انواع آلاچیق روی پشت بام

انواع آلاچیق روی پشت بام

فهرست مطالب

با توجه به دغدغه های فراوان امروز و همچنین فضای سبز کم در شهرهای بزرگ اغلب مردم از فضای پشت بام ها به عنوان فضای سبز و دلنشین بعد از یک روز کاری خسته کننده استفاده می کنند ، تا اوقات فراغت خود را به همراه خانواده در آن جا سپری کنند. آلاچیق ها معمولا گزینه مناسبی برای این کار هستند که می توان با الهام از عناصر طبیعت و به وسیله این آلاچیق ها فضای پشت بام را به فضای دنجی تبدیل کرد و به این وسیله استفاده بهینه ای از فضای موجود داشت. 

با ما همراه باشید تا در ادامه انواع آلاچیق های مناسب برای روف گاردن یا پشت بام را به شما معرفی کنیم.

آلاچیق روف گاردن

امروزه طراحی روف گاردن و استفاده از فضای باز سبز بدون استفاده از آلاچیق کاربرد زیادی ندارد. برای طراحی فضای روف گاردن گزینه های متنوعی پیش رو دارید. می توانید از آبنما ، آتشکده ، باربیکیو ، نیمکت چوبی گرفته تا آلاچیق و پرگولا و … برای این منظور استفاده کنید. آلاچیق ها به دلیل این که نقطه کانونی برای جمع شدن اعضا دور هم در یک فضا هستند کاربرد بیش تری دارند.

برای انتخاب آلاچیق روف گاردن به این عوامل توجه کنید :

آلاچیق روف گاردن

1. توجه به نوع اقلیم

برای انتخاب آلاچیق به اولین چیزی که باید توجه کنید اقلیم منطقه ای است که در آن قصد دارید آلاچیق بسازید. برای مثال : آلاچیق فلزی در محیط مرطوب ممکن است تغییر رنگ دهد به همین منظور نیاز است تا آن را با پوشش رنگ محافظت کنیم. قبل از این که نوع آلاچیق خود را انتخاب کنید از مزایا  و معایب جنس آلاچیق مورد نظر آگاه شوید.

2. مساحت پشت بام

در انتخاب آلاچیق مورد نظر بایستی به ابعاد پشت بام توجه کنید و آلاچیق را متناسب با ابعاد پشت بام در نظر بگیرید. آلاچیق نباید تمام فضای پشت بام را اشغال کند تا جا برای عناصر بعدی نیز باقی بماند. در تعیین ابعاد آلاچیق تعداد افراد خانواده را در نظر داشته باشید و ابعاد آلاچیق را نیز متناسب با افراد خانواده در نظر بگیرید.

3. میزان استفاده از آلاچیق

آلاچیق را با توجه به این که در طی سال چه میزان از آن استفاده می کنید انتخاب کنید. برای مثال : آلاچیق شیشه ای امکان استفاده در تمام طول سال را بدون دیواره و محافظ به شما می دهد. اما برای استفاده از آلاچیق چوبی در زمستان باید دیواره ای برای آن در نظر گرفت.

4. داشتن دید به همسایه ها

اگر پشت بام شما از یک طرف به همسایه دید دارد برای حفظ خصوصی بودن فضا طراحی آلاچیق باید به گونه ای باشد که جلوی دید همسایه ها را بگیرد. برای این کار می توان از دیوار های نیمه باز در آلاچیق استفاده کرد.

5. ظرفیت باربری ساختمان

مطابق با ضوابط و قوانین روف گاردن مقدار تحمل بار در هر متر مکعب از سازه در پشت بام حد مجازی دارد. در نتیجه با اضافه کردن آلاچیق باید مقدار وزن اضافه شده بار به سطح سازه را در نظر گرفت. وزن و اندازه آلاچیق باید متناسب با حداکثر وزنی که ساختمان می تواند تحمل کند باشد. استفاده از آلاچیق های پیش ساخته می تواند بار کم تری به ساختمان وارد کند.

6. شکل و فرم آلاچیق

همان گونه که گفته شد آلاچیق ها در انواع و شکل های مختلف قابل اجرا هستند. مدل و فرم قرار گرفتن مبلمان در آلاچیق و همچنین ابعاد واندازه آن ها می تواند در انتخاب نوع آلاچیق موثر باشد. اگر یک قسمت از پشت بام شما خالی است وفضای بزرگی در اختیار ندارید می توانید با استفاده از یک آلاچیق مربعی شکل حداکثر استفاده از فضا را داشته باید.

انواع آلاچیق روی پشت بام

انواع آلاچیق از لحاظ جنس می تواند به انواع مختلف : چوبی ، شیشه ای ، سیمانی یا فلزی تقسیم شوند. آلاچیق فلزی وزن بالایی دارد به همین خاطر ممکن است باعث آسیب رساندن به سقف طبقه زیرین شود و فشار زیادی را به ساختمان وارد کند برای همین برای روف گاردن مناسب نیست. آلاچیق های سنگی و سیمانی در اغلب در پارک و رستوران ها کاربرد دارند.

 آلاچیق های شیشه ای و چوبی اغلب برای روف گاردن مورد استفاده قرار می گیرند که البته در بین آن ها آلاچیق چوبی جزو رایج ترین آلاچیق ها برای پشت بام و روف گاردن به حساب می آیند. چوب به دلیل داشتن ویژگی های منحصر به فرد از محبوبیت خاصی برخوردار است. به عنوان مثال : استفاده از چوب در سازه ، به دلیل طبیعی بودن و زیبایی خاصی به محیط می بخشد و همچنین ارتباط بهتر سازه با فضا احساس خوشایندی را به کاربران منتقل می کند.

آلاچیق شیشه ای

آلاچیق شیشه ای

آلاچیق با دیواره شیشه ای می تواند گزینه مناسبی برای چهار فصل باشد. این آلاچیق ها را می توان به گونه ای طراحی کرد که در فصول گرم سال قابلیت باز شدن داشته باشند تا دور تا دور آن هوا جریان پیدا کند و در فصول سرد سال این دیواره ها باعث گرم نگه داشتن فضای آلاچیق شود. اگر شما در همه فصول سال از آلاچیق استفاده می کنید این نوع از آلاچیق می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

انواع آلاچیق های شیشه ای

آلاچیق های شیشه ای از شیشه های نشکن و با مقاومت بالا ساخته می شوند. این آلاچیق ها در انواع شکل های هندسی مختلف قابل ساخت هستند. تولید کنندگان و صنعت گران انواع طرح ها و مدل ها را بنا به سلیقه مشتری یا طراح فضای سبز تولید می کنند تا کاربران بتوانند به خوبی از فضا بهره مند شوند. آلاچیق های شیشه ای شامل انواع زیر می باشد :

 1. آلاچیق شیشه ای آکاردئونی

نام دیگر این آلاچیق ها آلاچیق شیشه ای تاشو است که طوری طراحی می شود تا شیشه ها با لولا مناسب جمع می شوند. این قابلیت برای مناطقی با آب و هوای معتدل مناسب است.

 1. آلاچیق شیشه ای گرد

این آلاچیق ها به علت طراحی دشوار از قیمت بالایی برخوردارند. در صورتی که روف گاردن شما از محدودیت فضا برخوردار نیست می توانید از این مدل از آلاچیق ها استفاده کنید.

 1. آلاچیق شیشه ای چهار گوش

این آلاچیق ها برای فضاهای محدود مناسب تر است و با استفاده از آن می توانید از تمام فضای در نظر گرفته استفاده کنید.

 1. آلاچیق شیشه ای پیش ساخته

آلاچیق شیشه ای پیش ساخته دارای نصب راحت و قیمت نسبتا مناسب تری هستند و برای فضاهای محدود بسیار مناسب است. این نوع از آلاچیق های شیشه ای در کنار مزایای گفته شده معایبی نیز دارد به عنوان مثال : چون از پیش ساخته شده هستند امکان این که جزئیات طراحی را بتوانید روی آن اجرا کنید وجود ندارد.

آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی

همان طور که گفته شد آلاچیق چوبی بسیار پرطرفدار است. این آلاچیق ها در اشکال هندسی مختلف به شکل های گرد و چند ضلعی قابل اجرا هستند. همچنین می توان اجزای آلاچیق را با طرح ها و متریال های مختلف ترموود ساخت که اینکار تنوع بیش تری به آلاچیق ها می دهد. به عنوان مثال در ادامه به چند نمونه از طراحی های متفاوت آلاچیق بر اساس ظاهر آن ها پرداختیم :

 1. آلاچیق کنجی

در صورتی که شما در پشت بام فضای کافی برای آلاچیق نداشته باشید می توانید آن را در مجاور دیوار بسازید که به این نمونه از آلاچیق ها ، آلاچیق کنجی می گویند.

 1. آلاچیق با سقف متحرک

آلاچیق ها ممکن است یک سقف ثابت یا سقفی نیمه برای بهره گیری از نور خورشید داشته باشند. یکی از ایده ها برای آلاچیق داشتن سقف متحرک است. سقف متحرک امکان تنظیم نور ورودی طی روز یا امکان استفاده از زیبایی آسمان شب را به شما می دهد.

 1. آلاچیق با دیواره پارچه ای

بعضی از آلاچیق ها دارای دیواره پارچه ای قابل جمع شدن است. در صورتی که در منطقه شما وزش باد زیادی وجود نداشته باشد این ایده می تواند گزینه خوبی باشد. دیواره پارچه ای می تواند به عنوان پرده برای اطراف آلاچیق باشد.

سبک های آلاچیق چوبی

 1. آلاچیق چوبی سنتی

اجرای آلاچیق های سنتی برای آن دسته از افرادی که به این سبک علاقه دارند گزینه مناسبی است. این آلاچیق ها حالت کلاسیک دارند و اغلب از ساختاری منظم با سقف گنبدی برخوردارند. آلاچیق های سنتی دارای شیروانی هستند که اغلب از جنس چوب یا بتن ساخته می شوند.

 1. آلاچیق مدرن

آلاچیق های مدرن دارای طرح های مینیمال است و با اشکال هندسی متفاوت ساخته می شود.

 1. آلاچیق پرتابل

به این سبک از آلاچیق ها ، آلاچیق چادری هم گفته می شود که از جنس چادر هستند و قابلیت نصب در هر فضایی را دارند. این آلاچیق از پروفیل آهنی یا لوله فلزی ساخته می شود که معایب خاص خود را دارد. دقت داشته باشید که این نوع آلاچیق برای استفاده در هر شرایط آب و هوایی مناسب نیست.

 1. پرگولا

آلاچیق های پرگولا نوعی از آلاچیق ها هستند که سقف آن ها کاملا پوشیده نیست. این نوع از آلاچیق ها جلوه خاصی دارند که باعث زیباتر شدن فضای روف گاردن شما می شوند. همچنین شما می توانید با گیاهان رونده سقف این نوع از آلاچیق ها را زیبا تر کنید.

سخن آخر

همان طور که اشاره شد امروزه به دلیل گسترش شهر نشینی و کمبود فضای سبز ، مهندسین سازه ایده آلی برای فضای پشت بام طراحی کرده اند. آلاچیق ها سازه ای مدرن و کاربردی در فضای سبز است که امروزه از محبوبیت خاصی میان مردم برخور دار است و طرفداران زیادی دارد. آلاچیق ها علاوه بر پشت بام در فضاهایی مثل : حیاط ویلا ، کنار استخر و آبنماها کاربرد دارند.

 در حقیقت با ایجاد سایبان هایی مثل آلاچیق علاوه بر این که می توانید از فضایی که در اختیار دارید به بهترین شکل استفاده کنید به این ترتیب ارزش ملک خود را نیز بالا خواهید برد. آلاچیق های مورد استفاده در روف گاردن باید دارای یک سری ویژگی های خاص باشند و شما نیز باید قبل از انتخاب آلاچیق نکاتی را در نظر داشته باشید. 

برای دریافت قیمت ترمووال به سایت مراجعه کنید.

در این مقاله این نکات مهم را برای شما بیان کردیم و در ترمووود فضای باز نهایت با توجه به این نکات بهترین نوع آلاچیق برای روف گاردن را به شما معرفی کردیم. امیدوارم با خواندن این مقاله بتوانید مناسب ترین آلاچیق را براساس شرایط و ویژگی های مورد نظر انتخاب کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
آخرین نوشته ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
رسپیناوود1

گروه صنعتی رسپینا چوب راشین

۰۲۱۲۲۷۳۴۹۹۸ / ۰۲۱۲۲۲۳۱۲۵۳ / ۰۹۱۲۲۲۴۴۱۲۸

<< لیست قیمت چوب ترموود فنلاندی >>

نرخ (قیمت روز یورو)

قیمت

مقطع

جنس

836,000

27 یورو

16*92  - 118 SHP

فنلاندی

490,000

29 یورو

16*92  UTV

فنلاندی

992,000

32 یورو

19*92  - 95 SHP 118

فنلاندی

1,116,00 

36 یورو

20*140  UTV

فنلاندی

1,300,000

42 یورو

26*92 * 118 SHP

فنلاندی

1,900,000

62 یورو

42*42  - 92 - 68

فنلاندی

2,000,000

65 یورو

42*140

فنلاندی

شرکت بازرگانی رسپیناوود راشین ترموود فنلاند ترموود فنلاند.

طراحی ، فروش و اجراء تخصصی نمای بیرونی ساختمان با چوب های فرآوری شده ترموود فنلاندی و ایرانی و چوب پلاست بدون واسطه با نصاب و جوشکار سراسر کشور.

www.respinawood.info