخامت ترمووود نما مناسبی ندارند. همچنین در طراحی و تولید تایل چوبی هم به کار نمی رود.

اگر نما چوبی را برای ساختمان خود انتخاب کرده اید، می توانید به مقاله مزایا و معایب نمای چوبی سر بزنید و اطلاعات جامع تری نسبت به انتخاب خود کسب کنید.

 • ابعاد ترموود 117 در 26 SHP

ابعاد و اندازه های این نمونه از چوب از نظر عرضی مقداری بالا تر و بیشتر از همین ابعاد دارای عرض ۹۲ میلی متر بوده و همچنین دارای زیبایی خاصی است و همه خصوصیات و ویژگی های استاندارد را دارد. اگر عرض این چوب کمی بیشتر شود، می توان این نوع چوب ترمو را در کف نیز اجرا کرد. در مکان هایی که رطوبت دارند مثل داخل سونا و کناره های استخر، این ابعاد چوب های ترموود، یکی از بهترین گزینه ها هستند.

 • ابعاد ترمووود 42 در 42 SHP

بیشترین اندازه چوب ترمو ۴۲ میلی متر است. این اندازه ها خیلی سنگین هستند و برای استفاده در کف و نمای ساختمان هیچ کاربردی ندارند. موارد استفاده از این ترمووود در نرده ها، لوور ساختمان و هندریل است.

 

ضخامت ترمووود نما

 

 • ابعاد ترمووود 68 در 42 SHP

این ابعاد ترمووود پس از سایز ترمووود ۴۲ در ۴۲ تقریباً کم ترین اندازه عرض را دارا است. به همان شکل که قبلاً گفته شد اندازه و سایز چوب ترمووود در صورتی که کمتر از ۹۲ میلی متر باشد اصلاً عرض استانداردی نیست و دلیل اصلی آن هم نداشتن مقاومت زیاد و مناسبی در شرایط محیطی است. به طور معمول از سایز ۴۲ در ۴۲ به عنوان لوور و نرده استفاده می شود یا این مقطع را برای تولید من هول هم مورد استفاده قرار می دهند.

 • ابعاد ترمووود 92 در 42 SHP

این نمونه از ترمووود برای استفاده به عنوان نرده و در بعضی مواقع برای پایه ستون به شکل جفت استفاده می شود. برای این عمل باید چسب مخصوصی را به کار برد و دو چوب که سایز آن ها 92 در 48 است را زیر دستگاه پرس و زیر فشار قرار داد تا به شکل کامل به هم بچسبند و ستون را بسازند. در فضا های باز هم بعضی مواقع برای نیمکت از ترمووودی به اندازه 92 در 42 استفاده می شود.

 • ابعاد ترمووود 140 در 42 SHP

بیشترین اندازه و ابعاد استاندارد ترمووود ۱۴۰ در ۴۲ است که استفاده از آن در آلاچیق ها به عنوان پایه ستون بسیار زیاد است. این ترمووود معمولا برای تولید پرگولا هم به کار می رود که بسیار کاربردی و زیبا است. پرگولا همچنین یک نمونه از سازه چوبی است که به شکل آلاچیق هایی با سقف باز یا راهرو هستند.

 • ابعاد ترمووود 92 در 21 ASH

اندازه و ابعاد ترمووود استاندارد یا به عبارتی ترمووود زبان گنجشک از ۲ بیشتر نیست. ترمووود های عش به نسبت چوب های خانواده نرم چوب ها و سوزنی برگ ها بسیار محکم تر و سنگین تر هستند. این ابعاد دارای ضخامت ۲۱ یا ۲۰ میلی متر بوده و دارای دو عرض متفاوت هستند. مثل سایز اندازه ۱۹ و ۲۶ که در دو عرض مختلف ساخته شده و به بازار ارائه می شوند. چوب های ترمووود عش به علت چگالی و مقاومت بسیار زیاد و سختی بالای آن مختص به کف ساختمان هستند و به عنوان کفپوش مورد استفاده قرار می گیرند. ساختار آن که به رنگ تیره و بدون گره است همراه با استحکام بسیار زیاد سبب استفاده زیاد مشتریان شده است. هر چند که قیمت این چوب نسبت به چوب کاج بیشتر است.

 • ابعاد ترمووود 130 در 21 ASH

اندازه و سایز استاندارد ترمووود عش در عرض ۱۳۰ میلی متر است که برای دکینگ کاربرد دارد. سایز و اندازه این نمونه از ترمووود هم در کانادا و هم در اروپا شرقی بسیار زیاد ساخته می شود. ولی این چوب ها از لحاظ طول شاخه ها با یکدیگر اختلاف دارند. طول شاخه در اروپای شرقی از سه متر کمتر است و طول همان شاخه در کانادا بالاتر از ۳ متر است. در بعضی مواقع تا ۷ یا ۸ متر هم ساخته می شود. به غیر از این هیچگونه اختلافی در ابعاد ترمووود در کشور های مختلف وجود ندارد.

 

نتیجه گیری

در چند سال گذشته چوب ترموود توانست خیلی از نیاز ها در طراحی و دیزاین نمای ساختمان و در تغییر دکوراسیون داخلی ساختمان را بر طرف سازد. ولی یکی از اصلی ترین و مهم ترین ویژگی های ترمووود استاندارد بودن آن و کیفیت این محصول است. اندازه ترمووود از مهم ترین فاکتور های انتخاب این محصول است. ابعاد استاندارد چوب های ترموود به وسیله سازمان جهانی ترمووود و بر اساس تحلیل های مهندسی، دسته بندی شده است. به همین دلیل در تمام جهان کسانی که ترمووود را تولید می کنند باید ابعاد ترمووود و اندازه های مشخص شده این سازمان را رعایت کنند. از ترموود در هر طراحی می توان استفاده کرد. با توجه به استاندارد ها، ترمووود در محیط بسیار مقاوم بوده و برای نمای ساختمان هم مناسب است. شما می توانید هر کدام از این ابعاد را با توجه نیازتان از شرکت ترموود انتخاب نمایید. برای نمای ساختمان بهتر است بهترین ضخامت و کیفیت را خریداری کنید. در این مقاله سعی کردیم شما را با بهترین ضخامت ترمووود نما آشنا کنیم، برای اطلاع از قیمت ترمووود و خرید آن در ابعاد استاندارد و مناسب نیاز هر قسمت مورد نیازتان، می توانید به سایت رسپیناوود مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
آخرین نوشته ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
رسپیناوود1

گروه صنعتی رسپینا چوب راشین

۰۲۱۲۲۷۳۴۹۹۸ / ۰۲۱۲۲۲۳۱۲۵۳ / ۰۹۱۲۲۲۴۴۱۲۸

<< لیست قیمت چوب ترموود فنلاندی >>

نرخ (قیمت روز یورو)

قیمت

مقطع

جنس

836,000

27 یورو

16*92  - 118 SHP

فنلاندی

490,000

29 یورو

16*92  UTV

فنلاندی

992,000

32 یورو

19*92  - 95 SHP 118

فنلاندی

1,116,00 

36 یورو

20*140  UTV

فنلاندی

1,300,000

42 یورو

26*92 * 118 SHP

فنلاندی

1,900,000

62 یورو

42*42  - 92 - 68

فنلاندی

2,000,000

65 یورو

42*140

فنلاندی

شرکت بازرگانی رسپیناوود راشین ترموود فنلاند ترموود فنلاند.

طراحی ، فروش و اجراء تخصصی نمای بیرونی ساختمان با چوب های فرآوری شده ترموود فنلاندی و ایرانی و چوب پلاست بدون واسطه با نصاب و جوشکار سراسر کشور.

www.respinawood.info