انواع رنگ چوب ترموود

انواع رنگ چوب ترموود

فهرست مطالب

هدف از این مقاله ارائه اطلاعاتی در رابطه با یکی از انواع چوب های مهم یعنی چوب ترمووود است که باید گفت قیمت ترمووود در نمونه های رنگ شده و بدون رنگ آن تفاوت هایی با هم دارد و این موضوع به کیفیت رنگ مورد استفاده برای آن نیز بستگی دارد. به همین جهت ما قصد داریم شما را با رنگ های مختلف ترمووود و همین طور قیمت رنگ ترموود به طور کامل آشنا کنیم. پس تا انتهای این متن همراه ما باشید.

ترموود یکی از انواع چوب است که طی فرآیندهای خاص تولید می شود. با توجه به شرایط خاص فرآوری چوب ترمو، این باور در عموم جا افتاده است که چوب ترمو نیاز به محافظت در شرایط آب و هوایی و محیطی مختلف را ندارد. در صورتی که چوب ترمووود مانند چوب طبیعی نیازمند محافظت است. اشعه UV خورشید، خاصیت اسیدی آب باران، رسوبات به جا مانده از آب، گرد و غبار و پوسیدگی سبب آسیب دیدن این نوع چوب می شوند. عوامل ذکر شده، در گذر زمان باعث از بین رفتن ترموود می شوند. برای محافظت از ترمووود در برابر این عوامل، سطح چوب را با رنگ ترموود می پوشانند تا در برابر آسیب های ناشی از شرایط جوی و محیطی حفظ شود. در ادامه به بررسی انواع رنگ چوب ترموود و کاربردهای آن می پردازیم.

 

رنگ ترموود چیست ؟

در فرآیند تولید چوب ترمو، فاکتورهایی را باید برای این چوب در نظر بگیرند تا مقاومت بالاتری در برابر شرایط محیطی و جوی داشته باشد. با در نظر گرفتن این فاکتورها، ترمووود در برابر شرایط محیطی و جوی مقاوم می شود. اما برای ایجاد ثبات و اطمینان از مقاومت چوب، دوباره آن را رنگ می کنند. رنگ ترمووود برای زیبایی بیشتر و مقاومت آن ضروری است. اشعه UV خورشید رنگ چوب را به خاکستری تغییر می دهد. برای جلوگیری از این تغییر رنگ، از رنگ های ترمو استفاده می کنند. علاوه بر آن رنگ ترمو سبب برجسته تر کردن بافت چوب طبیعی می شود. رنگ آمیزی مجدد چوب ترمو دو دلیل اصلی دارد. دلیل اول جلا بخشیدن به چوب ترمو است. جلای چوب سبب زیبایی دوچندان آن می شود. اما علت دوم که از مهم ترین دلایل استفاده از رنگ است، اطمینان از حفظ ترموود در شرایط محیطی است. اشعه UV خورشید و رطوبت، از مهم ترین عواملی هستند که زیبایی و مقاومت چوب را از بین می برند. در واقع علت اصلی استفاده مجدد از رنگ ترموود در چوب های نما، مقاوم کردن چوب ترمو نسبت به اشعه UV آفتاب است.

 

استعلام قیمت و مشاوره رایگان

برای استعلام قیمت و مشاوره رایگان در خصوص محصولات و خدمات مجموعه رسپیناوود با ما تماس بگیرید.

 

ویژگی های رنگ آمیزی ترموود

 • از مهم ترین دلایل استفاده از رنگ ترمووود، افزایش مقاومت چوب ترمو است. همچنین رنگ های ترمووود، در برابر عوامل محیطی مثل پوسیدگی و رطوبت از ترموود محافظت می کند. رنگ هایی که در ترموودهای نما استفاده می شوند، توانایی جلای سطح ترمو را دارند.
 • رنگ هایی که در رنگ آمیزی ترموود استفاده می شوند و بر پایه آب هستند، می توانند در چوب نفوذ کرده و از پوسته پوسته شدن آن جلوگیری کنند.
 • رنگ های ترموود به دلیل تنوع بالایی که دارند، زیبایی خاصی به چوب ترمو می دهند.
 • رنگ های ترموود یک لایه ضخیم به عنوان پوشش دهنده روی سطح ترموود ایجاد می کنند.
 • رنگ های ترموود مواد نگهدارنده ندارند.
 • این رنگ ها در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید (UV) که برای چوب بسیار مضر، از ترموود محافظت می کند.

رنگ آمیزی ترمووود

انواع رنگ چوب ترموود

رنگ ترموود به دو دسته کلی تقسیم می شود:

 • رنگ های ترموود با پایه آب (water base): رنگ های ترموود که پایه آب دارند، با محیط زیست سازگار بوده و دارای 20 طیف رنگی مختلف هستند. این نوع رنگ ها تا عمق 3 میلی متری در سطح چوب نفوذ می کنند و مانع عبور اشعه UV خورشید می شوند. یکی از ویژگی های خوب این نوع رنگ ها این است که هیچ لایه ای روی سطح چوب ایجاد نمی کنند. برای ترمووودهایی که در نما و در برابر تابش مستقیم نور خورشید قرار دارند مانند آلاچیق و پرگولا، بسیار مناسب است.
 • رنگ های ترموود با پایه روغن (oil base): رنگ های ترموودی که پایه روغنی دارند، بی رنگ هستند. این نوع رنگ ترموود، نفوذ بیشتری نسبت به رنگ های پایه آب به درون چوب دارند. این ویژگی رنگ ها باعث می شود تا رنگ پایه روغن، چوب را در برابر سایش مقاوم کند. رنگ های ترموود با پایه روغن، برای استفاده در کفپوش ها در آب و هوای مرطوب، کاربرد دارد.

به طور کلی رنگ های مخصوص ترموود به صورت مات، شفاف و نیمه شفاف وجود دارند.

 • رنگ ترمووود مات: رنگ های مات یکی از بهترین گزینه های رنگ برای ترمووودها به شمار می روند. رنگ مات از چوب ترمو در برابر تغییرات ساختاری و ظاهری محافظت می کند. اما نکته ای که باید به آن توجه شود این است که وقتی از این نوع رنگ استفاده کنید، ظاهر اصلی و طبیعی چوب ترمو دچار تغییر می شود.
 • رنگ ترموود شفاف: برای محافظت از چوب ترمو از رنگ شفاف استفاده می کنند. این نوع رنگ برای محافظت ترموود در برابر کپک زدن و اشعه UV خورشید، گزینه مناسبی است.
 • رنگ ترموود نیمه شفاف: بهترین گزینه برای رنگ آمیزی چوب، استفاده از رنگ های نیمه شفاف است؛ زیرا این رنگ ها طرح اصلی چوب ترموود را نشان می دهند. این نوع رنگ خصوصیات رنگ های شفاف را دارد با این تفاوت که ظاهر اصلی چوب را نیز حفظ می کند.

 

مراحل رنگ آمیزی چوب ترمو

برای اجرای رنگ ترموود نیاز است که مراحل رنگ آمیزی چوب به صورت اصولی پیش رود تا نتیجه مطلوب حاصل شود. اگر مراحل رنگ آمیزی ترموود به درستی انجام شود، عمر چوب ترمو بین 2 تا 5 سال خواهد بود. بهتر است قبل از آسیب دیدن چوب، مجدد اقدام به رنگ آمیزی آن کنند. مراحل رنگ آمیزی ترمووود به صورت زیر است:

 1. رنگ بری ترمووود: رنگ بری چوب ترمو به چند صورت می تواند انجام شود.
 • رنگ بری چوب به روش شیمیایی: برای رنگ بری با استفاده از مواد شیمیایی، از مواد شیمیایی قوی که پایه تینر و اسید دارد، برای لایه برداری چوب استفاده می کنند. مواد شیمیایی، لایه رنگ موجود روی چوب را از بین برده و در خود حل می کند. به این صورت رنگ از روی سطح چوب پاک می شود. با توجه به نوع چوب و میزان رنگ مصرفی، احتمال دارد این عمل چند بار تکرار شود. از مزایای این روش می توان به جلوگیری از ایجاد گرد و غبار در محیط اشاره کرد. همچنین در این روش به دلیل رنگ بری به صورت شیمیایی، آسیبی به سطح چوب وارد نمی شود. مواد شیمیایی به محیط زیست آسیب می زنند و این یکی از معایب استفاده از این روش برای رنگ بری چوب است. یکی دیگر از معایب آن، ایجاد شیرابه مواد شیمیایی می باشد.
 • رنگ بری چوب با سنباده: با استفاده از سنباده، می توان لایه رنگ را از روی سطح چوب پاک کرد. این روش هم به صورت دستی قابل اجرا است و هم با دستگاه سنباده زنی انجام می شود. برای رسیدن به نتیجه مطلوب ممکن است لازم باشد تا چند مرحله این روش تکرار شود. عدم استفاده از مواد شیمیایی و آب و مشکلات ناشی از این دو از مزایای استفاده از این روش است. از معایب استفاده از سنباده می توان به ضعیف شدن ترموود به دلیل برداشتن لایه های چوب، اشاره کرد. همچنین رنگ بری با استفاده از سنباده سبب ایجاد گرد و غبار در محیط می شود.
 • رنگ بری چوب ترمو با سند بلاست: در روش رنگ بری با استفاده از سند بلاست، از دستگاه های مخصوص و فشار هوای بالا استفاده می شود. برای این منظور دانه های بسیار ریز سیلیس که در حد میکرون هستند، روی سطح چوب پاشیده می شوند و لایه رنگ را از روی ترموود پاک می کنند. اگر سطح چوب لایه رنگ بیشتری داشته باشد و ضخامت این لایه زیاد باشد، این روش را چند بار تکرار می کنند. سرعت بالا در انجام کار از مزایای استفاده از سند بلاست است. از معایب این روش می توان به ایجاد گرد و غبار در محیط اشاره کرد. این روش به دلیل گران بودن دستگاه سند بلاست، زیاد مورد استقبال قرار نمی گیرد.

انواع رنگ های ترمووود

 1. تمیز کردن چوب ترمو: بعد از انجام مرحله رنگ بری از روی چوب، برای اینکه نتیجه مطلوب حاصل شود، باید سطح آن را کاملا تمیز کرد. برای تمیز کردن سطح چوب از پیستوله باد یا برس مخصوص، فرچه یا پارچه مناسب، جهت تمیز کردن براده ها یا مواد شیمیایی استفاده می شود.
 2. استفاده از سیلر (اشباع کننده ها): برای ایجاد پیوند مولکولی بین رنگ ترمووود و اشباع کننده، از سیلر و پرایمر استفاده می کنند. این عمل سبب می شود تا رنگ به مرور زمان پوسته نشده و از سطح چوب جدا نشود. شرکت هایی که رنگ ترموود را تولید می کنند، برای هر مدل رنگ، سیلر و اشباع کننده مخصوص خود را دارند. 24 ساعت قبل از رنگ کردن ترموود باید از اشباع کننده استفاده کرد.
 3. رنگ آمیزی ترمووود: بعد از باز کردن درب قوطی رنگ، محتویات رنگ ترمو را به مدت 15 دقیقه هم بزنید؛ زیرا در ابتدا پیگمنت های رنگی و رنگدانه ها در ته قوطی ته نشین شده و نیاز به مخلوط شدن دارند. تا زمانی که رنگ یکدست شود محتویات داخل قوطی را هم بزنید. رنگ آمیزی ترمووود با قلموی نقاشی، غلتک و ابر انجام می شود. باید در میزان رنگ مصرفی که روی سطح چوب مالیده می شود، دقت کافی را به کار برد. از باقی ماندن رنگ روی سطح چوب جلوگیری کنید. خشک شدن رنگ به عواملی مانند میزان رطوبت، دمای هوا، باد و… وابسته است. فرمول رنگ هر برند متفاوت است؛ از این رو برای اطلاع از زمان خشک شدن رنگ، به اطلاعاتی که روی قوطی درج شده است، توجه کنید. معمولا زمان خشک شدن رنگ ها 24 ساعت است. بعد از خشک شدن دست اول، با سنباده نرم روی سطح رنگ به آرامی عمل پولیش را انجام دهید. بعد از انجام پولیش، براده ها و گرد و غبار موجود روی سطح چوب را تمیز کنید. با این کار دست بعدی رنگ، به صورت یکنواخت روی چوب قرار می گیرد.
 4. پوشش محافظ: بعد از خشک شدن آخرین دست رنگ، بهتر است از پوشش ضد UV استفاده شود تا عمر چوب در برابر اشعه نور خورشید بالاتر رود. پوشش ضد UV برای فضاهای خارجی ساختمان که با نور مستقیم خورشید در ارتباط است، کاربرد دارد. برای کفپوش های ترمووود نیز پوشش هایی وجود دارد که از ساییده شدن کفپوش جلوگیری می کند. باید توجه داشت که پوشش رنگ با رنگ ترمو مصرفی سازگاری داشته باشد؛ زیرا هر برند، پوشش محافظ مخصوص به خود را دارد.

 

ماندگاری چوب ترمو چقدر است؟

وابسته به شرایط جوی و آب و هوایی منطقه، ماندگاری و عمر ترمووود بین 2 تا 5 سال متغیر است. بعد از گذشت این مدت چوب ترمو نیاز به احیا و ریکاوری دارد. با رنگ آمیزی اصولی ترموود و استفاده از برند رنگ ترمو با کیفیت، عمر چوب ترمو را بالا برده و زیبایی چوب حفظ خواهد شد. پس بعد از مشاهده پوسیدگی و رنگ پریدگی، به فکر تعویض چوب ترمو نباشید و با رنگ آمیزی از همان ابتدا در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

 

جمع بندی

از آن جایی که چوب ترمو مانند سایر چوب های طبیعی، بعد از مدتی دچار آسیب می شود، نیازمند رنگ آمیزی است. از مهم ترین عواملی که باعث آسیب چوب ترمو می شود، اشعه ماورا بنفش خورشید است. این مشکل معمولا در چوب های نما و ترموود داخلی پیش می آید. روی سطح چوب، شیارهایی وجود دارد که در گذر زمان، وجود رطوبت سبب تکثیر کپک و قارچ می شود. با رنگ آمیزی سطح چوب، این شیارها بسته شده و از نفوذ رطوبت، حشرات و قارچ ها جلوگیری می شود. آشنایی با انواع رنگ ترمو و کاربردهای هر کدام به شما در انتخاب برند رنگ ترمو و نوع آن کمک می کند.

5/5 - (1 امتیاز)
آخرین نوشته ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
رسپیناوود1

گروه صنعتی رسپینا چوب راشین

۰۲۱۲۲۷۳۴۹۹۸ / ۰۲۱۲۲۲۳۱۲۵۳ / ۰۹۱۲۲۲۴۴۱۲۸

<< لیست قیمت چوب ترموود فنلاندی >>

نرخ (قیمت روز یورو)

قیمت

مقطع

جنس

836,000

27 یورو

16*92  - 118 SHP

فنلاندی

490,000

29 یورو

16*92  UTV

فنلاندی

992,000

32 یورو

19*92  - 95 SHP 118

فنلاندی

1,116,00 

36 یورو

20*140  UTV

فنلاندی

1,300,000

42 یورو

26*92 * 118 SHP

فنلاندی

1,900,000

62 یورو

42*42  - 92 - 68

فنلاندی

2,000,000

65 یورو

42*140

فنلاندی

شرکت بازرگانی رسپیناوود راشین ترموود فنلاند ترموود فنلاند.

طراحی ، فروش و اجراء تخصصی نمای بیرونی ساختمان با چوب های فرآوری شده ترموود فنلاندی و ایرانی و چوب پلاست بدون واسطه با نصاب و جوشکار سراسر کشور.

www.respinawood.info