۱۰ نکته کلیدی در مراقبت از کفپوش چوبی ترموود

۱۰ نکته کلیدی در مراقبت از کفپوش چوبی ترموود

فهرست مطالب

امروزه ساختمان سازی در مقایسه با قبل پیشرفت های زیادی داشته است و سبک ها و اجزای نوین زیادی به آن افزوده شده است. یکی از این آیتم های جدید و کارآمد ، کفپوش های چوبی هستند که یکی از بخش های پر کاربرد در دکوراسیون داخلی محسوب می شوند.

این کفپوش ها باعث می شود سبکی متفاوت و جلوه ای زیبا در فضای منزل ایجاد شود. برای ساخت کفپوش های چوبی از مصالح و متریال مختلفی استفاده می شود که دارای جنس و کیفیت های متفاوت است.

یکی از انواع چوب های با کیفیت و مقاوم که برای ساخت کفپوش چوبی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ، کفپوش ترموود است. این نوع کفپوش ها از چوب ترموود ساخته می شود و از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

در این مقاله قصد داریم شما را با نکات مهم در رابطه با نگهداری و مزاقبت از کفپوش ترموود آشنا کنیم تا بتوانید طول عمر این محصول را افزایش دهید. برای آشنایی و اطلاع از این نکات ، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

کفپوش ترموود چیست ؟

کفپوش ترموود چیست

همان طور که گفته شد یکی از انواع پر طرفدار و با کیفیت کفپوش های چوبی ، کفپوش ترموود است که از چوب مقاوم ترموود ساخته شده است. ترموود یک فرآورده چوبی است که طی فرایندی خاص و تحت تاثیر دما و حرارت بالا تولید می شود.

این چوب به دلیل قرار گرفتن در معرض دمای بین 180 تا 215 درجه سانتی گراد ، از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و بدون دخالت هیچ نوع مواد شیمیایی به صورت طبیعی ساخته می شود.

کفپوش های ترموود بر اساس میزان حرارتی که می بینند در رنگ های مختلفی وجود دارند و هرچه رنگ کفپوش تیره تر باشد ، به این معنی است که در برابر حرارت بالاتری قرار داشته است. این نوع کفپوش ها دارای ویژگی های فراوانی هستند که در ادامه به بیان آن ها می پردازیم.

کفپوش ترموود چه ویژگی ها و مزایایی دارد ؟

کفپوش ترموود

کفپوش های ترموود یکی از بهترین انواع کفپوش محسوب می شوند و دارای مزایا و ویژگی های خاصی هستند که در این بخش به برخی از مهم ترین آن ها اشاره می کنیم که عبارتند از :

چه عوامل محیطی ممکن است به کفپوش ترموود آسیب برساند؟

با وجود این که کفپوش ترموود از مقاومت بالایی برخوردار است ولی برخی از عوامل محیطی ممکن است بر کیفیت این محصول تاثیر گذار باشد و باعث ایجاد آسیب هایی در آن شود. 3 مورد از مهم ترین عوامل محیطی که روی ترموود تاثیر گذار هستند عبارتند از :

1

اشعه مضر نور خورشید

یکی از عوامل محیطی که می تواند اثر گذاری بسیار بالایی روی چوب ترموود داشته باشد ، اشعه UV یا همان اشعه ماورا بنفش خورشید است. این اشعه اگر به طور مداوم رو چوب تابیده شود ، بعد از گذشت چند هفته می تواند تغییرات محسوسی را روی چوب ایجاد کند و باعث تغییر رنگ چوب خواهد شد.

اگر کفپوش های ترموود یا به طور کلی چوب ترموود در برابر این اشعه محافظت نشود می تواند به مرور زمان آسیب هایی را به بافت چوب وارد کند. برای جلوگیری از این موضوع کفپوش های ترموود را باید با استفاده از لاک ها و رنگ های مخصوصی پوشش داد تا علاوه بر حفظ کیفیت چوب ، دوام و پایداری آن نیز افزایش پیدا کند.

2

قرار گرفتن در معرض رطوبت

از دیگر عوامل محیطی که می تواند تاثیر زیادی روی چوب ترموود کفپوش ها داشته باشد ، رطوبت است. این رطوبت ممکن است در اثر بارش یا به خاطر اجسامی ( مانند : شوفاژها ، گلدان های خاکی و … ) باشد که روی کفپوش ها یا پارکت قرار می گیرند. به این ترتیب این رطوبت ایجاد شده به داخل چوب نفوذ می کند و در طولانی مدت می تواند باعث ایجاد پوسیدگی در چوب شود.

البته لازم به ذکر است چوب های ترموود به دلیل نوع فراوری خاصی که در برابر حرارت بالا دارند از مقاومت بسیار زیادی در برابر رطوبت برخوردار هستند اما لازم است بخاطر افزایش دادن هر چه بیش تر بهره مندی از آن ها و افزایش دادن طول عمر کفپوش های ترموود ، به این موضوع نیز توجه شود و نکات لازم برای جلوگیری از بروز آن رعایت شود.

برای این منظور باید قبل از هر کاری روند نفوذ رطوبت به داخل ترموود را کاهش داد. این موضوع در انواع مختلف ترموودها متفاوت است و به میزان حرارتی بستگی دارد که چوب ترموود در هنگام ساخت در معرض آن قرار گرفته است. همچنین قسمت های انتهایی چوب ترموود بیش تر در معرض نفوذ رطوبت هستند که برای جلوگیری از آن باید از لاک ها و روغن های محافظ کمک گرفت.

3

رشد جلبک ها و قارچ ها در سطح ترموود

یکی دیگر از عوامل محیطی موثر در آسیب دیدن ترموود و کفپوش های ترموود رشد جلبک ها و قارچ ها است. این موضوع بیش تر در کفپوش های مورد استفاده در استخرها و نماهای آبی مشاهده می شود. در این قسمت ها ممکن است پوشش های سبز رنگی روی کفپوش مشاهده شود که نوعی جلبک است. باید توجه داشته باشید که در صورت مشاهده چنین مواردی روی سطح کفپوش ترموود باید به سرعت آن را بر طرف کرد.

برای این منظور می توانید از برس هایی مخصوصی استفاده کنید که ترموود را تمیز کند و روی سطح آن خراشی ایجاد نکند. همچنین برای جلوگیری از رشد مجدد این جلبک ها باید از رنگ و روغن های مخصوص ترموود به عنوان محافظ استفاده کرد.

روش های مراقبت از کفپوش ترموود

برای مراقبت از کفپوش های ترموود در برابر عوامل مختلف ، روش های متفاوتی وجود دارد که در این قسمت برخی از مهم ترین آن ها را برای شما بیان می کنیم. برخی از این روش ها عبارتند از :

۱) استفاده از روغن تراس

یکی از انواع روغن هایی که برای مراقبت از کفپوش های ترموود ، به خصوص کفپوش هایی که در فضای باز به کار می روند ؛ استفاده می شود ، روغن تراس است. این روغن به دلیل ساختار خاصی که دارد به اعماق چوب نفوذ می کند و علاوه بر ایجاد درخشندگی چوب ، به مراقبت بیش تر از آن کمک می کند.

این نوع روغن دارای فیلترهای UV و برخی مواد ضد عفونی کننده است که می تواند از چوب در برابر هوازدگی محافظت کند. استفاده از این روغن باعث افزایش دادن طول عمر کفپوش های چوبی می شود و رنگ طبیعی و زیبای چوب ترموود را در برابر نور آفتاب حفظ می کند.

بررسی اتصالات کفپوش ترموود

۲) استفاده از پوشش محافظ برای دوام بیش تر

از دیگر روش های مراقبت از کفپوش ترموود استفاده از پوشش های محافظ ای مانند : رنگ و روغن های مخصوص چوب است. این پوشش ها علاوه بر زیبایی بخشیدن به چوب باعث می شود تا کفپوش های چوبی ترموود دوام بیش تری داشته باشد و رنگ آن ها نیز بعد از مدتی در اثر عوامل محیطی دچار تغییر نشود.

۳) تمیز کردن مرتب کفپوش ترموود برای جلوگیری از رشد باکتری و جلبک

یکی از موارد دیگری که می ‌تواند موجب آسیب رسیدن به کف پوش های چوبی ترموود رشد جلبک ها و باکتری ها در آن است. این مسئله بیش تر در مواردی رخ می‌ دهد که کفپوش چوبی در کنار استخر نصب شده باشد. در صورتی که این موارد بر روی سطح کفپوش مشاهده شد ، باید به سرعت با استفاده از برس های مخصوص که خراش در سطح کفپوش ترموود ایجاد نمی کند ، آن را تمیز کرد و برای جلوگیری از رشد مجدد جلبک ها و قارچ ها از رنگ و روغن های محافظ استفاده نمود.

تمیز کردن کفپوش ترموود

۴) بررسی کردن مداوم سطح کفپوش از نظر خرابی

یکی دیگر از روش های مراقبت از کف پوش های ترموود بررسی کردن مداوم و مرتب سطح کفپوش از نظر بروز خرابی مانند : شکاف ، تاب برداشتن و … است. این مراقبت ها بهتر است حداقل سالی یک مرتبه انجام شود تا در صورت مشاهده هر گونه مشکل بتوان به سرعت و در زمان مناسب آن را بر طرف کرد.

۵) شستشوی کفپوش ترموود برای بر طرف کردن گرد و غبار و آلودگی

وجود گرد و غبار و خاک عامل اصلی و مهمی در زمینه خراب شدن کفپوش ترموود است. به همین دلیل باید هر چند روز یک بار کفپوش ها را از گرد و خاک پاک کرد. برای تمیز کردن کفپوش ترموود باید از مواد شوینده مخصوص استفاده کرد تا در هنگام شستشو آسیبی به کفپوش وارد نشود. هر نوع آلودگی با روش خاصی بر طرف می ‌شود که باید هنگام انجام این کار آن ها را در نظر گرفت.

مراقبت از کفپوش ترموود با رنگ و روغن

۶) استفاده نکردن از اشیای نوک تیز

یکی دیگر از مواردی که باید در زمینه مراقبت از کفپوش ترموود مورد توجه قرار داد این است که از اشیای نوک تیز روی کفپوش‌ های ترموود استفاده نکنید. به طور کلی کفپوش های چوبی در برابر اشیای نوک تیز بسیار آسیب پذیر هستند و امکان خراشیده شدن آن ها وجود دارد. در نتیجه برای افزایش طول عمر این کفپوش ها باید جلوی برخورد اشیای نوک تیز با کفش پوش گرفته شود.

۷) تعمیر به موقع کفپوش ترموود در صورت آسیب دیدگی

از موضوعاتی که باید در رابطه با کفپوش ترموود رعایت شود تعمیر کردن به موقع این کفپوش ها در صورت بروز هر نوع آسیب دیدگی است. به این ترتیب می ‌توان قبل از زیاد شدن آسیب دیدگی مشکل را بر طرف کرد و به عبارتی جلوی آسیب بیش تر به کف پوش چوبی را گرفت.

۸) اگر حیوان خانگی دارید ناخن آن ها را کوتاه کنید

برخی از حیوانات خانگی مانند : سگ ، گربه و برخی از پرندگان ، ناخن های تیزی دارند که می تواند باعث ایجاد خراش روی کفپوش چوبی شود. به همین دلیل توصیه می شود برای مراقبت از کفپوش ناخن حیوانات خانگی را کوتاه کنید.

۹) استفاده از پدهای مخصوص برای زیر پایه های مبل

از مواردی که می تواند باعث بروز آسیب به کف پوش های چوبی شود ، پایه های مبل است. به همین دلیل باید به این موضوع دقت داشته باشید که جلوی خراشیدگی کف پوش با استفاده از پایه های مبل را بگیرید. برای این منظور می ‌توانید از پدهای مخصوصی که در زیر پایه های صندلی و میز نصب می شود استفاده کنید.

۱۰) بررسی کردن اتصالات کفپوش چوبی ترموود

یکی دیگر از مراقبت ها در زمینه کفپوش ترموود بررسی کردن اتصالات کف پوش ها است. به این معنی که بهتر است هر چند وقت یک بار اتصالات کفپوش را مورد بررسی قرار دهید تا مطمئن شوید که شل نشده است و در صورت نیاز این اتصالات را مجدد محکم کنید تا استحکام کفپوش ترموود حفظ شود.

نتیجه گیری

همان طور که در این مقاله اشاره شد یکی از آیتم های جدیدی که در سال های اخیر به ساختمان سازی اضافه شده است و توانسته در این زمان کم طرفداران زیادی را به خود اختصاص دهد ، استفاده از کفپوش های چوبی است. این کفپوش ها علاوه بر زیبایی بخشیدن به فضای ساختمان و خانه ، عایق های بسیار خوبی در برابر سرما گرما هستند و از استحکام و دوام زیادی برخوردار هستند. بهترین نوع کفپوش های چوبی کفپوش های ساخته شده از چوب ترموود هستند که یک نوع چوب گرما دیده و مقاوم است. فراوری این چوب در دما و حرارت بسیار بالا تا حدود 215 درجه سانتی گراد انجام می شود و در ساخت آن از هیچ نوع ماده شیمیایی استفاده نمی شود. کفپوش های ترموود با وجود داشتن مقاومت بسیار زیاد نیاز به مراقبت هایی دارند که در صورت رعایت آن ها می توان طول عمر کفپوش ترموود را بیش تر از پیش کرد.
در این مقاله ضمن ارائه توضیح در رابطه با کفپوش ترموود و ویژگی های آن ، به بیان مراقبت های کفپوش ترموود نیز پرداختیم تا بتوانید با استفاده از موارد ارائه شده در این مقاله ، طول عمر کفپوش های مورد استفاده در ساختمان و منزل خود را افزایش دهید.

5/5 - (1 امتیاز)
آخرین نوشته ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
رسپیناوود1

گروه صنعتی رسپینا چوب راشین

۰۲۱۲۲۷۳۴۹۹۸ / ۰۲۱۲۲۲۳۱۲۵۳ / ۰۹۱۲۲۲۴۴۱۲۸

<< لیست قیمت چوب ترموود فنلاندی >>

نرخ (قیمت روز یورو)

قیمت

مقطع

جنس

836,000

27 یورو

16*92  - 118 SHP

فنلاندی

490,000

29 یورو

16*92  UTV

فنلاندی

992,000

32 یورو

19*92  - 95 SHP 118

فنلاندی

1,116,00 

36 یورو

20*140  UTV

فنلاندی

1,300,000

42 یورو

26*92 * 118 SHP

فنلاندی

1,900,000

62 یورو

42*42  - 92 - 68

فنلاندی

2,000,000

65 یورو

42*140

فنلاندی

شرکت بازرگانی رسپیناوود راشین ترموود فنلاند ترموود فنلاند.

طراحی ، فروش و اجراء تخصصی نمای بیرونی ساختمان با چوب های فرآوری شده ترموود فنلاندی و ایرانی و چوب پلاست بدون واسطه با نصاب و جوشکار سراسر کشور.

www.respinawood.info