انواع آلاچیق چوبی

انواع آلاچیق های چوبی

فهرست مطالب

آلاچیق سازه ای چوبی یا فلزی است که در گوشه باغ ها ، پارک ها یا باغچه ها قرار می گیرد و به عنوان یک سر پناه برای نشستن در فضای باز کاربرد دارد. این سازه ها معمولا دارای گنبد بوده و اطراف آن باز است. در زمان های گذشته آلاچیق ها اغلب در در باغ های افراد ثروتمند دیده می شد و معمولا اطراف آن را با کاشت گل و گیاه تزیین می کردند.

آلاچیق می تواند فضای خوبی برای گذراندن لحظاتی در محیطی آرام باشد. این فضا به صورت فلزی یا چوبی در سبک های مدرن و سنتی در طرح ها و انواع مختلف ساخته می شود. در ادامه این مقاله قصد داریم انواع آلاچیق چوبی از دیدگاه های مختلف را به شما معرفی کنیم.

انواع آلاچیق چوبی

آلاچیق ها بر اساس سبک طراحی به انواع زیر تقسیم بندی می شوند :

۱. آلاچیق سنتی

آلاچیق سنتی

معمولا این آلاچیق ها شکل هندسی منظم و نمای چوبی دارند. این سبک از آلاچیق ها معمولا با سقف های شیروانی بسیار متداول است . سقف این نوع آلاچیق ها می تواند از جنس های مختلفی چوبی، سفالی، نی، گنبد بتنی، آجری یا الیاف طبیعی باشد.

۲. آلاچیق مدرن

آلاچیق مدرن

این نوع از آلاچیق ها در طرح های مختلف مکعبی، هندسی غیر منتظم یا منحنی و معمولا با سقف مسطح وجود دارد. آلاچیق های مدرن معمولا از چوب ترموود یا فلز ساخته می شوند. از تزیینات مینیمال برای زیبا تر شدن جلوه آنها استفاده می شود.

۳. آلاچیق کلاسیک

آلاچیق کلاسیک

این آلاچیق را می توان به عنوان یکی از واقعی ترین آلاچیق های محیط طبیعی دانست. در واقع اغلب افراد یک آلاچیق واقعی را در قالب آلاچیق چوبی کلاسیک تصور می کنند. این آلاچیق ها می تواند در انواع مدل های گرد آلاچیق ، چهار گوش ، شش گوش یا هشت گوش مورد استفده قرار بگیرد. اغلب برای زیبایی و طبیعی بودن کفه این آلاچیق ها از چوب هم جنس و مشابه با آلاچیق استفاده می شود.

۴. آلاچیق ساده

انواع سقف الاچیق چوبی

در آلاچیق چوبی ساده همانطور که از اسمش مشخص است از ساده ترین طرح ها و متریال ها برای طراحی آن استفاده می شود. این آلاچیق ها را در ابعاد کوچک و آماده شده در کنار جاده های برون شهری میتوان خریداری کرد.

۵. آلاچیق پرگولا

آلاچیق پرگولا

پرگولا به نوعی آلاچیق گفته می شود که سقف آن به صورت کامل پوشیده نیست و سقف آن نقش سایه بان یا به اصلاح شیدر را دارد. استفاده از گیاهان رونده در پرگولا ها فضای رویایی ایجاد می کند. استفاده از گیاهان رونده در پای ستون های آن باعث می شود گیاهان پس از مدتی رشد کرده و تا سقف پرگولا را بپوشانند و جلوه زیبا و جذابی ایجاد کنند. یاس و انگور از گیاهان متداولی که می توان در این زمینه استفاده کرد. برای مشاهده نمونه کار ها و قیمت این سازه زیبا به صفحه قیمت پرگولا چوبی مراجعه کنید.

۶. آلاچیق زندگی

آلاچیق زندگی

این نوع از آلاچیق ها دارای امکاناتی مانند : مبلمان راحتی و فضای نشیمنی مثل : آشپزخانه محدود ، خانه و رختکن است. استفاده از این آلاچیق ها در کنار استخر و آبنما فضای بسیار جذابی را برای شما ایجاد می کند. آلاچیق زندگی برای فصل تابستان بسیار مناسب است و می توان برای استفاده از آن در فصل زمستان تدابیری را پیش بینی کرد.

۷. آلاچیق قابل حمل

آلاچیق قابل حمل

آلاچیق های قابل حمل یا اصلاحا پرتابل سازه ای دارای قابلیت جمع شونده ، انعطاف پذیر و سبک هستند. این آلاچیق ها امکان این را می دهند تا در مکان هایی مثل کمپ تابستانی استفاده شوند. سقف آلاچیق های قابل حمل معمولا نایلونی است ، که مقاومت خوبی در برابر بارش دارد.

انواع آلاچیق چوبی از نظر طراحی سقف و دیواره

۱. آلاچیق چوبی بسته

آلاچیق چوبی بسته

آلاچیق بسته به آلاچیق هایی گفته می شود که نمایی مشابه کلبه دارند که در برخی از آن ها در اطراف آن از دیواره چوبی استفاده می شود و بعضی از طرح های آن درب و پنجره دارد. اغلب از این مدل ها به صورت پاییزه و تابستانه استفاده می شود. البته برخی مدل های آن متحرک است و قابلیت برداشتن و نصب مجدد دیواره ها یا درب و پنجره آن وجود دارد که در تمامی فصول سال و متناسب با اب و هوای سرد یا گرم می توان از آن استفاده کرد.

قیمت انواع آلاچیق چوبی از این نوع ، بسته به اتصالات و تجهیزات آن متغیر است و اغلب در مناطق کوهستانی و رستوران های سر باز شهر کاربرد دارند.

۲. سقف پوشالی

آلاچیق سقف پوشالی

در برخی از مناطق با توجه به اقلیم و نوع آب و هوا ، سقف آلاچیق ها را با استفاده از پوشال های گیاهی پوشش می دهند. این نمونه از آلاچیق ها را در شمال کشور می توان یافت که از ساقه گندم برای پوشش سقف ها استفاده می کنند. در دیگر مناطق کشور نیز گیاهان متفاوتی برای این منظور استفاده می شود.

۳. سقف گیاهی

سقف گیاهی

یکی از پرطرفدار ترین سقف ها سقف گیاهی است که به کمک رشد گیاهان رونده در طول زمان شکل می گیرند. این سقف ها جلوه بسیار زیبایی دارند و حس طراوت و تازگی را برای شما به ارمغان می آورند. زیبایی عبور نور خورشید از لابه لای شاخ و برگ این درختان زیبایی فضا را دو چندان می کند.

۴. سقف چوبی مشبک

آلاچیق سقف چوبی مشبک

این سقف ها نیز با عبور نور خورشید حس و حال زیبایی به وجود می آورند. سقف های مشبک چوبی با داشتن تنوع طرح و نقش به شما این اجازه را می دهند تا بتوانید انتخابی متناسب با سلیقه خود داشته باشید.

۵. دیواره های پارچه ای

دیواره های پارچه ای

دیواره های پارچه ای می توانند با ایجاد نیم سایه مانع تابش مستقیم نور خورشید به آلاچیق شوند. استفاده از دیواره های پرده مانند آلاچیق و پوشش پارچه ای مبلمان می تواند حس هماهنگی را در طراحی محیط تقویت کند.

۶. سقف و دیواره های حصیری

آلاچیق حصیری

حصیر می تواند گزینه خوبی برای پوشش سقف و دیوارها باشد. استفاده از آن می تواند حس نزدیکی با طبیعت را افزایش داده و باعث ارتباط بهتر انسان با طبیعت شود. با توجه به این که حصیر می تواند رطوبت را در خود نگه دارد ، با گذر باد از بین ساقه ها هوای خنک در محیط آلاچیق جریان می یابد.

انواع آلاچیق چوبی از نظر ظاهر و ابعاد

۱. آلاچیق چهار گوش

آلاچیق چهار گوش

این نوع آلاچیق جزو متداول ترین آلاچیق ها محسوب می شود که با استفاده از آن می توانید از حداکثر محیط در نظر گرفته شده استفاده کنید. آلاچیق های چوبی چهار گوش به زمان ساخت کمی نیاز دارند و در طرح های مختلف قابل اجرا هستند. می توانید این آلاچیق را با استفاده از مبلمان ، صندلی ، باربیکیو یا شومینه تزیین کنید.

۲. آلاچیق چوبی کنجی

آلاچیق چوبی کنجی

این آلاچیق یکی از گزینه های مناسب برای حیاط یا روف گاردن است. آلاچیق کنجی خیلی پرکاربرد نیست اما می تواند گزینه مناسبی برای فضاهای کوچیک که فضای کافی برای ساخت آلاچیق را ندارند باشد. فضای مورد نیاز این آلاچیق کنج حیاط یا روف گاردن است که هیچ استفاده مفیدی از آن نمی شود. البته این آلاچیق ها به دلیل طراحی زیبا گاهی در فضا های بزرگ هم مورد استفاده قرار می گیرند.

۳. آلاچیق شش گوشه

آلاچیق شش گوشه

آلاچیق های چوبی شش گوشه نوع دیگری از آلاچیق هایی است که مورد استفاده قرار می گیرد. نقطه ضعفی که می توان برای این نوع آلاچیق ها بیان کرد این است که به دلیل سطح مقطع شش ضلعی مقداری از اندازه هایی که برای ساخت آلاچیق در نظر گرفتید پرت خواهد شد. برای مثال اگر شما ابعاد 4 متر در 4 متر را برای ساخت آلاچیق در نظر گرفته باشید در صورت ساخت آلاچیق مربعی از تمام فضای 16 متر مربع استفاده خواهید کرد. اما با ساخت آلاچیق شش ضلعی نهایتا بتوانید از 12 متر مربع از این فضا را استفاده کنید.

۴. آلاچیق هشت گوش

آلاچیق هشت گوش

آلاچیق های هشت گوش که به آن آلاچیق های هشت ضلعی هم می گویند به عنوان آلاچیق میدانی کاربرد دارند ؛ به این صورت که اغلب در مرکز فضای مورد نظر واقع می شوند. این آلاچیق ها یا آلاچیق های شش ضلعی به سبک کلاسیک می توانند زیباترین نما را در بین آلاچیق ها داشته باشند. در فضای داخلی این نوع آلاچیق ها معمولا از نیمکت ، کفه ای برای پهن کردن فرش و یا زیر انداز و پشتی استفاده می شود. اصلی ترین علت زیاد بودن گوشه های آن تکیه دادن است.

۵. آلاچیق گرد

آلاچیق گرد

آلاچیق های چوبی گرد در فضای باغ ها و ویلا ها معمولا از تقاضای کمی برخوردار هستند. معمولا این مدل آلاچیق ها در بالای برج ها و بالاترین نقطه ویلا ها کاربرد دارند. یکی از معایب این آلاچیق ها استفاده از فضای محدود نسبت به آلاچیق چهار گوش است. اما اگر شما محیط بزرگی دارید و با محدودیت فضا مواجه نیستید این مدل از آلاچیق می تواند گزینه خوبی برای فضای مورد نظرتان محسوب شود.

سخن پایانی

همان طور که در این مقاله گفته شد آلاچیق ها سازه های هستند که در انواع و طرح های متنوع در کنار باغ ها ، پارک ها یا حتی گوشه باغچه و استخر قرار داده می شود و جلوه و زیبایی خاصی به محیط اطراف می بخشند.

آلاچیق ها بسته به سبک طراحی یا ظاهر و ابعاد به انواع مختلفی تقسیم می شوند که هر کدام از آن ها کاربرد مختلفی دارد. ما در این مقاله انواع آلاچیق ها را به شما معرفی کردیم تا بسته به سلیقه و محیط مورنظر بتوانید بهترین و مناسب ترین آلاچیق را در فضای مورد نظر اجرا کنید.

برای دریافت قیمت ترمو وال به سایت مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
آخرین نوشته ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
رسپیناوود1

گروه صنعتی رسپینا چوب راشین

۰۲۱۲۲۷۳۴۹۹۸ / ۰۲۱۲۲۲۳۱۲۵۳ / ۰۹۱۲۲۲۴۴۱۲۸

<< لیست قیمت چوب ترموود فنلاندی >>

نرخ (قیمت روز یورو)

قیمت

مقطع

جنس

836,000

27 یورو

16*92  - 118 SHP

فنلاندی

490,000

29 یورو

16*92  UTV

فنلاندی

992,000

32 یورو

19*92  - 95 SHP 118

فنلاندی

1,116,00 

36 یورو

20*140  UTV

فنلاندی

1,300,000

42 یورو

26*92 * 118 SHP

فنلاندی

1,900,000

62 یورو

42*42  - 92 - 68

فنلاندی

2,000,000

65 یورو

42*140

فنلاندی

شرکت بازرگانی رسپیناوود راشین ترموود فنلاند ترموود فنلاند.

طراحی ، فروش و اجراء تخصصی نمای بیرونی ساختمان با چوب های فرآوری شده ترموود فنلاندی و ایرانی و چوب پلاست بدون واسطه با نصاب و جوشکار سراسر کشور.

www.respinawood.info