فرق روف گاردن و پنت هاوس (مقایسه کامل و اصولی)

فرق روف گاردن و پنت هاوس (مقایسه کامل و اصولی)

فهرست مطالب

از آن جایی که روف گاردن و پنت هاوس هر دو در ارتفاع طراحی و اجرا می شوند، بسیاری از افراد این دو مکان را با یک دیگر اشتباه می گیرند. به طور کلی روف گاردن یک مکان سر سبز و زیبا برای دورهمی و گذارن وقت است که روی پشت بام هر خانه ای از ویلایی تا آپارتمان و برج قابل اجرا است. ولی پنت هاوس بیشتر توسط افراد ثروتمند اجرا می شود و روی پشت بام خانه های بلند و برج ها ایجاد می شود. در این مقاله فرق روف گاردن و پنت هاوس را به صورت جامع به همراه تفاوت هزینه ساخت این دو مکان شرح می دهیم.  

روف گاردن چیست؟

روف گاردن به فضای سبزی اطلاق می‌ شود که بر روی سقف و پشت بام انواع ساختمان ها مانند آپارتمان ها و … ایجاد می ‌شود. در واقع روف گاردن به معنای باغچه ‌ای است که بر روی سقف ساختمان تأسیس می‌شود. این فضا معمولاً شامل گیاهان، بوته‌ها، گل‌ها، درختان و عناصر دیگری است که به صورت طبیعی یا مصنوعی در آن قرار می‌گیرند. روف گاردن‌ ها می‌توانند در مناطق شهری که فضای سبز محدود است، مکانی جذاب و منحصر به فرد ایجاد کنند. این فضاها می‌توانند به عنوان فضاهای آموزشی، تفریحی، استراحتی و یا فضاهایی برای کشت گیاهان و سبزیجات استفاده شوند. همچنین روف گاردن ‌ها می‌توانند مزایای زیست محیطی از جمله کاهش اثرات حرارتی، عایق‌ بندی صوتی، بهبود کیفیت هوا و جذب آب باران را داشته باشند. روف گاردن‌ ها معمولاً در ساختمان ‌های شهری، اداری، تجاری و مسکونی اجرا می‌شوند. طراحی و اجرای یک روف گاردن ممکن است نیازمند اصول مهندسی، طراحی منظره ‌سازی، سیستم آبیاری و انتخاب مناسب گیاهان و مواد ساختمانی باشد. همچنین عواملی مانند استحکام ساختمان، وزن گیاهان، عایق‌بندی و دفع آب را نیز باید در ساخت و طراحی این مکان نظر گرفت. روف گاردن‌ها می‌توانند فضای زیبا و آرامش ‌بخشی را برای ساکنان و کاربران ساختمان‌ ها فراهم کنند و در عین حال به بهبود محیط زیست کمک کنند. بررسی تفاوت روف گاردن و پنت هاوس

پنت هاوس چیست؟

پنت‌هاوس در زبان اصلی به معنای “خانه روی سقف” است. این عبارت برای توصیف یک واحد مسکونی بالای ساختمان با ویژگی‌های منحصر به فرد استفاده می‌شود. پنت‌هاوس‌ها معمولاً در طبقات بالاتر ساختمان و در قسمتی از ساختمان قرار دارند که به صورت خاص برای این منظور طراحی شده اند. ویژگی‌های پنت‌هاوس‌ در انواع مختلف شامل موارد زیر است:
 • پنجره های بزرگ
 • تراس و فضای باز
 • طراحی داخلی منحصر به فرد
 • امکانات اضافی مانند سالن ورزشی، استخر، سونا و …
یکی از مزایای پنت‌هاوس‌ها، حریم خصوصی بالا است که به دلیل قرارگیری در طبقات بالاتر ساختمان و دسترسی محدود به این مکان ساکنان پنت‌هاوس از حریم خصوصی بیشتری برخوردار هستند. ولی به طور کلی به دلیل ویژگی‌ها، امکانات و موقعیت ویژه پنت‌هاوس‌ها، قیمت آنها معمولاً بالاتر از روف گاردن است. پنت‌هاوس‌ها به عنوان نوعی مسکن لوکس شناخته می‌شوند و معمولاً فرا تر از بازار مسکن معمولی شناخته و خرید و فروش می شود. همچنین میزان امکانات، طراحی و موقعیت یک پنت‌هاوس ممکن است بسته به ساختمان و بازار محلی متفاوت باشد. در برخی موارد پنت‌هاوس‌ها نمادی از ثروت بوده و در کل از آنها به عنوان یک نوع مسکن مجزا و لوکس یاد می‌شود. تفاوت روف گاردن و پنت هاوس

فرق روف گاردن با و پنت هاوس

بسیاری از افراد درباره تفاوت های روف گاردن و پنت هاوس اطلاعاتی ندارند. در این موارد ممکن است به دلیل اشتباه در ساخت این دو مورد، مشکلات مالی یا آسیب و تخریب ساختمان اتفاق بیفتد. در ادامه مطلب به صورت کامل تفاوت های پنت هاوس با روف گاردن را بررسی می کنیم.

فرق روف گاردن و پنت هاوس از نظر امکانات:

1) روف گاردن:

 • فضای سبز: روف گاردن‌ها بر روی سقف یک ساختمان ایجاد می‌شوند و از فضای سبز برخوردارند. این فضا شامل باغچه، گیاهان، درختان، گل‌ها و … است و ممکن است این مکان دارای مناطق نشیمن و استراحت باشد.
 • فعالیت‌های تفریحی: روف گاردن‌ها می‌توانند فضایی برای فعالیت‌های تفریحی مانند باغبانی، گردهمایی‌ها، پیکنیک و پارتی‌ها فراهم کنند.
 • ارتباط با طبیعت: با داشتن یک روف گاردن، ساکنان می‌توانند از ارتباط بیشتر با طبیعت و مزایای آن مانند هوای تازه، مناظر طبیعی و آرامش استفاده کنند.
 • بهبود کیفیت هوا: روف گاردن‌ها می‌توانند به بهبود کیفیت هوای اطراف کمک کنند. زیرا گیاهان و درختان در این فضاها دی اکسید کربن را جذب و اکسیژن تولید می‌کنند.
ویژگی های روف گاردن و پنت هاوس

2) پنت‌هاوس:

 • طراحی داخلی لوکس: پنت‌هاوس‌ها دارای طراحی داخلی شیک و لوکس هستند که از جمله عواملی است که ارزش آن ها را افزایش می‌دهد.
 • امکانات بالا: پنت‌هاوس‌ معمولاً امکانات زیاد و لاکچری ای مانند استخر شخصی، سونا، سالن ورزش، سالن سینما، تراس بزرگ و چشم ‌اندازهای دیدنی دارد.
 • خصوصی بودن: پنت‌هاوس‌ها به عنوان واحدهای مسکونی خصوصی طراحی می‌شوند و معمولاً برای یک خانواده یا افراد با درآمد بالا در دسترس هستند.
 

هزینه ساخت روف گاردن با پنت هاوس چه فرقی دارد؟

هزینه ساخت یک روف گاردن و پنت‌هاوس با توجه به سلیقه و نوع طراحی ممکن است به شدت با یکدیگر متفاوت باشد و از طرفی به عوامل زیادی نیز بستگی دارد. در ادامه مطلب به برخی از عواملی که می‌توانند در هزینه ساخت این دو نوع مکان تأثیرگذار باشند، اشاره می کنیم.
 1. مکان: هزینه ساخت روف گاردن و پنت‌هاوس به مکان قرارگیری ساختمان بستگی دارد. هزینه‌های ساخت و ساز در شهرها و مناطق گران قیمت، معمولاً بیشتر است. همچنین هزینه‌های نگهداری و تعمیرات در مناطق با اقلیم خاص نیز با مناطق معمولی تفاوت دارد.
 2. اندازه و مساحت: مساحت روف گاردن و پنت‌هاوس از جمله عوامل اساسی در تعیین هزینه ساخت محسوب می‌شود. پنت‌هاوس‌ها معمولاً از مساحت بزرگتری برخوردار هستند و بنابراین هزینه ساخت آنها نیز بیشتر است. همچنین هزینه ساخت یک روف گاردن ممکن است تحت تأثیر عواملی مانند نوع و تعداد گیاهان، سیستم آبیاری، سازه‌های نشیمن و … تغییر کند.
 3. مواد اولیه: قیمت ساخت روف گاردن و پنت‌هاوس به طراحی و مواد اولیه استفاده شده نیز وابسته است. طراحی شیک و لوکس پنت‌هاوس و استفاده از مواد با کیفیت بالا ممکن است هزینه‌های ساخت را افزایش دهد. همچنین هزینه ساخت یک روف گاردن ممکن است به دلیل نیاز به سیستم‌های آبیاری، لایه‌بندی، سازه‌ها و سایر اجزا متفاوت باشد.
 4. امکانات و تجهیزات: هزینه ساخت یک پنت‌هاوس ممکن است به دلیل وجود امکاناتی مانند استخر، سونا، سالن ورزش و سالن سینما بالا باشد. در مقابل هزینه ساخت یک روف گاردن ممکن است به دلیل نیاز به سیستم آبیاری، محافظت در برابر آب و تجهیزات گیاهان نسبتاً کمتر از پنت هاوس باشد.
مقایسه روف گاردن و پنت هاوس

نکات مهم در اجرای روف گاردن

در اجرای یک روف گاردن با کیفیت و زیبا باید یک سری نکات را رعایت کرد. در ادامه مهم ترین نکات را بررسی می کنیم.
 • مجری معتبر
 • بررسی سازگاری ساختمان
 • طراحی مناسب
 • عایق‌بندی مناسب
 • سیستم آبیاری اصولی
 • انتخاب گیاهان مناسب
 • تهویه مناسب
 • ایمنی
 • مدیریت آب و زباله
 • نورپردازی
  همانطور که گفتیم مهم ترین نکته اجرای روف گاردن توسط تیمی مجرب و معتبر است که هزینه های ساخت مدیریت شود و در نهایت بهترین روف گاردن مطابق با سلیقه و بودجه کارفرما اجرا شود. بهترین مجری برای طراحی روف گاردن زیبا، با کیفیت و قیمت مناسب مجموعه رسپینا وود است که با استفاده از دانش مهندسین و معماران خبره و مواد اولیه برند و با کیفیت، بهترین طراحی و اجرای روف گاردن را برای مشتری طبق سلیقه و میزان بودجه مورد نظر انجام می دهد. برای اطلاع از شرایط، مشاوره رایگان، کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت و سفارش طراحی روف گاردن با کیفیت بالا و قیمتی مناسبف میتوانید به صفحه طراحی و اجرای روف گاردن مراجعه کنید.
5/5 - (1 امتیاز)
آخرین نوشته ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
رسپیناوود1

گروه صنعتی رسپینا چوب راشین

۰۲۱۲۲۷۳۴۹۹۸ / ۰۲۱۲۲۲۳۱۲۵۳ / ۰۹۱۲۲۲۴۴۱۲۸

<< لیست قیمت چوب ترموود فنلاندی >>

نرخ (قیمت روز یورو)

قیمت

مقطع

جنس

836,000

27 یورو

16*92  - 118 SHP

فنلاندی

490,000

29 یورو

16*92  UTV

فنلاندی

992,000

32 یورو

19*92  - 95 SHP 118

فنلاندی

1,116,00 

36 یورو

20*140  UTV

فنلاندی

1,300,000

42 یورو

26*92 * 118 SHP

فنلاندی

1,900,000

62 یورو

42*42  - 92 - 68

فنلاندی

2,000,000

65 یورو

42*140

فنلاندی

شرکت بازرگانی رسپیناوود راشین ترموود فنلاند ترموود فنلاند.

طراحی ، فروش و اجراء تخصصی نمای بیرونی ساختمان با چوب های فرآوری شده ترموود فنلاندی و ایرانی و چوب پلاست بدون واسطه با نصاب و جوشکار سراسر کشور.

www.respinawood.info