تفاوت آلاچیق و پرگولا

تفاوت آلاچیق و ترموود

فهرست مطالب

در دنیای امروز با گسترش آپارتمان نشینی و دغدغه های روزانه زندگی وجود یک محیط آرامش بخش در فضاهای باز ساختمان ها مانند روف گاردن ، حیاط و ورودی ها امری مهم و ضروری است. وقتی صحبت از فضاسازی مدرن در صنعت ساختمان سازی می شود ما نیاز عمده ای به شناسایی محیط و سازه های مختلف پیدا می کنیم.

آلاچیق و پرگولا دو سازه قابل اجرا برای فضاهای باز هستند که علاوه بر ایجاد محیطی زیبا و دلنشین نقش مهمی در به وجود آمدن سایه و پناهگاهی برای آفتاب و باران ایفا می کنند.

فرق آلاچیق و پرگولا

همانطور که اشاره شد در مناطق مسکونی از سازه هایی مانند آلاچیق و پرگولا برای ایجاد فضایی مناسب و دلنشین استفاده می شود. این سازه ها در چند سال گذشته بسیار مورد استقبال قرار گرفته و طرفداران زیادی پیدا کرده اند.

آلاچیق و پرگولا در فضاهای باز نصب و اجرا می شوند و بهترین مکان برای استراحت و تفریح در فصول گرم سال هستند. یکی از مزیت های استفاده از این سازه ها تعبیه امکانات خاصی مانند باربیکیو و کباب پز است.

آلاچیق پرگولا

برای اجرای آلاچیق چوبی و اجرای پرگولا از متریال هایی مثل آهن، چوب، آجر و شیشه بهره می گیرند اما استفاده از چوب به دلیل زیبایی و سازگاری با محیط کاربرد بیشتری دارد. معمولا برای اجرای سازه پرگولا و آلاچیق از ترمووود و چوب پلاست استفاده می شود. زیرا این نوع چوب ها با داشتن ویژگی هایی همچون کیفیت بالا، عمر مفید و مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی طرفداران زیادی دارند.

بسیاری از افراد ممکن است پرگولا و آلاچیق را با یکدیگر یکسان بدانند اما میان این دو سازه تفاوت های بسیار است. ما در این مقاله قصد داریم درباره دو سازه محبوب آلاچیق و پرگولا، ویژگی های هر کدام، مصالح به کار رفته در ساخت آن ها و در نهایت تفاوت دو سازه به طور کامل صحبت کنیم

پرگولا چیست؟

اجرای پرگولا

پرگولا از جمله سازه های فضای بازی است که با توجه به کاربردهای فراوان و محبوبیتی که دارد اغلب با آلاچیق اشتباه گرفته می شود. پرگولا سازه ای است که عموما از جنس چوب ساخته می شود و بارزترین ویژگی آن داشتن سقفی شبکه مانند است که نیم سایه ای مطبوعی ایجاد می کند برخلاف آلاچیق که کاملا مسقف است.

این ویژگی باعث شده که پرگولا در تمامی فصول سال قابل استفاده باشد. پرگولا یا به صورت عامیانه سایبان، سازه ای بسیار مدرن تر از آلاچیق می باشد. یکی از زیبایی های خیره کننده این سازه استفاده از گیاهان رونده بر روی ستون ها و سقف نیمه باز آن است که سایه ای خنک در گرما پدید می آورد.

پرگولا با چوب پلاست

پرگولا سازه ای با دو بخش اصلی ستون و سقف مشبک است و در فضاهای باز تعبیه می شود. بر روی چارچوب های این سازه سقفی صاف یا قوس دار قرار می گیرد. معمولا چهار ستون اصلی به صورت چهارچوب برای نگهداری سقف در این سازه استفاده می شود. به تعبیر ساده تر پرگولا ستون هایی هستند که از یک سقف مشبک محافظت می کنند.

البته در حال حاضر طراحی هایی بسیار مدرن و زیبا برای ساخت پرگولاها انجام صورت می گیرد که زیبایی دو چندان به آن ها می بخشد. وجود سقف مشبک باعث ایجاد نیم سایه ای دل نشین می شود که فضایی امن و زیبا برای دورهمی های خانوادگی و دوستانه ایجاد می نماید. همچنین به دلیل وجود سقف مشبک در پرگولا، طبخ غذا در زیر این سایه بان می تواند کاملا بدون خطر صورت گیرد.

انواع پرگولا

پرگولا با چوب

پرگولا انواع مختلفی دارد اما به طور کلی براساس ساختار و جنسی که دارند تقسیم بندی می شوند. برای ساخت پرگولاهای جدید برخلاف مدل های سنتی آن که دارای ستون های گچی و آجری بود از متریال هایی به روز مانند چوب، شیشه های رنگی، فایبر گلاس استفاده می شود.

به طور کلی مشتریان پرگولا ممکن است با توجه به اجزای دیگر ساختمان، سبک طراحی، شرایط آب و هوایی و میزان هزینه ای که قرار است صرف کنند، از مصالح و ساختارهای مختلف در ایجاد این سازه بهره گیرند.

از طرفی ممکن است پرگولا ترکیبی از متریال های مختلف باشد به گونه ای که مثلا دارای ستون های چوبی و سقف شیشه ای رنگی باشد. همه چیز کاملا بستگی به سلیقه فردی دارد که قرار است از این سازه مدرن در ساخت بنایی زیبا استفاده نماید.

دسته بندی پرگولا براساس جنس به صورت زیر انجام می گیرد:

جنس بیشتر پرگولاها از چوب است. بهتر است در ساخت پرگولاها از ترمووود استفاده شود. ترمووود به دلیل ویژگی هایی که دارد مقاومت بالایی در برابر شرایط مخرب محیطی دارد.

از آن جایی که پرگولاها در فضاهای کاملا باز مانند روف گاردن ها ساخته می شود، استفاده از چوبی مانند ترمووود باعث صرفه جویی در هزینه ها و از طرفی ماندگاری و زیبایی بالاتر در ساخت سازه می شود.

استفاده از چوب پلاست در ساخت پرگولا بسیار مورد توجه است زیرا بهترین جایگزین برای چوب طبیعی می باشد از طرفی با به کارگیری چوب پلاست درختان کمتری قطع می شود و از این رو تاثیر مثبتی بر روی محیط زیست دارد. همچنین این ماده مقاومت بالایی در برابر رطوبت، باران و حشرات دارد.

استفاده از چوب برای ساخت پرگولا ایده ای کلاسیک است و تداعی کننده حس طبیعت واقعی است. بهتر از است در مناطق مرطوب و پر باران از چوب در ساخت پرگولا استفاده نشود و برای مقاومت بیشتر آن در برابر عوامل مخرب طبیعی از روغن ها و رنگ های مخصوصی برای پوشش دهی چوب استفاده نمود.

۴) پرگولای فلزی

استفاده از قطعات سوراخ دار فلزی بهترین گزینه برای ساخت پرگولای فلزی می باشد. بهره گیری از فلز در اجرای سازه پرگولا بیشتر به خاطر مقاومت و استحکام آن است ولی زیبایی و لوکس بودن چوب را ندارد.

تنها مشکل استفاده از فلز زنگ زدگی آن است که برای جلوگیری از این اتفاق می توان از مواد ضد زنگ استفاده کرد. برای نصب پرگولاهای فلزی از پیچ و مهره کمک می گیرند.

همچنین می توان پرگولاها را براساس ساختار شکل گیری به صورت زیر دسته بندی نمود:

۱) پرگولاهای مستقل و متصل

طراحی و اجرای پروگولا اغلب به دو صورت متصل و مستقل انجام می گیرد. در واقع تصمیم گیری با خود فرد است که به منظور افزایش بنا و ایجاد فضایی خصوصی آن را به ساختمان متصل نماید و یا پرگولا را به گونه ای اجرا کند که فضایی کاملا مستقل ایجاد شود. اکثر افراد ترجیح می دهند برای چشم گیرتر شدن ساختمان و داشتن چشم اندازی زیبا آن را به صورت کاملا مستقل طراحی و اجرا کنند.

۲) پرگولای پرچین دار

طراحی پرگولاهای پرچین دار فضایی خصوصی تر و دنج تری ایجاد کرده و شباهت زیادی به آلاچیق پیدا می کند.

۳) پرگولاهایی دارای سقف بادبانی

همانطور که از نامش پیداست ظاهری شبیه به بادبان دارد. استفاده از پارچه های مخصوص در سقف پرگولا باعث سایه ای دل نشین شده و علاوه بر آن ظاهری شیک و مدرن ایجاد می کند. تنها نکته ای که در این جا باید رعایت شود مقاوم بودن جنس پارچه در اجرای سقف است.

۴) پرگولا دیواره دار متحرک

این مدل پرگولاها با دارا بودن ریموت قابلیت باز یا بسته شدن دیواره ها را دارند.

۵) پرگولا با سقف شیبدار

در این سازه سقفی زاویه دار قرار گرفته است که برای هدایت باران بسیار کاربردی است. علاوه بر آن ظاهری جذاب و کلاسیک ایجاد می نماید.

مزایای استفاده از پرگولا

سقف پرگولا

ساخت و اجرای پرگولا مزایایی دارد که در ادامه به طور خلاصه بیان می شود :

آلاچیق

آلاچیق چوبی ساده

نام فارسی این سازه تارَم است اما امروزه با نام آلاچیق رواج پیدا کرده است. آلاچیق یا کلاه فرنگی سازه ای مسقف و قابل جابه جایی است که می توان آن را به دو صورت محصور و غیر محصور در فضاهای باز به عنوان سرپناهی برای استراحت یا تفریح تعبیه نمود.

وجود یک آلاچیق در ساختمان می تواند فضایی زیبا و کاربردی برای برگزاری دورهمی های خانوادگی و دوستانه باشد. حتی می توان آن را در پشت بام منازل، ساختمان های اداری، کافی شاپ ها و رستوران ها اجرا نمود. معمولا آلاچیق ها را می توان در دو نوع ساده و از پیش ساخته یا دارای طراحی پیچیده و ماهرانه تهیه نمود.

آلاچیق چوبی

مصالح مورد استفاده برای ساخت آلاچیق عموما فلز، چوب و یا سایر مواد مقاوم در فضاهای باز است. به کار بردن طرح و مدل های مختلف روی چوب هایی که برای ساخت آلاچیق استفاده می شود نمای بسیار زیبایی به آن می دهد. اندازه آلاچیق ها باید به گونه ای طراحی شود که با محیط تناسب داشته باشد.

اندازه کلی فضا، کاربرد، امکانات، هزینه و سلیقه افراد از جمله موارد تعیین کننده اندازه آلاچیق است. در طراحی آلاچیق ها از گیاهانی مانند یاس، انگور و گل های رونده برای روح بخشی و تاثیرگذاری بیشتر می توان استفاده کرد.

همچنین یکی از فاکتورهایی که باعث بهتر شدن آلاچیق می شود قرار دادن مبلمان در فضای داخلی آن است. در تولید این مبلمان ها باید سبکی، راحتی، زیبایی و ماندگاری لحاظ شود. می توان برای تهیه مبلمان ها از ترمووود استفاده کرد.

انواع آلاچیق

آلاچیق مدرن

آلاچیق ها با توجه به ابعادی که دارد به شکل های متنوعی همچون شش ضلعی، هشت ضلعی، مربع و مستطیل ساخته می شود. این سازه های زیبا انواع مختلفی دارند که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم.

۱) آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی در فضاهای باز و بزرگ مانند جنگل، باغ، سواحل دریا و ویلاهای شخصی استفاده می شود و به خاطر رنگ و جنسی که دارد جلوه بسیار زیبایی به محیط می دهد. در مناطقی که رطوبت هوا بالا است و بارندگی زیاد باشد بهتر است از چوب های مقاوم استفاده شود. ترمووود به دلیل کیفیت بالا، مقاومت زیاد در برابر شرایط آب و هوایی، پوسیدگی و حشرات بهترین گزینه برای ساخت آلاچیق های چوبی است.

۲) آلاچیق فلزی

آلاچیق های فلزی به خاطر استفاده از فلز مقاومت بالاتری نسبت به نمونه های مشابه خود دارد. مهم ترین ویژگی این آلاچیق ها انعطاف پذیری بالا، سبک بودن و در نهایت قیمت مناسب تر آن ها است. سقف آلاچیق های فلزی از ورقه های فلزی پوشیده شده و برای کف آن ها معمولا از سیمان، بتن و چوب بهره می گیرند.

۳) آلاچیق ترکیبی

آلاچیق ترکیبی یا مدرن همانطور که از نام آن پیداست، تلفیقی از طراحی جدید و قدیم است. این مدل از آلاچیق ها با توجه به ترکیبی بودن، بسیار جذاب و مورد توجه افراد است. مواد اولیه ای که در ساخت آلاچیق ترکیبی به کار گرفته می شود با توجه به شرایط محیطی متفاوت است اما معمولا ترکیبی از چوب، فلز و شیشه می باشد. این نوع آلاچیق ها معمولا دارای کباب پز، صندلی و باربیکیو است.

۴) آلاچیق شیشه ای

یکی از شیک ترین و مدرن ترین آلاچیق ها که امروزه بسیار استفاده می شود، آلاچیق شیشه ای است. سازه اصلی این آلاچیق ها معمولا فلزی است و می توان از شیشه در طراحی سقف و دیوارها بهره گرفت. همچنین ترکیب شیشه و ترمووود در ساخت آلاچیق ظاهری بسیار زیبا به آن خواهد بخشید. شیشه به کار رفته در این سازه ها بسیار مقاوم و معمولا از جنس سکوریت است.

۵) آلاچیق سیمانی

مشخصه اصلی آلاچیق های سیمانی یا بتنی دوام و استحکام بالای آن است. از این نوع آلاچیق ها معمولا در مناطق جنگلی و کوهستان ها استفاده می شود. در طراحی های مدرن استفاده از بتن در ساخت آلاچیق های مقاوم بیشتر مدنظر طراحان قرار گرفته است.

تفاوت آلاچیق و پرگولا

آلاچیق ویلا

آلاچیق و پرگولا هر دو سازه هایی برای فضاهای باز هستند که می توانند پناهگاه خوبی برای محافظت از آفتاب و باران باشند اما این کاربرد مشترک نباید باعث شود که ما این دو سازه را یکی بدانیم چرا که تفاوت آلاچیق و پرگولا زیاد است. در ادامه تفاوت های اساسی که میان آلاچیق و پرگولا وجود دارد به طور کامل بیان می شود.

تفاوت ساختار آلاچیق با پرگولا

تفاوت عمده ساختاری بین این دو سازه به این شکل است که پرگولا ظریف تر و جزئیات کاری که روی آن انجام می شود بیشتر است و هدف اصلی اش ایجاد نیم سایه است؛ هر چند می توان برای آن سقف نیز تعبیه کرد. استفاده از گیاهان رونده مانند انگور و یاس در طراحی پرگولا نقش مهمی دارد.

نوع و سبک معماری این دو سازه نیز متفاوت است. پرگولاها معمولا دارای سبک معماری ساده اما مدرن تری هستند. در حالی که آلاچیق ها ویژگی های بیان شده برای پرگولا را ندارند.

تفاوت طراحی آلاچیق با پرگولا

مصالح به کار رفته برای ساخت آلاچیق عموما چوب، بتن و فلز می باشد. استفاده از این مواد باعث مقاوم تر شدن آلاچیق در مقابل پرگولا می شود. برای ساخت این دو سازه اشکال مختلفی استفاده می شود. آلاچیق ها معمولا به شکل های مختلف هندسی ساخته شده و متناسب با اندازه و وزن آن تعداد ستون ها مشخص می شود. در مقابل پرگولا معمولا بزرگ تر از آلاچیق ها است.

طراحی سقف در آلاچیق ها به صورت تمام مسقف و تخت یا شیب دار و گنبدی انجام می شود در حالی که در پرگولا سقف های ساده، مشبک و عموما مسطح به کار می رود. دو شکل محبوب در طراحی آلاچیق ها مربع و مستطیل است اما پرگولا به اشکال مختلفی مثل دایره نیز ساخته می شود.

تفاوت هزینه آلاچیق با پرگولا

هزینه ساخت این دو سازه بستگی به مواد به کار رفته در آن ها دارد. هر چه متریال های به کار رفته در آن ها گران تر باشد قیمت آلاچیق چوبی  و قیمت پرگولا چوبی به اجزای هر متر مربع نیز بالاتر می رود. اما به طور کلی چون آلاچیق ها دارای دیواره و محصور هستند، نیاز به مصالح بیشتری برای ساخت داشته و هزینه بیشتری در برابر ساخت پرگولا دارند.

پرگولا یا آلاچیق؟

آلاچیق یا پرگولا

در نهایت انتخاب یکی از این دو سایه بان کاملا سلیقه ای و شخصی است. هر دو سازه محیطی زیبا و سایه ای مطبوع ایجاد کرده و نیاز شما به وجود فضایی زیبا و دوستانه را تامین می کند. برای انتخاب بهتر این موضوع را در نظر بگیرید که آیا می خواهید پرگولا، سازه ای ساده، مدرن و پوشیده از گیاهان سبز با سایه ای دل نشین داشته باشید یا آلاچیقی مسقف با طراحی متفاوت؟

5/5 - (1 امتیاز)
آخرین نوشته ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
رسپیناوود1

گروه صنعتی رسپینا چوب راشین

۰۲۱۲۲۷۳۴۹۹۸ / ۰۲۱۲۲۲۳۱۲۵۳ / ۰۹۱۲۲۲۴۴۱۲۸

<< لیست قیمت چوب ترموود فنلاندی >>

نرخ (قیمت روز یورو)

قیمت

مقطع

جنس

836,000

27 یورو

16*92  - 118 SHP

فنلاندی

490,000

29 یورو

16*92  UTV

فنلاندی

992,000

32 یورو

19*92  - 95 SHP 118

فنلاندی

1,116,00 

36 یورو

20*140  UTV

فنلاندی

1,300,000

42 یورو

26*92 * 118 SHP

فنلاندی

1,900,000

62 یورو

42*42  - 92 - 68

فنلاندی

2,000,000

65 یورو

42*140

فنلاندی

شرکت بازرگانی رسپیناوود راشین ترموود فنلاند ترموود فنلاند.

طراحی ، فروش و اجراء تخصصی نمای بیرونی ساختمان با چوب های فرآوری شده ترموود فنلاندی و ایرانی و چوب پلاست بدون واسطه با نصاب و جوشکار سراسر کشور.

www.respinawood.info