نمای ترموود چیست؟

نمای ترموود چیست

فهرست مطالب

همان طور که می دانید ساختمان ها بر حسب نوع کاربری و طراحی خاصی که دارند ، دارای نماهای مختلفی هستند و از مصالح گوناگونی برای ساخت نمای آن ها استفاده می شود.

انتخاب نمای مناسب برای یک ساختمان به عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از مهم ترین این عوامل ، میزان مقاومت و سازگاری آن نما با شرایط آب و هوایی و محیطی است.

امروزه یکی از نماهایی که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده ، نماهای چوبی و به طور خاص نمای ترموود است. همه ما می دانیم که از گذشته تا کنون چوب یکی از مصالح و مواد محبوب برای ساخت و ساز بوده و به عنوان یکی از قدیمی ترین مصالح شناخته می شود.

چوب ترموود در عین داشتن زیبایی و القا کردن حس طبیعت ، از مقاومت بالایی نیز برخوردار است. در این مقاله قصد داریم به طور کامل شما را با نمای ترموود آشنا کرده و به بیان مزایا ، معایب ، انواع و مراحل نصب و اجرای آن بپردازیم.

پس اگر این سوال برای شما ایجاد شده که منظور از نمای ترموود چیست تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا به جواب دست پیدا کنید.

آشنایی با ترموود نما

همان طور که در ابتدا نیز اشاره شد در سال های اخیر استفاده از چوب برای نمای ساختمان و ساخت نماهای چوبی طرفداران زیادی پیدا کرده و به منظور زیباتر کردن نمای ساختمان ها از چوب استفاده می شود.

یکی از بهترین و مقاوم ترین انواع چوب هایی که برای ساخت نما از آن استفاده می شود ، چوب ترموود است. این نوع چوب از جنس چوب کاج یا چوب زبان گنجشک است و در یک فرایند طولانی همراه با گردش هوا و بخار آب خشک می شود.

به این ترتیب مغز داخلی چوب ترموود حدود 185 تا 220 درجه سانتی گراد حرارت می بیند تا نه تنها رطوبت اضافی آن خشک شود بلکه حشرات موجود در چوب نیز به طور کامل از بین بروند.

آشنایی با نمای ترموود

از چوب ترموود در ساخت قسمت های مختلف ساختمان استفاده می شود ولی به دلیل داشتن مقاومت بسیار بالای آن در برابر شرایط جوی مختلف ، مقاومت در برابر نفوذ آب و رطوبت و در نهایت مقاوم بودن در برابر نفذ حشرات و باکتری ها ، گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در نمای ساختمان است.

مزایا و معایب استفاده از نمای ترموود

استفاده از نمای ترموود مانند هر مصالح دیگری دارای یک سری مزایا و معایب است که در این بخش قصد داریم برخی از مهم ترین آن ها را بیان کنیم.

معایب استفاده از نمای ترموود

انواع نمای ترموود

نماهای ترموود با توجه به نوع چوبی که برای ساخت آن ها مورد استفاده قرار می گیرد دارای جنس و شکل ظاهری متفاوتی هستند. به طور کلی انواع این چوب ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند که عبارتند از :

نرم چوب ها

بر خلاف مواردی که در رابطه با نرم چوب ها بیان شد ؛ سخت چوب ها از چگالی و تراکم ملکولی بالاتری برخوردار هستند و به همین جهت از آن ها در موارد خاص استفاده می شود. سخت چوب ها تنوع بسیار بالایی از نظر رنگ ، بافت و الگوهای رگه های موجود در چوب دارند. این نوع چوب ها از درختانی با برگ پهن ساخته می شوند که معروف ترین آن ها چوب اش یا ون یا همان زبان گنجشک است. این نوع چوب ترموود به دلیل داشتن ویژگی های خاص و برجسته دارای قیمت بالاتری در مقایسه با نرم چوب است و وزن بیش تری نیز دارد.

سخت چوب ها

بر خلاف مواردی که در رابطه با نرم چوب ها بیان شد ؛ سخت چوب ها از چگالی و تراکم ملکولی بالاتری برخوردار هستند و به همین جهت از آن ها در موارد خاص استفاده می شود. سخت چوب ها تنوع بسیار بالایی از نظر رنگ ، بافت و الگوهای رگه های موجود در چوب دارند. این نوع چوب ها از درختانی با برگ پهن ساخته می شوند که معروف ترین آن ها چوب اش یا ون یا همان زبان گنجشک است. این نوع چوب ترموود به دلیل داشتن ویژگی های خاص و برجسته دارای قیمت بالاتری در مقایسه با نرم چوب است و وزن بیش تری نیز دارد.

مراحل اجرا و نصب نمای ترموود

در هنگام اجرا و نصب نمای ترموود باید به یک سری نکات و مسائل توجه کرد که در بهتر شدن نتیجه نقش اساسی دارند.

برای مثال باید به این موضوع توجه داشت چوب های ترموود ساخته شده از درخت کاج در بخشی از هسته خود دارای حلقه های سالانه هستند و به این دلیل که جنس این قسمت ها نرم تر است باید از آن ها برای زیر سازی استفاده شود و سمت دیگر چوب ها که سخت تر هستند و مقاومت بالاتری دارند ، در معرض آسیب های احتمالی و شرایط محیطی قرار بگیرند.

نصب و اجرای نمای ترموود

برای نصب کردن نمای ترموود می توان از دو روش اتصال چوب ها با میخ زنی و همچنین روش استفاده از پیچ و مهره استفاده کرد.

در هنگام استفاده از میخ یا پیچ باید به این موضوع نیز توجه شود که میخ نباید از سطح چوب بیرون زدگی یا بر آمدگی داشته باشد و باید کاملا هم سطح باشد. همچنین باید از کوبیدن بیش از حد روی سطح چوب نیز خودداری شود.

در مقایسه این دو روش نصب و اتصال چوب ها ، استفاده از روش پیچ بهتر است زیرا استحکام و مقاومت نما را افزایش می دهد. البته باید برای این کار از پیچ های استیل و گالوانیزه استفاده شود تا دچار زنگ زدگی نشوند.

در نهایت نیز باید گفت که تعداد میخ ها و پیچ هایی که برای نصب نمای ترموود در هر ردیف مورد استفاده قرار می گیرد ، به عرض و ضخامت چوب بستگی دارد و بر اساس آن تعیین می شود.

هزینه اجرای نمای ترموود چقدر است ؟

اجرای نمای ترموود نیز مانند دیگر مراحل ساخت ساختمان هزینه هایی را از نظر طراحی ، مصالح مورد استفاده و نصب و اجرا در بر خواهد داشت و عوامل بسیاری در تعیین قیمت نمای ترموود تاثیر گذار هستند. به همین جهت نمی توان قیمت ثابت و مشخصی برای آن بیان کرد.

برخی از مهم ترین عوامل موثر روی قیمت اجرای نمای ترموود عبارتند از :

به همین دلیل بهترین راه برای اطلاع از هزینه و قیمت اجرای نمای ترموود بر قراری تماس با بخش پشتیبانی شرکت رسپینا چوب راشین و دریافت مشاوره از متخصصان مربوط در این زمینه است.

چند ایده اجرایی برای طراحی نمای ترموود

همان طور که در بخش های قبلی اشاره شد چوب های ترموود در طرح ها ، ابعاد و رنگ های مختلفی به بازار عرضه می شوند و این تنوع باعث شده تا طراحان نمای ساختمان ایده ها و گزینه های بیش تری برای طراحی و اجرا پیش رو داشته باشند.

در ادامه چند ایده اجرایی برای طراحی نمای ترموود را برای شما بیان می کنیم که می توانید آن ها را در ساختمان های مورد نظر خود اجرا کنید. از جمله :

- ترکیب کردن نمای ترموود با سنگ و بتن

همان طور که گفته شد ترموود به دلیل داشتن ساختار طبیعی و القا کردن حس خوشایندی از طبیعت بسیار مورد توجه واقع شده است.

به همین دلیل می توان با استفاده از ترکیب کردن آن با عناصر طبیعی دیگری مانند سنگ های مختلف ساختار و ترکیب مناسبی را ایجاد کرد.

البته باید به این نکته توجه داشت که ترکیب رنگ هایی که برای چوب و سنگ انتخاب می شود تناسب و هماهنگی لازم را با هم داشته باشند.

به این صورت که رنگ های خنثی در سنگ مانند : سفید ، طوسی ، کرمی و مشکی می توانند در کنار رنگ قهوه ای چوب ترموود ترکیب زیبا و مناسبی باشند.

- سبک های مختلف چیدمان چوب ترموود به صورت : افقی ، عمودی ، اریب یا ترکیبی

چیدمان ترکیبی ترموود

در این سبک از طراحی که به سبک چیدمان چوب های ترموود بستگی دارد باید به ترکیب هندسی آن ها توجه ویژه ای شود.

به این ترتیب شما می توانید با یک طراحی هندسی هنرمندانه و زیبا نمای بیرونی جذاب و خاصی را برای ساختمان خود داشته باشید.

طراحانی که با این سبک کار می کنند باید خلاقیت بالایی داشته باشند و برای طراحی این نماها نو آوری زیادی داشته باشند.

توجه به ترکیب رنگ چوب های مورد استفاده در این نوع نما و هماهنگی آن ها با یکدیگر نیز اهمیت زیادی دارد.

- ترکیب کردن دو رنگ مختلف از چوب ترموود در نمای ساختمان با هم

ترکیب دو رنگ ترموود در نما

یکی از ساده ترین سبک هایی که می توان از آن برای طراحی نمای ترموود و اجرای یک نمای متفاوت استفاده کرد ؛ ترکیب کردن دو رنگ مختلف از چوب ترموود با یکدیگر است.

به این ترتیب طراح می تواند نمای ساختمان را از سادگی در آورده و جلوه زیباتری به آن ببخشد. البته نباید فراموش کرد که هماهنگی رنگ چوب ها در این نوع سبک طراحی نیز حائز اهمیت است.

نتیجه گیری

نمای ساختمان یکی از بخش های مهم آن است و همان طور که در این مقاله نمای ترموود چیست  اشاره شد امروزه از مصالح و متریال مختلفی برای طراحی و ساخت نماهای ساختمانی استفاده می شود. یکی از مصالحی که در سال های اخیر طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کرده ، نمای چوبی و به طور خاص نمای ترموود است. نمای ترموود به نماهایی گفته می شود که در ساخت آن ها از چوب خاص و مقاومی به نام چوب ترموود استفاده می شود.

این چوب در طی فرایندهای خاص و قرار گرفتن در دمای بالا ، مقاومت زیادی کسب می کند و به دلیل داشتن ویژگی ها و مزایای منحصر به فرد خود یکی از متریال مناسب برای ساخت نمای ساختمان در هر نوع شرایط محیطی است. در این مقاله سعی بر این بود تا ضمن آشنایی شما با نمای ترموود ، به طور کامل به بیان مزایا ، معایب ، انواع و روش های نصب و اجرای آن بپردازیم و ایده هایی را جهت استفاده در اختیار شما قرار دهیم.

امیدواریم که این اطلاعات بتواند به شما در جهت انتخاب یک نمای مناسب از جنس ترموود برای ساختمان کمک کند و به این ترتیب جلوه زیبایی به ساختمان شما ببخشد.

فرم ثبت سفارش

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

نشانی:
5/5 - (1 امتیاز)
آخرین نوشته ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
رسپیناوود1

گروه صنعتی رسپینا چوب راشین

۰۲۱۲۲۷۳۴۹۹۸ / ۰۲۱۲۲۲۳۱۲۵۳ / ۰۹۱۲۲۲۴۴۱۲۸

<< لیست قیمت چوب ترموود فنلاندی >>

نرخ (قیمت روز یورو)

قیمت

مقطع

جنس

836,000

27 یورو

16*92  - 118 SHP

فنلاندی

490,000

29 یورو

16*92  UTV

فنلاندی

992,000

32 یورو

19*92  - 95 SHP 118

فنلاندی

1,116,00 

36 یورو

20*140  UTV

فنلاندی

1,300,000

42 یورو

26*92 * 118 SHP

فنلاندی

1,900,000

62 یورو

42*42  - 92 - 68

فنلاندی

2,000,000

65 یورو

42*140

فنلاندی

شرکت بازرگانی رسپیناوود راشین ترموود فنلاند ترموود فنلاند.

طراحی ، فروش و اجراء تخصصی نمای بیرونی ساختمان با چوب های فرآوری شده ترموود فنلاندی و ایرانی و چوب پلاست بدون واسطه با نصاب و جوشکار سراسر کشور.

www.respinawood.info