انواع روغن چوب ترموود + کابرد

روغن چوب ترمووود

فهرست مطالب

یکی از متریالی که نقش زیادی در زندگی ما دارد و از آن برای ساخت وسایل گوناگون استفاده می شود ، چوب است. از چوب برای ساخت وسایل مختلفی در ساختمان و حتی برای دکوراسیون داخلی و خارجی آن استفاده های فراوانی می شود. نکته ای که اهمیت دارد این است که سازندگان وسایل چوبی باید به نوع چوبی که برای هر کدام از مصارف انتخاب می کنند توجه زیادی داشته باشند.

همچنین از آن جایی که سازه های چوبی ممکن است هم در محیط های داخلی ساختمان و هم در محیط های خارجی مورد استفاده قرار گیرند ، باید به این نکته توجه داشت که پس از مدتی دچار رنگ پریدگی نشوند. برای رفع این مشکل باید از روغن های مخصوصی استفاده شود که نه تنها باعث براق شدن چوب می شوند بلکه طول عمر و ماندگاری چوب ها را نیز افزایش می دهند.

در این مقاله قصد داریم ضمن آشنایی شما با روغن ترموود ، به معرفی انواع روغن چوب ترمووود نیز می پردازیم و شما را با کاربردهای این محصول آشنا می کنیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

روغن چوب چیست؟

انواع روغن برای چوب

روغن چوب یک نوع ماده روغنی است که با استفاده از روش های خاصی و به صورت موضعی روی چوب اعمال می شود و به این ترتیب چوب را پرداخت می کند. بعضی از این روغن ها به منظور محافظت از سطح چوب به کار می روند و برخی دیگر برای ماندگاری بیش تر رنگ چوب به کار می روند. باید توجه داشته باشید که روغن ها و رنگ های چوب با یکدیگر تفاوت دارند ، به این صورت که از روغن روی لایه رنگ استفاده می شود و هر دو در کنار هم می توانند باعث تغییر دادن ظاهر چوب شوند. اما در صورتی که روغن به تنهایی استفاده شود ، قدرت پوشانندگی چندانی نخواهد داشت و فقط می تواند باعث براق شدن و تغییر جلوه چوب شود.

کاربردهای روغن چوب

همان طور که در قبل نیز اشاره شد روغن های چوب دارای کاربردها و استفاده های فراوانی هستند که در این بخش برخی از مهم ترین کاربردهای آن ها را برای شما بیان می کنیم :

انواع روغن چوب

روغن های مورد استفاده برای چوب دارای انواع مختلفی هستند که برخی از رایج ترین انواع آن عبارتند از :

روغن برزک

یکی از انواع روغن های پرکاربرد در صنعت چوب می توان به روغن برزک اشاره کرد. این روغن در حالت عادی خام است و خشک شدن آن زمان زیادی می برد. به همین جهت باید جوشانده شود تا ضخیم شده و خشک شدن آن به زمان کم تری نیاز داشته باشد.

این روغن جز بهترین روغن های مورد استفاده برای چوب است که پرداخت مناسبی را روی چوب انجام می‌ دهد. روغن برزک از دانه های بذر کتان گرفته شده و می تواند از چوب در برابر رطوبت به خوبی محافظت کند و باعث جلا بخشیدن به چوب شود.

برای استفاده از این روغن باید ابتدا مقدار کمی از آن را روی چوب بمالید تا به عمق چوب نفوذ کند و پس از خشک شدن لایه بعدی را به آن اضافه کنید. در نهایت می توانید روغن اضافه را از چوب بگیرید تا به سرعت و به راحتی خشک شود.

روغن تانگ

روغن تانگ یکی دیگر از انواع روغن های مورد استفاده برای چوب است که به روغن چوب چینی هم معروف است. این روغن باعث ایجاد پوشش ضد آب بر روی چوب می شود و به همین دلیل از این روغن برای پوشش قایق های دست ساز ، وسایل دکوری ، وسایل تزیینی و موارد مشابه دیگر استفاده می شود.

روغن تانگ زمانی که در برابر حرارت قرار بگیرد دوام بیش تری پیدا می کند و مانند روغن برزک با سرعت بالاتری خشک می شود. همچنین باید گفت که این روغن در برابر تیرگی و کپک مقاومت خاصی دارد و باعث ایجاد جلوه ای مات بر روی وسایل چوبی می شود. به همین جهت این روغن گزینه بسیار مناسبی برای جلا دادن انواع کفپوش ، اسباب‌بازی ، کابینت ، مبلمان و … است.

وارنیش

یکی دیگر از روغن های جلا دهنده های چوب وارنیش نام دارد یک نوع رزین با دوام است که از طریق روغن خشک شونده تغییر ماهیت می دهد. استفاده از وارنیش باعث می شود تا چوب در برابر رطوبت و حرارت و مواد دیگری که باعث آسیب رساندن به چوب می شود ، مقاومت بالایی ایجاد کند.

مقدار روغنی که برای این نوع جلا دهنده به عنوان حلال استفاده می شود به سه دسته : پر روغن ، میان روغن و کم روغن تقسیم می شود. هر چه میزان روغن بیش تر باشد ، می تواند انعطاف پذیری و نرمی جلا دهنده وارنیش را افزایش دهد. این نوع جلا دهنده در انواع مختلفی تولید شده و دارای کاربردهای متفاوتی است.

روغن شلاک

شلاک

یکی دیگر از انواع جلا دهنده های رزینی که برای چوب مورد استفاده قرار می گیرد شلاک است که با استفاده از رزین طبیعی تشکیل شده است. شلاک از ترشح نوعی حشره در روی درخت به دست می آید که با حل کردن آن داخل الکل اتیل ماده جلا دهنده به دست می آید.

شلاک به این دلیل که از مواد طبیعی تشکیل شده ، دارای عملکرد مطلوبی در جلا دادن به چوب است و مانند مواد جلا دهنده دیگر در انواع مختلفی تولید می شود.

به این ترتیب که این ماده در انواع خشک یا رقیق در بازار وجود دارد که اگر آن را به صورت خشک کنید می توانید با حل کردن الکل اتیل داخل آن به مقدار مورد نظر شلاک را رقیق کرده و به آسانی روی سطح چوب استفاده کنید.

روغن ترموود

سیلر

از سیلر به عنوان یک مایع برای پوشاندن درزها و منافذ موجود در چوب و یکدست کردن سطح چوب استفاده می شود. این ماده کاملا بی رنگ است و بعد از مصرف روی چوب قابل مشاهده نیست و به همین دلیل باعث ایجاد سطح صاف و تمیزی در روی چوب می ‌شود که آن را برای رنگ کردن آماده می کند.

سیلر از مواد با کیفیت تشکیل شده و به همین دلیل باعث می‌ شود که بعد از استفاده چوب و چهار ترک خوردگی یا پوسته شدن نشود. برای این که بتوان راحت تر از سیلر استفاده کرد می توان برای رقیق شدن ، آن را با تینر مخلوط کرد.

به این ترتیب تینر باعث می شود تا سفتی سیلر از بین برود و در نتیجه پوشش بهتری را روی سازه چوبی ایجاد کند. اگر بعد از استفاده از سیلر زمان مناسبی را برای خشک شدن آن در نظر بگیرید سطح صاف و مناسبی برای سمباده زدن و رنگ کردن چوب ایجاد خواهد کرد و می توانید به راحتی چوب را به رنگ دلخواه خود در آورید.

لاک الکل

لاک الکل

در صنعت چوب بعد از آن که یک سازه چوبی ساخته و تولید می شود ، نیاز است که پرداخت شود تا جلوه بهتری داشته باشد. یکی از بهترین روش ها در مرحله پرداخت استفاده از جلا دهنده لاک الکل است.

از ویژگی های مثبت این ماده این است که به راحتی جذب بافت چوب می شود و باعث افزایش دادن دوام چوب خواهد شد. از جمله اثرات دیگر لاک الکل داشتن سرعت خشک شدن بسیار بالایی بعد از استفاده است.

این ماده مانند جلا دهنده های دیگر دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های خاص خود و کاربردهای مختلفی است. بهترین حلال برای لاک الکل ، آکریلیک یا کاتالیزوره است که باعث می شود مقاومت پوشش روی چوب بالاتر برود.

واکس چوب

واکس چوب

همان طور که می دانید عواملی مانند : آب و نور می‌تواند باعث ایجاد آسیب ‌های جدی به سطح چوب و وسایل چوبی شود تا حدی که این وسایل کارایی خود را از دست داده و جلوه و زیبایی آن ها از بین می رود.

نور محیط باعث می شود که چوب حالت رنگ پریده به خود بگیرد و آب نیز باعث بلند شدن سطح چوب می شود. برای این که بتوان از این مشکلات جدی جلوگیری کرد ، واکس چوب گزینه بسیار مناسبی است.

خاصیت استفاده از واکس چوب این است که در برابر گرد و غبار ، آب و نور نیز در چوب مقاومت ایجاد می کند و با این کار می توانید وسایل چوبی را با اطمینان بیش تری نگهداری کنید.

واکس چوب ماده غلیظ و جامدی است به همین دلیل باید قبل از استفاده آن را در دمای محیط قرار داد تا هنگام مصرف کارایی بهتری داشته باشد. لازم به ذکر است برخی از برند های موجود از واکس چوب در بازار دارای خاصیت جلوگیری از نفوذ آب نیستند ، به همین دلیل باید توجه داشته باشید که از نوع با کیفیت و مرغوب این ماده استفاده کنید تا از نفوذ آب جلوگیری شود.

روغن ماناد

روغن ماناد

روغن ماناد یک روغن صد در صد طبیعی است که با استفاده از ترکیب کردن روغن دانه های کتان و موم زنبور عسل تولید می شود. این روغن در هنگامی که تولید می ‌شود و به عبارتی در فرآیند ساخت ، پلیمری شده و به این ترتیب مقاومت بسیار بالایی را در برابر نفوذ آب پیدا می کند.

روغن ماناد در برابر حرارت و گرمای بسیار زیاد نیز مقاوم است و می ‌تواند در دماهای خیلی زیاد مقاومت بسیار خوبی را از خود نشان دهد.

مومی که در ترکیب این روغن به کار رفته است بعد از این که خشک شد ، به رشته های ابریشمی جذابی تبدیل می شود که می تواند به جلوه و زیبایی کار کمک بسیار زیادی نماید.

روغن ماناد گزینه بسیار مناسبی برای جلا دادن ظروف چوبی اسباب بازی های کودکان و سایر وسیله های پر کاربرد چوبی است.

نتیجه گیری

همان طور که گفته شد امروزه استفاده از وسایل چوبی و همچنین به کار بردن چوب در بخش‌ های مختلف ساختمان رونق بسیار زیادی پیدا کرده است ، به طوری که استفاده از چوب در ساختمان علاوه بر زیبایی بخشیدن به آن استحکام و مقاومت زیادی را نیز به ارمغان خواهد آورد. یکی از موضوعاتی که در این رابطه اهمیت زیادی دارد ، انتخاب چوب های مناسب برای کاربری های گوناگون است. برای این که بتوان استحکام و دوام چوب ها را بالا برد باید از ماده ‌ای به نام روغن چوب استفاده کرد. این روغن ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام موارد استفاده گوناگونی دارند. در این مقاله هدف این بود تا ضمن آشنایی شما با روغن چوب ، به معرفی انواع روغن برای چوب نیز بپردازیم و شما را با نمونه های مختلف این روغن ها آشنا کنیم. شما می توانید این روغن ها را از شرکت های معتبر که در این زمینه فعالیت می کنند خریداری کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
آخرین نوشته ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
رسپیناوود1

گروه صنعتی رسپینا چوب راشین

۰۲۱۲۲۷۳۴۹۹۸ / ۰۲۱۲۲۲۳۱۲۵۳ / ۰۹۱۲۲۲۴۴۱۲۸

<< لیست قیمت چوب ترموود فنلاندی >>

نرخ (قیمت روز یورو)

قیمت

مقطع

جنس

836,000

27 یورو

16*92  - 118 SHP

فنلاندی

490,000

29 یورو

16*92  UTV

فنلاندی

992,000

32 یورو

19*92  - 95 SHP 118

فنلاندی

1,116,00 

36 یورو

20*140  UTV

فنلاندی

1,300,000

42 یورو

26*92 * 118 SHP

فنلاندی

1,900,000

62 یورو

42*42  - 92 - 68

فنلاندی

2,000,000

65 یورو

42*140

فنلاندی

شرکت بازرگانی رسپیناوود راشین ترموود فنلاند ترموود فنلاند.

طراحی ، فروش و اجراء تخصصی نمای بیرونی ساختمان با چوب های فرآوری شده ترموود فنلاندی و ایرانی و چوب پلاست بدون واسطه با نصاب و جوشکار سراسر کشور.

www.respinawood.info