۷ روش تمیز کردن كفپوش چوب پلاست در خانه

روش صحیح تمیز کردن چوب پلاست

فهرست مطالب

امروزه یکی از مصالح پرکاربرد و پر طرفدار در سراسر جهان برای ساخت و ساز و طراحی ساختمان ها ، چوب پلاست ها هستند. استفاده از متریال چوبی در ساختمان سازی باعث زیبایی و جذابیت بیش تر ساختمان می شود و جلوه خاصی به محیط می بخشد.

چوب پلاست ها که با عنوان کامپوزیت های چوب پلاستیک نیز شناخته می شوند مواد به نسبت جدیدی هستند که با استفاده از ترکیب چوب و پلاستیک و برخی مواد دیگر تشکیل شده اند و به دلیل داشتن ویژگی های برجسته امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.

موضوعی که در رابطه با این مصالح اهمیت دارد و باعث طول عمر بیش تر آن ها می شود ، نگهداری درست و استفاده از روش های صحیح برای تمیز کردن چوب پلاست است.

در این مقاله قصد داریم ضمن ارائه توضح مختصری در رابطه با ویژگی های این محصول ، شما را با روش های نگهداری و همچنین روش صحیح تمیز کردن چوب پلاست در مواد و شرایط مختلف آشنا کنیم. برای آشنایی با این اطلاعات تا پایان مقاله همراه ما باشید.

چوب پلاست و ویژگی های آن

ویژگی های چوب پلاست

همان طور که گفته شد دسته جدیدی از مصالح ساختمانی که امروزه در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد ، چوب پلاست ها ( WPC ) هستند. این مصالح از ترکیب چوب ، پلاستیک ، رنگ و برخی مواد افزودنی دیگر ساخته می شود و دارای ویژگی های برجسته ای است که باعث شده طرفداران زیادی را به خود اختصاص دهد. برخی از مهم ترین این ویژگی ها عبارتند از :

شرایط نگهداری از چوب پلاست

شرایط نگهداری از چوب پلاست

در قسمت قبل به بیان برخی از ویژگی های مهم چوب پلاست پرداختیم و دیدیم که این محصول از مقاومت بالایی در شرایط مختلف برخوردار است. اما با تمام این موارد باید گفت که برای نگهداری از چوب پلاست و افزایش دوام و ماندگاری آن باید به یک سری نکات نیز توجه کرد تا طول عمر استفاده از چوب پلاست افزایش پیدا کند. برخی از این موارد در زیر بیان شده است :

روش صحیح تمیز کردن چوب پلاست در شرایط مختلف

در شرایط مختلف و محیط های گوناگون ممکن است مواد مختلفی باعث آلودگی ، کثیف شدن یا به عبارتی لکه دار شدن سطح چوب پلاست شوند که هر کدام از آن ها را باید با روش خاصی بر طرف کرد. در ادامه برخی از رایج ترین آلودگی های چوب پلاست را که ممکن است رخ دهد ، همراه با روش بر طرف کردن آن ها بیان می کنیم که عبارتند از :

۱) لکه های ایجاد شده در اثر نم و برگ های گیاهان روی چوب پلاست :

این لکه ها زمانی روی سطح چوب پلاست ایجاد می شود که از آن در محیط های خارجی ساختمان و داخل باغ استفاده شود. به این ترتیب نم و برگ های گیاهان باعث ایجاد چنین لکه هایی می شوند که باید نسبت به رفع آن ها اقدام کرد. برای این منظور می توان از محصولات رقیقی که حاوی آب ژاول هستند استفاده کرد.

البته باید توجه داشته باشید که قبل از این که لکه ها پایدار شوند آن ها را با استفاده از یک پارچه یا کهنه تمیز بر طرف کنید و در صورتی که لکه از بین نرفت می توانید با استفاده از یک سنباده نرم در جهت طولی روی سطح این کار را انجام دهید.

البته هنگام استفاده از سنباده نباید فشار زیادی روی سطح کار وارد کنید و با ملایمت باید سطح را تمیز کرده و در انتها سطح را با آب فراوان شستشو دهید.

۲) لکه های ایجاد شده در اثر زنگ زدگی روی چوب پلاست :

لکه های ایجاد شده در اثر زنگ زدگی روی چوب پلاست

یکی دیگر از این لکه ها در اثر زنگ زدگی رخ می دهد که برای از بین بردن آن ها می توان از محلول هایی که حاوی اسید سولفوریک هستند استفاده کرد. همچنین در برخی از موارد نیز می توان از سنباده هایی با دانه های درشت در جهت طولی روی سطح استفاده کرد ولی باید توجه داشت که در انتها سطح مورد نظر با آب فراوان شسته شود.

البته لازم به ذکر است در صورت استفاده از سنباده ممکن است رنگ محصول تا حدی دچار تغییر شده یا کم رنگ شود که جای نگرانی نیست و به مرور زمان این اختلاف رنگ بر طرف خواهد شد.

۳) لکه های ایجاد شده در اثر ریختن خون روی چوب پلاست :

لکه های ایجاد شده در اثر ریختن خون روی چوب پلاست

برای پاک کردن لکه های ایجاد شده در اثر خون روی سطح چوب پلاست باید از آب یخ استفاده کنید. همچنین در صورت نیاز می توانید از محلول هایی که حاوی عصاره لیمو هستند نیز برای از بین بردن این لکه ها استفاده کنید. آب ژاول رقیق شده نیز گزینه مناسبی برای از بین بردن لکه خون از روی سطح چوب پلاست است.

۴) لکه های ایجاد شده در اثر ریختن روغن ، قهوه و انواع غذاها روی چوب پلاست :

یکی از رایج ترین انواع لکه ها ، لکه های ناشی از روغن و باقیمانده غذا هستند. برای پاک کردن این لکه ها می توان از محلول هایی که حاوی عصاره لیمو هستند مانند : آب ژاول لیمویی که در آب رقیق شده است استفاده کرد.

باید دقت داشته باشید که جای روغن باید در اسرع وقت تمیز شود چون روغن ها قابلیت نفوذ دارند و پاک کردن آن ها در بلند مدت کار بسیار سختی است. در صورتی که لکه ایجاد شده سخت است می توانید برای رفع آن از سنباده های دانه درشت در جهت طولی روی سطح استفاده کرده و در پایان نیز سطح کار را با آب فراوان بشویید.

۵) لکه های ایجاد شده در اثر ریختن آب روی چوب پلاست :

لکه های ایجاد شده در اثر ریختن آب روی چوب پلاست

از جمله متداول ترین لکه هایی که روی چوب پلاست ایجاد می شود ، لکه های ناشی از آب است. در شرایط آب و هوایی خشک احتمال ایجاد لکه های آب روی کفپوش های چوب پلاست وجود دارد ، مخصوصا اگر شیب یک درصدی در آن رعایت نشده باشد. برای رفع سریع و راحت این لکه ها می توان با استفاده از شیلنگ آب و صابون استفاده کرد.

۶) لکه های ایجاد شده در اثر برف و یخ روی چوب پلاست :

لکه هایی که در اثر برف و یخ روی سطح چوب پلاست ایجاد می شود در مواردی رخ می دهند که این محصول در فضاهای باز مورد استفاده قرار گیرد. در چنین مواردی نباید منتظر شوید که یخ یا برف به طور طبیعی آب شود و باید برف موجود روی سطح را با استفاده از نمک یا به کمک جارو از بین ببرید و در صورت امکان سطح محصول را به طور کامل از یخ زدگی پاک کنید.

۷) لکه های ایجاد شده در اثر سوختگی چوب پلاست :

برای این که بتوانید لکه های ناشی از سوختگی را از روی چوب پلاست بر طرف کنید باید از یک سنباده دانه درشت استفاده کرده و آن را در جهت طولی روی سطح سوخته چوب پلاست بکشید. در انتها و پس از بر طرف شدن لکه سطح مورد نظر را با آب فراوان بشویید.

نتیجه گیری

همان طور که در این مقاله اشاره چوب پلاست یکی از مصالح و محصولات کاربردی که از آن برای ساخت قسمت های مختلف ساختمان ( فضاهای داخلی و خارجی ) استفاده می شود. این محصول دارای ویژگی های برجسته ای مانند : مقاومت در برابر نفوذ آب ، رطوبت ، حشرات موذی ، باکتری ها ، ضربه و … است و از همه مهم تر یک محصول کاملا سازگار و دوستدار محیط زیست است و این قابلیت را دارد که بتوان پس از استفاده آن را بازیافت کرده و مجدد مورد مصرف قرار داد. چوب پلاست در کنار داشتن این ویژگی های برجسته ، نیازمند رعایت نکات خاصی برای نگهداری است تا باعث شود دوام و طول عمر آن افزایش پیدا کند. یکی از موضوعات مهم در نگهداری از این محصول ، به کار بردن روش های صحیح تمیز کردن چوب پلاست است که در مورد هر نوع آلودگی و لکه متفاوت است.

در این مقاله ضمن ارائه توضیحات مختصری در رابطه با ویژگی های چوب پلاست ، به بیان روش های صحیح تمیز کردن چوب پلاست در موارد و شرایط مختلف پرداخته شد تا با استفاده از آن بتوانید نه تنها به درستی سطح چوب پلاست را تمیز کنید ، بلکه به ماندگاری و دوام این محصول نیز کمک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
آخرین نوشته ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن
رسپیناوود1

گروه صنعتی رسپینا چوب راشین

۰۲۱۲۲۷۳۴۹۹۸ / ۰۲۱۲۲۲۳۱۲۵۳ / ۰۹۱۲۲۲۴۴۱۲۸

<< لیست قیمت چوب ترموود فنلاندی >>

نرخ (قیمت روز یورو)

قیمت

مقطع

جنس

836,000

27 یورو

16*92  - 118 SHP

فنلاندی

490,000

29 یورو

16*92  UTV

فنلاندی

992,000

32 یورو

19*92  - 95 SHP 118

فنلاندی

1,116,00 

36 یورو

20*140  UTV

فنلاندی

1,300,000

42 یورو

26*92 * 118 SHP

فنلاندی

1,900,000

62 یورو

42*42  - 92 - 68

فنلاندی

2,000,000

65 یورو

42*140

فنلاندی

شرکت بازرگانی رسپیناوود راشین ترموود فنلاند ترموود فنلاند.

طراحی ، فروش و اجراء تخصصی نمای بیرونی ساختمان با چوب های فرآوری شده ترموود فنلاندی و ایرانی و چوب پلاست بدون واسطه با نصاب و جوشکار سراسر کشور.

www.respinawood.info