تاثیر ترموود بر محیط زیست چیست؟(10 اثر مثبت و منفی)

تاثیر ترموود بر محیط زیست

فهرست مطالب

استفاده از چوب برای ساختمان سازی از گذشته تا کنون رواج زیادی داشته و برای این کار از چوب های مختلفی استفاده می شود. چوب ترموود یکی از انواع مصالح ساخت و ساز است که در سال های اخیر طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کرده است و به دلیل ویژگی ها و کیفیت بالایی که دارد، برای استفاده در تمامی بخش های ساختمان مناسب است.

یکی از مهم ترین موضوعاتی که هنگام انتخاب مصالح ساختمانی باید به آن توجه شود، سازگاری آن ها با محیط زیست است. چوب ترموود جزو آن دسته از محصولات است که در فرایند ساخت آن از حرارت بدون حضور مواد شیمیایی استفاده شده و با محیط زیست سازگاری کاملی دارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی تاثیر ترموود بر محیط زیست بپردازیم و ویژگی های محیط زیستی ترمووود را بررسی کنیم.

آشنایی با چوب ترموود

 

تاثیر ترموود بر محیط زیست

ترموود یک نوع چوب مقاوم است که برای اولین بار در کشور فنلاند تولید شد و به مرور زمان، به کشورهای دیگر دنیا نیز راه پیدا کرد تا به امروز که به عنوان یکی از بهترین محصولات و متریال ها برای ساخت ساختمان هایی با نما یا دکوراسیون چوبی شناخته می شود. ساخت ترموود با استفاده از فرایند خاصی انجام می شود که در آن با استفاده از حرارت و دمای بسیار بالا و بخار آب، خواص فیزییک و شیمیایی چوب تغییر داده می شود و در نهایت یک نوع چوب بسیار مقاوم تولید می شود.

به این صورت که چوب ترموود در برابر حرارت بالا خشک می شود و به این ترتیب علاوه بر تیره شدن رنگ، در برابر شرایط و آسیب های محیطی مانند قارچ، پوسیدگی، آب و رطوبت کاملا مقاوم می شود. به طور کلی می توان گفت به دلیل ویژگی های ایده آلی که این چوب دارد، برای ساخت نماهای خارجی ساختمان، ساخت دکوراسیون داخلی و همچنین فضاسازی های مختلف بسیار مناسب است. در ادامه مطلب ویژگی ها و مزیت های ترموود و همچنین تاثیر زیست محیطی تولید ترموود را بیان می کنیم.

ویژگی ها و مزایای ترموود

همان طور که گفته شد چوب ترموود طی یک فرایند حرارتی خاص تولید می شود. به همین دلیل این محصول دارای ویژگی ها و مزایای خاصی است که آن را نسبت به سایر چوب های معمولی و متریال های ساختمانی متمایز ساخته است. در ادامه مطلب مهم ترین ویژگی ها و مزیت ها و تاثیرات چوب ترموود در محیط زیست را بیان می کنیم.

 • از آن جایی که در فرایند تولید، رطوبت چوب به شدت کاهش پیدا می کند، ترموود در برابر رطوبت نسبت به چوب های معمولی مقاومت بسیار بیشتری دارد.
 • به دلیل ساختار خاص ترموود، حشرات موذی و چوب خوار به این نوع چوب علاقه ای ندارند. در نتیجه ترمو وود از نفوذ حشرات و فساد و خوردگی در امان است.
 • از آن جایی که چوب ترمو در برابر رطوبت کاملا ضد اب محسوب می شود، دچار پوسیدگی و تغییر ابعاد در برابر آب و رطوبت نمی شود.
 • چوب های ترموود عایق های حرارتی بسیار خوبی هستند. به همین جهت گزینه مناسبی برای نمای خارجی ساختمان محسوب می شوند.
 • چوب ترموود در مراحل ساخت صمغ ها و مواد اضافی خود را از دست می دهد. به همین سبب وزن بسیار کم تری در مقایسه با دیگر چوب ها دارد.
 • از آن جایی که رنگ چوب ترموود در اثر حرارت بالا تغییر می کند، ثبات رنگ آن در مقایسه با سایر چوب ها بیش تر است.
 • چوب ترمو طول عمر و دوام بسیار بالایی دارد و با گذشت زمان، دچار آسیب نمی شود.
 • چوب ترموود در برابر تغییر شکل مقاومت بسیار زیادی دارد.
 • چوب های ترموود در شرایط جوی مختلف دچار آسیب نمی شوند و می توان گفت که در سرمای شدید و گرمای زیاد نیز کاملا مقاوم هستند. بنابراین می توان در هر شرایط جوی از این چوب استفاده کرد.
 • ترموود دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش سوزی و حریق است و فرایند سوختن آن بسیار کند است. بنابراین آتش سوزی را به سرعت منتقل نمی کند.

تاثیر زیست محیطی تولید ترموود

ویژگی‌های محیط زیستی ترمووود

ترمووود به عنوان جایگزینی برای چوب‌ های معمولی، مزایای قابل توجهی از نظر محیط زیستی ارائه می ‌دهد که آن را به انتخابی ایده ‌آل برای ساخت و ساز های پایدار تبدیل می ‌کند. در ادامه مطلب به برخی از مهم‌ ترین ویژگی ‌های سازگاری ترموود با محیط زیست اشاره می ‌کنیم.

1- کاهش انتشار گازهای گلخانه ‌ای

فرآیند تولید ترمووود در مقایسه با چوب معمولی، کربن دی اکسید کمتری منتشر می‌ کند. طبق مطالعات تولید ترمووود تا 80 درصد کربن دی اکسید کمتری نسبت به چوب معمولی تولید می‌ کند. این امر به کاهش گرمایش جهانی و تغییر اقلیم کمک زیادی می ‌کند.

2- حفظ جنگل ‌ها و منابع طبیعی

استفاده از ترمووود به جای چوب معمولی، نیاز به قطع درختان را به طور قابل توجهی کاهش می‌ دهد. این امر به حفظ جنگل‌ها، تنوع زیستی و منابع طبیعی کمک می ‌کند.

3- ماندگاری و پایداری بالا

ترمووود به دلیل مقاومت بالا در برابر پوسیدگی، حشرات و قارچ زدگی طول عمر بالایی دارد. این امر به کاهش ضایعات و نیاز به تعویض زود هنگام چوب کمک کرده و در نتیجه به حفظ منابع طبیعی و کاهش مصرف انرژی برای تولید چوب جدید می ‌انجامد.

4- قابلیت بازیافت

ترمووود در پایان عمر مفید خود، کاملا قابل بازیافت است. این امر به کاهش ورود ترمووود به چرخه زباله ‌ها و در نتیجه حفظ محیط زیست کمک می ‌کند.

5- تولید با استفاده از مواد اولیه پایدار

ترمووود از چوب ‌های با رشد سریع و منابع تجدید پذیر ساخته می ‌شود. این امر باعث حفظ منابع طبیعی و پایداری محیط زیست می شود.

6- عایق حرارتی و صوتی

ترمووود عایق حرارتی و صوتی مناسبی است. این امر باعث کاهش مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش ساختمان و همچنین کاهش آلودگی صوتی می شود.

7- مقرون به صرفه در بلند مدت

با وجود قیمت اولیه بالاتر ترمووود نسبت به چوب معمولی، به دلیل طول عمر بالا و نیاز به تعویض و نگهداری کمتر، این چوب در بلند مدت مقرون به صرفه تر است.

8- کاهش میزان مصرف آب

این چوب باعث کاهش قابل توجه مصرف آب می شود. زیرا فرآیند تولید ترمووود به آب کمتری نسبت به تولید چوب معمولی نیاز دارد.

9- بهبود کیفیت هوا

ترموود باعث بهبود کیفیت هوا می شود. زیرا ترمووود به جذب آلاینده ‌های هوا و تصفیه آن کمک می ‌کند.

10- ایجاد یک فضای سالم

یکی دیگر از موارد تاثیر ترموود بر محیط زیست ایجاد یک محیط و فضای سالم است. این چوب فضایی سالم ایجاد می کند. ترمووود عاری از مواد شیمیایی مضر است و می‌ تواند به ایجاد محیطی سالم‌ تر در خانه یا محل کار شما کمک کند.

در مجموع ترمووود به دلیل مزایای متعدد زیست ‌محیطی، انتخابی عالی برای ساخت و ساز های پایدار و دوستدار محیط زیست است.

علاوه بر موارد ذکر شده، استفاده از ترمووود مزیت های زیست محیطی دیگری نیز دارد. به عنوان مثال این چوب باعث کاهش قابل توجه مصرف آب می شود. زیرا فرآیند تولید ترمووود به آب کمتری نسبت به تولید چوب معمولی نیاز دارد. همچنین این چوب باعث بهبود کیفیت هوا می شود.

زیرا ترمووود به جذب آلاینده ‌های هوا و تصفیه آن کمک می ‌کند. این چوب فضایی سالم ایجاد می کند. ترمووود عاری از مواد شیمیایی مضر است و می‌ تواند به ایجاد فضایی سالم‌ تر در خانه یا محل کار شما کمک کند. با توجه به تاثیر ترموود بر محیط زیست، با انتخاب ترمووود، به حفظ محیط زیست و ساختن آینده ‌ای پایدار برای نسل‌ های آینده کمک می ‌کنید.

تاثیر ترموود بر محیط زیست

 

امروزه به دلیل تولید بیش از پیش مواد مصنوعی و اثر مخربی که روی سلامت محیط زیست دارند، تولید مواد و محصولات طبیعی که برای محیط زیست نیز بی ضرر باشند از هر زمان دیگری بیش تر دارای اهمیت است. یکی از مهم ترین سوالاتی که در رابطه با ترموود در ذهن ایجاد می شود و دارای اهمیت است این موضوع است که آیا چوب ترموود با محیط زیست سازگاری دارد یا نه؟ یا ترموود چه تأثیری بر محیط زیست می گذارد؟

بیشتر بخوانید : فرایند ساخت و تولید ترمووود چیست؟

برای پاسخ به این سوالات باید گفت که در مرحله پردازش و فراوری چوب ترموود به جای استفاده از مواد شیمیایی، از بخار آب و حرارت بالا استفاده می شود. به همین جهت این چوب از چوب هایی که با استفاده از مواد شیمیایی تولید می شوند بهتر است و در نتیجه هیچ گونه از انواع تاثیر ترموود بر محیط زیست مخرب نخواهد بود.

این نوع چوب یک محصول طبیعی و کاملا غیر سمی به شمار می آید. به همین جهت استفاده از آن هیچ گونه آسیبی به سلامتی انسان و حیوانات وارد نمی کند. همچنین در رابطه با ترموود باید گفت که این محصول قابلیت بازیافت نیز دارد. به طور خلاصه این محصول از آغاز تولید تا پایان، 100 درصد بدون مواد شیمیایی و کاملا سازگار با محیط زیست است.

تاثیرات چوب ترموود در محیط زیست

کدام نوع از ترموود برای محیط زیست مناسب تر است؟

همانطور که گفتیم ترموود چوبی است که از طریق فرایند اصلاح و تیمار حرارتی به دست می آید. اما همه انواع چوب را نمی توان با استفاده از این روش به ترموود تبدیل کرد. بهترین انواع چوب که به ترموود تبدیل می شوند شامل کاج، صنوبر، خاکستر و راش هستند. بنابراین بهتر است هنگام خرید ترموود یکی از این 4 نوع چوب را خریداری کنید.

چوب هایی مانند روبینیا، توسکا و بلوط به طور ذاتی در برابر آسیب های محیطی و شرایط آسیب زننده خارجی مقاوم هستند. از روش و فرایند پیشرفته حرارتی تولید ترموود برای چوب هایی که به منظور استفاده در فضای باز به کار می روند و نیاز به محافظت در برابر آب و رطوبت دارند، استفاده می شود.

کلاس های خطر چوب ترموود

چوب ترمووود بر اساس قانون EN 335-2 به چند طبقه و کلاس خطراتی تقسیم بندی می شود که این تقسیم بندی، به آسیب ها و خطرات چوب های تصفیه نشده مربوط هستند.

 • کلاس خطر 1: از این نوع برای کار های نجاری و اتصالات داخلی استفاده می شود.
 • کلاس خطر 2: این نوع چوب در برابر قارچ و رطوبت حساس است و نبید به عنوان تیرچه سقف به کار برود.
 • کلاس خطر 3: در این کلاس مثل صفحات دیواری، ممکن است چوب دچار آلودگی قارچی شود.
 • کلاس خطر 4: در نوار های حصاری، رطوبت این چوب بیشتر از 20 درصد شده و ممکن است دچار کپک زدگی شود.

تاثیر ترموود بر محیط زیست چیست؟

خرید ترمووود با کیفیت و سازگار با محیط زیست از رسپیناوود

در دنیایی که به دنبال راه‌ حل ‌های پایدار و دوستدار محیط زیست هستیم، مجموعه رسپیناوود با افتخار به عنوان مرکزی پیشرو در ارائه ترموود باکیفیت و سازگار با محیط زیست شناخته می ‌شود. رسپیناوود متعهد به ارائه محصولات درجه یک و خدمات بی ‌نظیر به مشتریان خود است تا تجربه خریدی ایده ‌آل و آسوده را برای آن ها رقم بزند. حال سوالی که پیش می آید این است که چرا رسپیناوود را برای خرید ترموود سازگار با محیط زیست انتخاب کنید؟

مجموعه رسپیناوود از بهترین چوب ‌های با رشد سریع و منابع تجدید پذیر برای تولید ترموود استفاده می کند. فرآیند تولید این مرکز با استفاده از تکنولوژی‌ های پیشرفته و سازگار با محیط زیست انجام می ‌شود تا محصولی نهایی با کیفیت بالا، ماندگاری و مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی مختلف به مشتریان خود ارائه بدهد.

سلامتی مشتری برای رسپیناوود در اولویت قرار دارد. به همین دلیل از مواد اولیه طبیعی و عاری از مواد شیمیایی مضر در تولید ترموود استفاده می شود. این امر تضمین می‌ کند که ترموود تولید شده در رسپیناوود نه تنها برای محیط زیست، بلکه برای سلامتی انسان و حیوان نیز بی ‌ضرر باشد.

رسپیناوود به ارائه خدمات مشتریان عالی اهمیت زیادی می دهد. تیم متخصصان ما در تمام مراحل خرید، از انتخاب محصول تا نصب و نگهداری، با شماره تلفن 09122244128 در کنار شما خواهند بود تا بهترین تجربه خرید را برای شما رقم بزنند. برای مشاهده لیست قیمت ترمووود کلیک کنید.

نتیجه گیری

همان طور که در این مقاله اشاره شد، چوب ترموود یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی است که امروزه در ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع چوب از ویژگی های بارز و خاصی برخوردار است و در برابر شرایط مختلف و عوامل گوناگون مقاومت بسیار بالایی دارد که دلیل روشنی بر محبوبیت آن نسبت به چوب های معمولی است.

ترموود تراس محصولی کاملا سازگار و دوست دار محیط زیست نیز محسوب می شود، زیرا یک محصول طبیعی است و در فرایند ساخت آن به جای استفاده از مواد شیمیایی، از حرارت زیاد و بخار آب استفاده می شود. شما نیز اگر جزو علاقه مندان استفاده از چوب در ساختمان سازی هستید، می توانید با خیال راحت از این محصول با کیفیت در تمامی قسمت های ساختمان ( نمای خارجی، نما و دکوراسیون داخلی، ساخت استخر و سونا و … ) استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
آخرین نوشته ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
رسپیناوود1

گروه صنعتی رسپینا چوب راشین

۰۲۱۲۲۷۳۴۹۹۸ / ۰۲۱۲۲۲۳۱۲۵۳ / ۰۹۱۲۲۲۴۴۱۲۸

<< لیست قیمت چوب ترموود فنلاندی >>

نرخ (قیمت روز یورو)

قیمت

مقطع

جنس

836,000

27 یورو

16*92  - 118 SHP

فنلاندی

490,000

29 یورو

16*92  UTV

فنلاندی

992,000

32 یورو

19*92  - 95 SHP 118

فنلاندی

1,116,00 

36 یورو

20*140  UTV

فنلاندی

1,300,000

42 یورو

26*92 * 118 SHP

فنلاندی

1,900,000

62 یورو

42*42  - 92 - 68

فنلاندی

2,000,000

65 یورو

42*140

فنلاندی

شرکت بازرگانی رسپیناوود راشین ترموود فنلاند ترموود فنلاند.

طراحی ، فروش و اجراء تخصصی نمای بیرونی ساختمان با چوب های فرآوری شده ترموود فنلاندی و ایرانی و چوب پلاست بدون واسطه با نصاب و جوشکار سراسر کشور.

www.respinawood.info