فرایند ساخت و تولید ترمووود چیست؟

تولید ترمووود

فهرست مطالب

همان طور که می دانید مصالح ساختمانی مختلفی برای ساخت و ساز وجود دارد و روز به روز این مصالح و مواد جدیدتر می شوند. استفاده از چوب در گذشته به ‌عنوان یکی از مصالح ساختمانی پر طرفدار رواج داشته و در حال حاضر نیز به عنوان سبکی مدرن در ساختمان سازی از آن استفاده می شود. چوب ها دارای انواع مختلفی هستند ولی یکی از انواع آن ها که بیش ترین استفاده را در ساخت و ساز ساختمان ها ، چه برای نماهای داخلی و چه برای نمای خارجی دارد ؛ چوب ترموود است. ترمووود یک نوع چوب مقاوم است که در شرایط خاصی ساخته می شود و ویژگی های منحصر به فردی دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه تولید ترمووود آشنا کرده و مزایای استفاده از آن را برای شما بیان کنیم. پس تا پایان همراه ما باشید.

چوب ترموود چیست؟

ترمووود

در پاسخ به این سوال و در تعریف چوب ترموود باید گفت که این چوب یک نوع یک نوع چوب اصلاح شده با حرارت و در واقع چوبی است که در نبود اکسیژن تحت تاثیر دما و حرارت بالا ( یعنی بیش از ۱۸۰ درجه سانتی گراد ) قرار می گیرد و در این دمای بالا تغییراتی در آن ایجاد می شود.

به عبارت دیگر می توان گفت که وجود حرارت باعث می شود که مقاومت چوب بالاتر برود و در نتیجه موادی که در دیواره سلول های چوبی وجود دارد و آن را می سازند تقویت شوند. بعد از گذشت این مراحل و قرار دادن چوب در چنین شرایطی ، چوب ترموود دارای استحکام و سختی بیشتری خواهد شد.

همان طور که بیان شد هنگام حرارت دادن چوب ترموود نباید اکسیژن وجود داشته باشد ، زیرا وجود اکسیژن باعث سوختن چوب می شود. به همین دلیل با استفاده از پمپ های مخصوصی اکسیژن را از محیط حرارت دهی چوب خارج می کنند تا چوب نسوزد.

همچنین امروزه روش های دیگری نیز برای تولید ترموود وجود دارد به این صورت که چوب را با استفاده از گاز نیتروژن ، بخار آب یا روغن داغ حرارت می دهند.

کاربردهای چوب ترموود

ساخته شدن چوب ترموود در شرایط خاص و افزایش مقاومت و استحکام آن ، باعث می شود تا بتوان از این چوب در قسمت های مختلفی از ساختمان استفاده کرد. به عبارت دیگر چوب های ترموود این قابلیت را دارند که هم در بیرون خانه و هم در داخل خانه مورد استفاده قرار بگیرند.

استفاده های ترموود در بیرون از ساختمان :

از آن جایی که چوب ترموود در برابر رطوبت و شرایط آب و هوای مختلف و همچنین در برابر نفوذ حشرات دارای مقاومت است ، از مهم ترین استفاده های آن برای ساخت نمای بیرونی ساختمان است. علاوه بر این مورد می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد :

• ساخت کفپوش برای آلاچیق
• استفاده برای ساخت نرده های بالکن
• ساخت سقف برای بالکن
• استفاده برای ساخت آلاچیق
• و …

 

استفاده از ترموود در داخل ساختمان :

یکی از ویژگی های چوب ترموود داشتن ظاهر زیبای آن است که باعث شده این چوب به یکی از بهترین گزینه ها برای ساخت دکوراسیون داخلی تبدیل شود. از مهم ترین کاربردهایی که ترموود در داخل ساختمان دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

• ساخت کفپوش و پارکت برای فضای داخلی ساختمان
• استفاده از ترموود برای ساخت دکوراسیون داخلی خانه مانند : اجرای کابینت ها و …
• استفاده از ترموود برای ساخت سونا و استخر
• و …

درهنگام استفاده از چوب ترموود باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که این چوب در رنگ های مختلفی وجود دارد و هر چند در کارخانه رنگ نمی شود ولی عوامل مختلفی مانند : میزان حرارت و مدت زمانی که چوب حرارت می بیند و حتی جنس چوب می تواند روی رنگ نهایی آن اثر گذار باشد و رنگ های مختلفی را ایجاد کند.

اما باید گفت هر چقدر چوب بیش تر حرارت دیده باشد ، رنگ آن تیره تر خواهد بود. البته در برخی از موارد نیز می توان با استفاده از رنگ های مخصوص ، این چوب ها را رنگ کرد تا استحکام و زیبایی آن افزایش پیدا کند.

استعلام قیمت و تماس باما
کارشناسان فروش ما به صورت 24 ساعته منتظر شنیدن صدای گرمتان هستند
تماس سریع

مراحل تولید ترمووود با دستگاه

در کارخانه تولید چوب ترموود مواد اولیه و چوب خام است بعد از گذشت ۴ مرحله تبدیل محصول نهایی و پر استفاده ای به نام ترموود می شود. این مراحل توسط دستگاهی انجام می ‌شود که مسئول ساخت چوب ترموود است. این مراحل عبارتند از :

مرحله اول : خشک کردن و افزایش دادن دمای چوب

برای این که محصولی به نام ترموود تولید شود ، اولین مرحله خشک کردن و افزایش دادن دمای چوب است. در طی این مرحله با استفاده از کوره گرما و بخار دهی به چوب خام انجام می ‌شود و در نتیجه دمای چوب به ۱۰۰ درجه سانتی‌ گراد می ‌رسد. روند افزایشی دما ادامه پیدا می ‌کند به طوری که پس از مدتی دمای چوب به ۱۳۰ درجه سانتی گراد می رسد. دستگاه تولید ترموود برای جلوگیری از ترک خوردن چوب در اثر دمای بالا از بخار آب استفاده می کند و با استفاده از بخار آب دما را افزایش می دهد. این روش باعث می شود که از انجام واکنش های شیمیایی درون چوب جلوگیری شود و در پایان این مرحله رطوبت درون چوب تقریبا به صفر می رسد.

مرحله دوم : حرارت دادن و هوادهی

در این مرحله دستگاه تولید ترموود با استفاده از بخار آب دمای چوب را افزایش می دهد. این افزایش دما بر اساس استانداردهای مشخصی انجام می شود. کوره تولید ترموود بعد از مرحله خشک کردن ترموود باید دمای چوب را به 180 تا 215 درجه سانتی گراد برساند و این درجه حرارت نیز به استانداردهای ترموود بستگی دارد. در نهایت بسته به نوع کاربردی که قرار است چوب داشته باشد بین 2 تا 3 ساعت در این دما می ماند. در این شرایط دمای داخل دستگاه اختلاف زیادی با دمای محیط دارد به همین دلیل باید مرحله ای به نام هوادهی نیز انجام شود که باعث خنک شدن محصول شود و در نتیجه از ترک خوردن چوب ترموود جلوگیری شود. باید توجه داشت که طی این فرایند چوب به صورت کامل خشک می شود ، یک مرحله اضافه انجام می شود که باعث می شود رطوبت چوب به 5 تا 7 درصد برسد و چوب در هنگام نصب و استفاده نشکند. به طور کلی باید گفت که مرحله هوادهی چوب می تواند بین 5 تا 15 ساعت متغیر باشد و اگر این مرحله به درستی انجام شود ، چوب ترموود نهایی کیفیت بالایی خواهد داشت و کار کردن با آن راحت تر خواهد بود.

مرحله سوم : رطوبت دادن و خنک کردن

در پایان خط تولید چوب ترموود ، دمای چوب با استفاده از اسپری کردن آب بر روی چوب ها کاهش پیدا می کند. زمانی که با استفاده از این روش دمای چوب به حدود 80 تا 90 درجه سانتی گراد رسید ، رطوبت دهی مجدد به چوب برای رسیدن چوب به میزان رطوبت مناسب انجام می شود. محصول نهایی باید رطوبتی بین 4 تا 7 درصد داشته باشد. در چنین شرایطی تمامی باکتری ها و مواد مضری که درون چوب وجود دارند و باعث تغییر شکل آن می شوند از بین خواهند رفت و یک چوب ترموود با قابلیت های فراوان تولید می شود.

مرحله چهارم : برش دادن ترموود در ابعاد استاندارد

این مرحله آخرین مرحله تولید ترموود است و اگر در مراحل قبلی ساخت چوب ترموود به درستی انجام شده باشد ، چوب ها بعد از برش دادن با تغییر شکل مواجه نمی شوند. از آن جایی که چوب ترموود بدون رزین است ، نیروی لازم برای برش دادن آن کم می شود و در مقابل طول عمر تجهیزات برش افزایش پیدا می کند. تنها مشکلی که هنگام برش ترموود وجود دارد این است که به دلیل کم بودن آب ترموود ، خاک اره آن بسیار ریز است و به راحتی در محیط پخش می شود. به همین دلیل باید از تجهیزات مناسبی برای برش استفاده شود.

مزایای استفاده از چوب ترموود

استفاده ار چوب ترموود دارای مزایای فراوانی است که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از :

چوب های ترموود از ظاهر زیبایی برخوردار هستند که این موضوع به یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت آن ها تبدیل شده است.

از آن جایی که در فرایند ساخت چوب ترموود از مواد شیمیایی استفاده نمی شود ، این چوب کاملا طبیعی است و به همین دلیل یک محصول ایمن محسوب می شود که برای سلامتی انسان و حتی نوزادان بی خطر است.

به این دلیل که چوب ترموود تحت تاثیر دما و حرارت بالا ساخته می شود ، مقاومت بالایی کسب می کند و استحکام کافی را برای استفاده در موارد مختلف ساختمان سازی دارد.

یکی از مزیت های مهم چوب ترموود عدم نفوذ آب و رطوبت به داخل آن است که باعث می شود این چوب به هیچ وجه دچار پوسیدگی و آسیب نشود. به همین جهت حتی برای استفاده در استخر و سونا نیز مناسب است.

از آن جایی که چوب ترموود در برابر نفوذ آب مقاومت دارد ، امکان متورم شدن یا ضعیف شدن چوب وجود ندارد و در نتیجه دچار ترک یا شکستگی نمی شود.

ترموود با مقاومت بسیار بالایی ساخته شده است به همین جهت در شرایط آب و هوای مختلف سازگاری کامل را دارد و توان مقاومت از آب و هوای گرم و مرطوب تا آب و هوای بسیار سرد را دارد.

نتیجه گیری

همان طور که گفته شد امروزه یکی از مصالح ساختمانی پرطرفدار و مدرن چوب ها هستند که زیبایی خاصی به ساختمان می بخشند. یکی از انواع چوب هایی که برای ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و دارای مقاومت بسیار بالایی است ، چوب ترموود است. این چوب در شرایط بسیار خاص و تحت تاثیر دما و حرارت زیاد ساخته می شود و به همین جهت مقاوم ترین نوع چوب در شرایط مختلف و در برابر عوامل گوناگون است. از چوب ترموود استفاده های زیادی در ساخت و ساز می شود و بر اساس میزان حرارتی که طی مراحل ساخت می بیند ، در رنگ های مختلفی نیز وجود دارد. در این مقاله به بررسی روش ساخت ترموود پرداختیم و ضمن آشنایی شما با فرایند ساخت ترموود ، برخی از کاربردها و مزایای استفاده از این نوع چوب را بیان کردیم تا بتوانید در صورت نیاز از این اطلاعات استفاده نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
آخرین نوشته ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
رسپیناوود1

گروه صنعتی رسپینا چوب راشین

۰۲۱۲۲۷۳۴۹۹۸ / ۰۲۱۲۲۲۳۱۲۵۳ / ۰۹۱۲۲۲۴۴۱۲۸

<< لیست قیمت چوب ترموود فنلاندی >>

نرخ (قیمت روز یورو)

قیمت

مقطع

جنس

836,000

27 یورو

16*92  - 118 SHP

فنلاندی

490,000

29 یورو

16*92  UTV

فنلاندی

992,000

32 یورو

19*92  - 95 SHP 118

فنلاندی

1,116,00 

36 یورو

20*140  UTV

فنلاندی

1,300,000

42 یورو

26*92 * 118 SHP

فنلاندی

1,900,000

62 یورو

42*42  - 92 - 68

فنلاندی

2,000,000

65 یورو

42*140

فنلاندی

شرکت بازرگانی رسپیناوود راشین ترموود فنلاند ترموود فنلاند.

طراحی ، فروش و اجراء تخصصی نمای بیرونی ساختمان با چوب های فرآوری شده ترموود فنلاندی و ایرانی و چوب پلاست بدون واسطه با نصاب و جوشکار سراسر کشور.

www.respinawood.info