سندبلاست چوب چیست؟ (كاربرد + آموزش انجام)

سندبلاست چوب چیست

فهرست مطالب

بدون شک از گذشته تا کنون با این موضوع مواجه شدید که افراد از چوب و وسایلی که با چوب ساخته شده اند تا حد ممکن استفاده می کنند و تا زمانی که کاملا پوسیده نشود آن را دور نمی اندازند. از طرف دیگر وسایل چوبی طرفداران زیادی دارند و به دلیل داشتن زیبایی بیش تر مورد پسند قرار می گیرند.

چوب ها پس از مدتی که مورد استفاده قرار می گیرند از نظر ظاهری دچار آسیب هایی می شوند که اگر بخواهیم همچنان از آن وسایل استفاده کنیم باید از روش هایی برای بازسازی و زیبا کردن چوب استفاده کنیم. یکی از روش هایی که برای این منظور استفاده می شود ، سند بلاست کردن چوب است.

در این فرایند ، مراحلی روی چوب های قدیمی و کهنه انجام می شود تا بتوان با صرف کم ترین هزینه ، آن ها را به وسایل زیبا و قابل استفاده ای تبدیل کرد. به این ترتیب می توانید عمر استفاده از وسایل چوبی را افزایش دهید.

در این مقاله قصد داریم شما را به صورت کامل با روش سند بلاست چوب ، کاربردها ، مزایا و آموزش گام ب گام آن آشنا کنیم. برای اطلاع از روش انجام این کار تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

منظور از سند بلاست کردن چوب چیست؟

سند بلاست چوب

همان طور که اشاره شد سند بلاست کردن چوب روشی کم هزینه برای استفاده مجدد از چوب ها و محصولات چوبی است. از آن جایی که متخصصان این زمینه به این روش سند بلاست می گویند ، این نام برای آن به کار می رود ولی در واقع این روش فقط در ایران با این نام شناخته می شود.

به طور کلی می توان فرایند سند بلاست را این گونه تعریف کرد که سند بلاست که به آن انفجار ساینده نیز گفته می شود ؛ روشی است که در آن می توان سطوح چوبی را با استفاده از یک جت شنی که هوای فشرده را اسپری می کند ؛ تمیز ، صاف و خراشیده کرد. این کلمه نیز از زبان فرانسوی و از کلمه « sable » به معنای ماسه گرفته شده است.

این روش در ابتدا برای فلزات مورد استفاده قرار می گرفت ولی به مرور زمان برای بازسازی چوب ها نیز استفاده می شد. در این فرایند قسمت هایی از سطح چوب که دچار آسیب یا پوسیدگی شده اند تراشیه می شوند و یا رنگ و لاک های قدیمی روی سطح چوب حذف می شوند و در نهایت با استفاده از الگوهای مخصوصی طرح ها جدیدتری روی چوب اعمل می شود.

عمق حذف لایه های چوب به میزان فشار و آسیبی که به چوب وارد شده و نوع مواد ساینده بستگی دارد. سند بلاست چوب یکی از روش های بسیار مفیدی است که می تواند تا حد زیادی از بریده شدن و قطع درختان جلوگیری کند و یکی از رشته های صنایع بازیافت محسوب می شود.

البته باید توجه داشت که امروزه برای سند بلاست کردن چوب روش های مختلفی استفاده می شود که یکی دیگر از این روش ها سوزاندن سطح چوب است.

تاریخچه سند بلاست

حکاکی چوب با سند بلاست

در رابطه با نحوه پیدایش سند بلاست باید گفت که این روش اولین باز توسط یک ژنرال آمریکایی به نام « بنجامین تیلمن » کشف شد. این ژنرال آمریکایی زمانی که در قرارگاه نظامی خود مشغول استراحت بود طوفان شن شروع به وزیدن کرد.

در این حالت چیزی که توجه او را به خود جلب کرد قسمتی از شیشه پنجره اتاقش بود که به وسیله برخورد شدید شن با آن مات و زبر شده بود. همین اتفاق باعث ایجاد جرقه ای در ذهن او شد تا دستگاهی اختراع کند که بتواند شن را با سرعت زیادی پرتاب کند.

به این ترتیب بنجامین توانست لقب پدر سند بلاست را به خود اختصاص دهد و از این طریق خدمت بسیار بزرگی به جامعه کرد.
امروزه از دستگاه تولیدی او برای بر طرف کردن غبار ، رنگ ، چربی ، جرم ، زنگ و … از روی اشیای مختلف از جمله چوب استفاده می شود و به این ترتیب می توان به راحتی وسایل چوبی کهنه و قدیمی را با صرف کم ترین هزینه ، به یک وسیله نو و جدید تبدیل کنید و بتوانید مجدد سال های طولانی از آن استفاده کنید به طوری که گمان خواهید کرد آن را با یک وسیله نو تعویض کرده اید.

وسایل لازم برای اجرای سند بلاست چوب

سوزاندن چوب برای سند بلاست

برای اجرا کردن سند بلاست چوب به یک سری وسایل و تجهیزات نیاز است که عبارتند از:

– وسایل مورد نیاز برای ایمنی فرد
– مخزن ساینده سند بلاست
– نازل مخصوص برای استفاده سند بلاست
– مواد ساینده مخصوص چوب
– کمپرسور هوا

وسایل و تجهیزات گفته شده برای سند بلاست کردن چوب و مبلمان مورد نیاز است و در صورت حذف حتی یکی از آن ها به هیچ وجه نمی توان فرایند سند بلاست کردن چوب را انجام داد. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه شود این است که برای سند بلاست کردن چوب حتما باید از یک اپراتور ماهر و با تجربه برای انجام این کار استفاده کنید.

کاربردهای سند بلاست چوب

آماده کردن چوب برای رنگ کردن

انجام عملیات سند بلاست چوب دارای کاربردهای مختلف و فراوانی در صنایع مختلف است ، برخی از متداول ترین کاربردهای سند بلاست شامل : لایه برداری ، تمیز کاری ، صاف و صیقلی کردن و پرداخت سطوح ، ساختن سطوح تزئینی ، آماده کردن برای پوشش دهی و رنگ ، آماده سازی چوب برای حکاکی و … است.

این موارد برخی از کاربردهای مهم و رایج استفاده از سند بلاست چوب است که در ادامه به ارائه توضیحی در رابطه با هر کدام می پردازیم.

تمیز کاری یکی دیگر از کاربردهای سند بلاست چوب است. این روش از نظر کارایی به لایه برداری شبیه است با این تفاوت که در این حالت ممکن است لایه ای از چوب جدا نشود و فقط آلودگی و مواد اضافی روی سطح چوب بر طرف شود. در این حالت نیز سطح چوب کاملا از هر نوع مواد اضافی پاک می شود و برای انجام عملیات مختلف مانند : رنگ کاری آماده می شود.

یکی از اصلی ترین کاربردهای سند بلاست ، انجام لایه برداری سطوح است. این روش در مواقعی کاربرد دارد که سطح چوب به دلایل مختلف دچار آسیب یا خوردگی شده است. به این ترتیب سطح چوب برای انجام عملیات دیگر آماده می شود و با این روش سطح اضافی و لایه های آسیب دیده چوب حذف می شود. با استفاده از روش لایه برداری به اصطلاح سطح مرده چوب یا رنگ های قدیمی قابل جداسازی هستند و یک سطح چوبی سالم ایجاد می شود.

یکی دیگر از کاربردهای مهم سند بلاست کردن چوب ، پرداخت سطوح و تبدیل کردن سطح چوب به یک سطح صاف و صیقلی است. در برخی از موارد ممکن است سطح چوب دارای پستی و بلندی یا برجستگی هایی باشد که باعث می شوند ظاهر نامناسبی در چوب ایجاد شود. برای رفع این مشکل می توان از روش سند بلاست کردن چوب استفاده کرد و سطح چوب را به یک سطح صاف و صیقلی تبدیل نمود. این روش باعث می شود تا زبری سطح چوب از بین برود و باعث ایجاد آسیب به پوست نشود.

با استفاده از روش سند بلاست کردن می توان طرح های هنری و زیبایی نیز ایجاد کرد. این کاربرد یکی از کاربردهای جالب سند بلاست است و هنرمندان از این روش برای حکاکی کردن و طراحی الگوهای خاص روی سطح چوب و همچنین سطوح مختلف دیگر مانند : فلز و شیشه نیز استفاده می کنند.

یکی از موضوعاتی مهمی که در رابطه با وسایل چوبی اهمیت دارد ، پوشش دهی و رنگ کردن آن ها است که می تواند دوام و ماندگاری چوب را دو برابر کند. برای این منظور باید سطح چوب برای رنگ آمیزی آماده شود و این کار با استفاده از سند بلاست چوب صورت می گیرد. به این ترتیب پوشش یا رنگ های مورد استفاده به خوبی روی سطح چوب قرار می گیرد و دچار ترک و پوسته نمی شود.

یکی دیگر از کارهایی که برای انجام آن از سند بلاست کردن استفاده می شود ، آماده سازی چوب برای انجام حکاکی است. با استفاده از این روش می توان تابلوهای زیبای چوبی ساخت و یکی از مزیت های آن در مقایسه با استفاده از لیزر ، داشتن عمق بیش تر در حکاکی ها است. به این ترتیب می توان با رنگ کردن حکاکی به برجسته کردن طرح نیز کمک کرد. بسیاری از شرکت ها از این روش برای نمایش برند و لوگوی خودشان استفاده می کنند.

مزایای انجام سند بلاست چوب

سند بلاست برای تزئین چوب

همان طور که گفته شد یکی از روش هایی که برای پاک کنندگی سطح چوب از هر نوع آلودگی و هموار کردن آن مورد استفاده قرار می گیرد ، سند بلاست کردن چوب است. این روش دارای مزیت های فراوانی است که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از :

آموزش گام به گام انجام سند بلاست به ساده ترین روش

سند بلاست کردن چوب با استفاده از روش های مختلفی انجام می شود که یکی از ساده ترین و رایج ترین این روش ها ، سند بلاست چوب به روش سوزاندن چوب است. این روش دارای مراحل مختلفی است که به شرح زیر هستند :

1

ابتدا باید با استفاده از آتش یا مشعل هایی که برای ایزوگام مورد استفاده قرار می گیرند ، سطح چوب را به صورت کامل یا در برخی از قسمت ها بسوزانید. مقدار سوختن چوب با شکل و رنگ نهایی چوب رابطه مستقیمی دارد

2

در این روش باید دقت لازم را داشته باشید و اگر بتوانید کار سوختن چوب را به درستی و به صورت صحیح انجام دهید ، به نتیجه مطلوبی دست پیدا خواهید کرد. از روش سوزاندن چوب برای سند بلاست کردن بیش تر برای چوب هایی مانند : چوب های روسی می توان استفاده کرد که استقامت و مقاومت بالایی ندارند

3

بعد از سوختن سطح چوب ، باید با استفاده از یک فرچه سیمی دستی یا برقی ، بلافاصله قسمت سوخته و نرم چوب را لایه برداری کنید. همچنین برای این کار می توانید از دلرهای برقی نیز کمک بگیرید

فرچه سیمی برای سند بلاست
4

پس از انجام این کار ، با استفاده از دستگاه فشار باد یا به وسیله یک اسفنج ، باید گرد و غباری که روی سطح چوب ایجاد شده است را بر طرف کنید

5

در نهایت سطح چوب برای رنگ آمیزی آماده می شود و شما می توانید سطح چوب را به رنگ دلخواه خود در آورید.

نتیجه گیری

همان طور که گفته شد یکی از مصالح کاربردی و پر طرفدار برای ساخت و ساز و همچنین ساخت وسایل مدرن و زیبا ، چوب است. چوب ها دارای انواع مختلفی هستند و زمانی که مدت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند ، دچار آسیب می شوند. برای این که بتوان از این چوب ها و وسایل چوبی مجدد استفاده کرد ، می توان از روشی به نام سند بلاست کردن چوب استفاده کرد. این روش کمک می کند تا لایه های آسیب دیده سطح چوب از بین برود و سطح چوب برای استفاده مجدد آماده شود. همچنین از روش سند بلاست چوب می توان برای آماده کردن سطح چوب برای رنگ آمیزی و صیقل دادن چوب نیز استفاده کرد. در این مقاله به معرفی کامل این روش ، بیان کاربردها و روش انجام آن پرداختیم. شما می توانید با استفاده از این اطلاعات ، از وسایل چوبی خود مجدد استفاده کنید و به این ترتیب جلوی صرف هزینه های اضافی را بگیرید. همچنین با استفاده از این روش می توان زیبایی چوب را نیز دو چندان کرد.

4.7/5 - (13 امتیاز)
آخرین نوشته ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
رسپیناوود1

گروه صنعتی رسپینا چوب راشین

۰۲۱۲۲۷۳۴۹۹۸ / ۰۲۱۲۲۲۳۱۲۵۳ / ۰۹۱۲۲۲۴۴۱۲۸

<< لیست قیمت چوب ترموود فنلاندی >>

نرخ (قیمت روز یورو)

قیمت

مقطع

جنس

836,000

27 یورو

16*92  - 118 SHP

فنلاندی

490,000

29 یورو

16*92  UTV

فنلاندی

992,000

32 یورو

19*92  - 95 SHP 118

فنلاندی

1,116,00 

36 یورو

20*140  UTV

فنلاندی

1,300,000

42 یورو

26*92 * 118 SHP

فنلاندی

1,900,000

62 یورو

42*42  - 92 - 68

فنلاندی

2,000,000

65 یورو

42*140

فنلاندی

شرکت بازرگانی رسپیناوود راشین ترموود فنلاند ترموود فنلاند.

طراحی ، فروش و اجراء تخصصی نمای بیرونی ساختمان با چوب های فرآوری شده ترموود فنلاندی و ایرانی و چوب پلاست بدون واسطه با نصاب و جوشکار سراسر کشور.

www.respinawood.info